REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Samsung daje developerom nowe narzędzia, by uatrakcyjnić Smart TV

10.07.2012
19:07
Samsung SMART 9
REKLAMA
REKLAMA

Dziś urządzenie to nie tylko sam sprzęt ale także system operacyjny oraz możliwości jakie daje oprogramowanie na nie dostępne. Tak jest niezależnie, czy mówimy tu o komputerze, smartfonie czy nawet Smart TV. Inteligentne telewizory nie będą się rozwijały dopóki developerzy nie będą mieli powodów by tworzyć na nie aplikacje. Samsung właśnie udostępnił bardzo ważne dla rozwoju Smart TV API.

Chodzi o najbardziej innowacyjną funkcję w tegorocznych modelach – kontorolę głosową oraz sterowanie gestami. W najnowszym SDK o numerze 3.6 oferowane jest wsparcie dla komend głosowych oraz gestów. Otwarcie API dla tej funkcji wydaje się być bardzo przyszłościowym krokiem.

W naszym serwisie mogliście przeczytać recenzję tych funkcji. Zwracałem uwagę na spore ograniczenia obu rozwiązań, jednak bez wątpienia zarówno komendy głosowe jak i sterowanie gestami są tym, czym obecnie wyróżnia się Samsung na rynku i tym, co jest w stanie stać się wkrótce prawdziwą alternatywą dla pilota.

Otwarcie API zwłaszcza dla gestów oznacza, że w przyszłości powinniśmy spodziewać się pierwszych gier wykorzystujących tę opcje jako kontroler – Kinect może poczuć się lekko zagrożony. Implementacja komend głosowych może natomiast ułatwić nawigację w innych aplikacjach.

Smart TV przynajmniej na razie rozwija się znacznie wolniej niż rynek mobilny. Istnieje olbrzymia fragmentacja rozwiązań – każdy producent ma swoją platformę, dodatkowo różne modele telewizorów posiadają różne możliwości sprzętowe, co roku także część rzeczy się zmienia. To nie ułatwia życia programistom, dodatkowo też platformy są szczelnie zamknięte, więc by dana aplikacja pojawiła się już w telewizorze należ spełnić szereg obostrzeżeń stawianych przez producentów sprzętu. Dlatego wcale bym się nie zdziwił, gdyby pierwsze poważne aplikacje wykorzystujące te funkcje trafiły na rynek dopiero w 2013.

Nie zmienia to jednak faktu, że Samsung stara się rozwinąć swoją platformę Smart TV. To dziś jedna z najbogatszych ofert jeśli chodzi o to rozwiązanie na rynku. Udostępnienie API dla tych dwóch nowych funkcji dobrze wróży na przyszłość. Wbudowana kamerka, mikrofon oraz sprytne gesty to to, co warto wykorzystać by aplikacje na Smart TV były wartościowe i łatwe w obsłudze.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA