REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Realtime - nowy projekt twórców bit.ly o wielkim potencjale

30.07.2012
14:01
Realtime - nowy projekt twórców bit.ly o wielkim potencjale
REKLAMA
REKLAMA

Twórcy bit.ly, świetnego narzędzia do skracania linków w sieci, który przy okazji oferuje kompletny moduł statystyczny, za pomocą którego wydawcy mogą kontrolować ruch z mediów społecznościowych, przygotowali nowy eksperymentalny projekt Realtime. Wprawdzie pierwsza, zamknięta jeszcze wersja projektu nie poraża przesadną liczbą funkcji, to jednak niesie on ze sobą obietnicę czegoś naprawdę dużego. Jeśli bi.ly rozegra to dobrze, Realtime może stać się doskonałym narzędziem nie tylko dla świata medialnego, ale także dla zwykłych internautów przeglądających nagłówki w sieci.

Przez sieć bit.ly (bitlyverse, jak nazywają ją twórcy hitowego skracacza linków internetowych) przewija się setki milionów linków, które klikane są miliardy razy każdego dnia. Taka wiedza o tym, w co klika świat, w ujęciu czasu rzeczywistego, to potężna wiedza, którą można wykorzystać na wiele sposobów, zapewne nie tylko pozytywnych. Na szczęście twórcy Bit.ly zdają się nie mieć niecnych zamiarów i przygotowują kolejne projekty, które mają na celu społeczne wykorzystanie wiedzy, do której dzięki klikom społeczności mają nadzieję.

Realtime to taki pomysł na poszerzenie funkcjonalności statystyk Bit.ly, które do tej pory były dostępne jedynie dla wydawców. Na przykład my skracając linki z bit.ly wiemy, skąd, kiedy i w jakiej liczbie klika na teksty Spider’s Web, które ogłaszamy w naszych mediach społecznościowych. To nam daje bardzo interesującą wiedzę, którą oprócz tego, że wykorzystujemy do planowania naszych działań w mediach społecznościowych, także dzielimy się z Wami.

Realtime to wyjście ze statystykami bit.ly poza jeden serwis. To platforma medialna, dzięki której można mieć dostęp do informacji, w co klikają aktualnie ludzie z całego świata. Dzięki podziałowi na poszczególne kategorie oraz zawężaniu lokalizacji, języków, poszczególnych kanałów społecznościowych, czy po prostu kategorii tematycznych widać co rozpala aktualnie użytkowników internetu na całym świecie. Niby niewiele i niby nie tak wcale innowacyjnie zważywszy na to, że na dość podobnej zasadzie działają Digg, czy polski Wykop, tyle że Realtime daje nadzieję na znacznie więcej, jeśli platforma będzie odpowiednio rozwijana.

Ja sam widzę przed Realtime szansę na to, by było to świetnie akompaniujące narzędzie dla Twittera, czy Facebooka – gdy odwiedzasz te media społecznościowe i czujesz, że coś się dzieje, bo twoi znajomi i obserwowani o czymś dyskutują, musisz spędzić chwilę by się dowiedzieć o co chodzi. Z Realtime będziesz wiedział od razu. Od razu bowiem pokazane zostanie ci źródło informacji, która jest klikana na całym świecie.

Wyobrażam sobie, że w przyszłości to narzędzie może nam pokazywać aktualizowaną w czasie rzeczywistą prasówkę w oparciu o kryteria nas interesujące. Tak, coś na kształt ‚curation‚, którego przełożenia ze świata mobilnego na świat tzw. internetu stacjonarnego mi brakuje.

To jednak przyszłość. Teraźniejszość Realtime jest na razie znacznie uboższa. Narzędzie nie jest jeszcze perfekcyjne – ma sporo braków, wygląda średnio i często się zacina.

Do bety Realtime można się zapisywać tutaj.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA