REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pomiędzy HTC a twórcami słuchawek Beats by Dr. Dre coś nie gra

23.07.2012
16:28
HTC and Beats by Dr Dre Logos
REKLAMA
REKLAMA

Gdy w kwietniu 2011 roku rozpoczynał się związek tych dwóch firm wiele osób z entuzjazmem wieszczyło wysyp prawdziwie muzycznych smartfonów od HTC. Tak też się po części stało, jednak po nieco ponad roku od zakupu udziałów przez HTC w Beats Electronics, tajwański producent smartfonów postanowił się pozbyć ich części.

W kwietniu ubiegłego roku HTC za 51% procent udziałów w Beats Electronics, który jest m.in. producentem serii słuchawek Beats by Dr. Dre mających swoich wyznawców równie fanatycznych jak mają produkty Apple, musiał zapłacić 300 milionów dolarów. Z informacji, jakie zostały udostępnione w piątek wynika, iż odsprzeda członkom założycielom muzycznej marki pakiet 25% akcji za 150 milionów dolarów tracąc przy tym pakiet większościowy akcji. Tym samym producent słuchawek oraz akcesoriów do urządzeń mobilnych będzie w posiadaniu 75% akcji swojej firmy.

Jak twierdzą przedstawiciele firm, zarówno HTC jak i Beats Electronics zamierzają nadal prowadzić ze sobą współpracę. Jeszcze w tym roku ma wystartować przygotowana wspólnie kampania marketingowa,a tajwański producent telefonów nadal ma być jedynym oferującym w swoich urządzeniach technologię Beats Audio.

W przypadku takiego dosyć nieprzewidzianego obrotu sytuacji pojawia się jedno podstawowe pytanie – komu bardziej zależało na ostatniej transakcji? Tego pewnie nigdy się nie dowiemy, ale chyba dla obu firm nowy układ sił właścicielskich wydaje się być korzystny.

Beats Electronics, jak sam zapewnia, woli działać na własną rękę i być może zdecyduje się na budowanie nowych produktów w oparciu o serwis MOG jak i jego dynamiczny rozwój, mając przy tych działaniach większą elastyczność niż pod skrzydłami wielkiego koncernu z Tajwanu. Dla HTC, które nie święci już takich sukcesów jak przed laty na światowych rynkach, 150 milionów dolarów jest odczuwalnym zastrzykiem finansowym. Tym bardziej, iż szefowie tajwańskiej firmy nie mają zapewne dobrych nastrojów mając w pamięci bardzo słabe wyniki finansowe za drugi kwartał tego roku oraz spadek o prawie 60% zysku netto liczonego rok do roku.

Co ciekawe jakiś czas temu pojawiły się pogłoski, że to właśnie HTC jest najbardziej niezadowolone ze współpracy z twórcami technologii Beats Audio. Jak widać nie zawsze świetnie zapowiadające się mariaże muszą się takimi okazać gdy są poddane próbie czasu. Obserwując wciąż rosnącą popularność słuchawek Beats by Dr Dre może się okazać, iż firma ich twórców przetrwa dłużej na rynku niż tajwański producent telefonów.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA