REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Navfree - darmowa nawigacja offline dla Androida oraz iOS

21.07.2012
10:31
Navfree
REKLAMA
REKLAMA

Nowe Google Mapy doczekały się trybu offline na terenie Polski. W końcu możemy zapisywać wybrane fragmenty map, aby następnie wykorzystać je bez potrzeby łączenia z internetem. Usługa ta nie zastąpi nam jednak nawigacji samochodowej, ale i na to jest też darmowy sposób – Navfree.

Ponad trzy tygodnie temu, żyliśmy nowościami zaprezentowanymi na konferencji Google I/O 2012, a jednym z hitów, które pokazano była nowa aplikacja Google Maps, która wprowadziła oficjalnie obsługę trybu offline. Wystarczy zaznaczyć na mapie wybrany obszar, aby zgrać go do pamięci urządzenia i następnie wykorzystać w terenie. Na tę funkcję czekało wielu użytkowników, którzy na co dzień podróżują i często wyjeżdżają za granicę. Niestety sposób zapisywania map zaprezentowany przez Google jest znacząco upośledzony i nie może się równać z mapami offline takimi, jakie znaliśmy do tej pory. Nadal nie ma możliwości zapisania w pamięci urządzenia map całych kontynentów czy poszczególnych państw.

Oczywiście nowe funkcje dodane w Mapach Google są bardzo przydane w przypadku podróżowania i zwiedzania nieznanych miast lub podczas górskich wędrówek w terenie. W takich okolicznościach zgranie do pamięci smartfonu lub tabletu niedużego wycinku mapy może okazać się pomocne. Jeżeli szukacie jednak czegoś więcej, np. darmowych map do nawigacji samochodowej, to powinniście zainteresować się aplikacją Navfree.

Navfree jak sama nazwa wskazuje jest darmową nawigacją. Program jest dostępny zarówno na urządzenia z iOS jak i Androidem. Interfejs aplikacji jest bardzo przejrzysty i czytelny, wszystkie ikony są duże i łatwo w nie trafić palcem, nawet jeżeli obsługujemy telefon w trakcie podróży.

Program pozwala na zapisywanie map w pamięci urządzenia, a możemy to zrobić zarówno przez “3G” jak i WiFi. Dzięki temu drugiemu sposobowi zaoszczędzimy transfer jak i unikniemy dodatkowych kosztów. Po pobraniu map nawigacja nie wymaga do działania połączenia z siecią. W Navfree brakuje niestety informacji o natężeniu ruchu na drogach, dostęp do informacji o fotoradarach jest płatny.

System nawigacyjny sprawdza się bardzo dobrze, ale nie można powiedzieć, że jest niezawodny. W mniejszych miejscowościach możemy natrafić na drobne problemy i program potrafi wyprowadzić nas w pole. Ale uprzedzam, że są to rzadkie przypadki zgłaszane przez społeczność użytkowników. Ogólnie rzecz ujmując, Navfree można zaufać.

Program oferuje dwa tryby widoku 2 i 3D. Aplikacja pozwala na wyszukiwanie adresów w Google jak i w książce adresowej urządzenia. Dzięki integracji z najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, możemy być pewni, że program zaprowadzi nas do celu nawet jeżeli przy wprowadzaniu adresu pomylimy się w nazwie ulicy. Inną zaletą jest możliwość wyszukiwania w Google np. firm, sklepów i punktów użyteczności publicznej do których planujemy się wybrać. Oczywiście do poprawnego działania tej funkcji jest już potrzebne połączenie z siecią

Navfree to świetna darmowa aplikacja do nawigacji satelitarnej. Darmowe mapy są często aktualizowane co sprawia, że większość zmian na drogach jest nanoszona na nie systematycznie. Program oferuje również tryb wędrówek pieszych. Sporym minusem są problemy z obsługą polskich znaków, które czasem są zamieniane na uproszczoną formę, a niekiedy po prostu “zjadane”. Mimo wszystko uważam, że Navfree to kompletny produkt nawigacyjny, który pozostawia resztę darmowej konkurencji daleko w tyle, a nawet depcze po piętach co poniektórym płatnym programom.

Jeżeli wybieracie się na wakacje za granicę polecam zainstalować i przetestować Navfree. Aplikacja czeka na Was za darmo w sklepie Google Play oraz App Store.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA