REKLAMA

Google zaprezentowało nowego Androida 4.1 Jelly Bean

27.06.2012 16.50
gogole io
REKLAMA
REKLAMA

Wystartowała właśnie konferencja Google. Na wstępie padło trochę statystyk związanych z wynikami Androida na rynku. Do dzisiaj aktywowano ponad 400 mln smartfonów i tabletów z Androidem na całym świecie. Każdego dnia aktywowanych jest ponad milion kolejnych urządzeń.

Nowy Android trafi na pierwsze urządzenia już w połowie lipca. Pierwszymi smartfonami, które dostaną aktualizację dla Jelly Bean będą Samsung Galaxy Nexus i Nexus S. Android 4.1 zagości wtedy również na tablecie Motorola Xoom. Google zapowiedziało, że jeszcze dzisiaj zostanie udostępnione SDK dla programistów.

Przejdźmy teraz do nowinek, jakie zostały zaprezentowane podczas konferencji Google I/O 2012.

Na początku prezentacji przedstawiono nowy ekran główny, którego personalizacja stała się jeszcze prostsza i bardziej intuicyjna. Nowe widżety, które dodajemy na pulpicie, automatycznie dostosowują się do ilości dostępnego miejsca. Nie stanowi również problemu zamiana miejscami poszczególnych elementów na ekranie. Jeżeli przeciągniemy widget np. na rząd ikon skrótów lub folderów, zostaną one zastąpione tym widżetem, a wspomniane ikony przeskoczą w wolne miejsce na pulpicie.

Nowa klawiatura, która zadebiutowała w Androdzie 4.1 przewiduje słowa niczym SwiftKey. Dodatkowo dodano możliwość głosowego wprowadzania tekstu w trybie offline. Nie będzie już potrzebne połączenie z siecią aby skorzystać z tej funkcji. Usługa została zaprezentowana oraz przetestowana podczas konferencji i muszę przyznać, że wywarła na mnie pozytywne wrażenie zarówno jej szybkość jak i niezawodność. Wypowiadane zdania były błyskawicznie rozpoznawane i zamieniane w tekst.

Prawdziwym hitem była premiera nowych map, które mogą działać w trybie offline.

Nowa wersja aplikacji Google Maps jest już dostępna w sklepie Google Play, więc koniecznie ją zaktualizujcie.

Nowe oprogramowanie odpowiedzialne za obsługę kamery i aparatu fotograficznego, pozwala na zaawansowane zarządzanie zdjęciami w trybie rzeczywistym. Urządzenie nie wyłącza podglądu kamery w momencie kiedy przeglądamy ostatnio wykonane zdjęcia, dzięki czemu cały czas pozostaje w gotowości. Nowy interfejs aplikacji aparatu fotograficznego i galerii pozwala na sprawne wykonywanie nowych zdjęć oraz dzielenie się nimi.

Zaimplementowana obsługę NFC, pozwala na szybkie udostępnianie multimediów. Wystarczy „stuknąć” dwoma urządzeniami o siebie, aby w mgnieniu oka przesłać dowolne multimedia. Dzięki wykorzystaniu Near Field Communication Android staje się jeszcze szybszym i bardziej intuicyjnym systemem.

Odświeżono również pasek powiadomień. Dodano m.in. funkcję pozwalającą na tworzenie szybkich odpowiedzi na ostatnie wiadomości. W pasku powiadomień można teraz otwierać specjalne „widżety” aplikacji, takich jak radio internetowe tunein. Wykonując gest przeciągnięcia w dół dwoma palcami, możemy łatwo rozszerzyć notyfikację np. z aplikacji Pulse, niczym widżet na ekranie głównym.

Zmiany nie ominęły również wyszukiwarki systemowej. W odpowiedzi na nasze wyszukiwania dostajemy ciekawe propozycje miejsc i lokalizacji które mogą okazać się przydatne. Wyszukiwanie głosowe pozwala na zadawanie pytań do wyszukiwarki – działa to niczym Siri na iPhone’ie. Pierwsza odpowiedź jest przygotowana w formie graficznej z opisem, a następnie mamy dostępną listę wszystkich wyszukań z Google. Android doczekał się w końcu prawdziwego asystenta głosowego.

Nowa usługa Google Now dostarcza informacji na podstawie historii wyszukiwania, aktualnej lokalizacji itp. Aplikacja pomoże nam znaleźć drogę np. w oparciu o wykorzystanie komunikacji miejskiej. Google Now powie z jakim wyprzedzeniem powinniśmy wyjść z domu, gdzie się udać na przystanek i jakim autobusem pojechać, aby na czas dotrzeć na sotkanie. W podpowiedzi dostaniemy również aktualny rozkład odjazdów komunikacji miejskiej. Google Now to inteligentny asystent, który pomoże nam każdego dnia zarówno w dotarciu do celu jak i w zarządzaniu czasem. Program wykorzystuje moc usług Google, takich jak mapy, wyszukiwarka, miejsca i inne. Połączenie tych serwisów pozwala na przygotowanie kompleksowych odpowiedzi na pytania i porad. Aplikacja potrafi również śledzić bieżące wyniki naszych ulubionych drużyn sportowych, które rozpoznaje na podstawie historii wyszukań w Google.

Google Play oferuje obecnie portfolio ponad 600 000 gier i programów. Do dzisiaj odnotowano ponad 20 mld pobrań aplikacji.

Zmiany w Google Play pozwolą deweloperom na stosowanie inteligentnych aktualizacji. Urządzenie będzie mogło pobrać tylko tą część aplikacji, która uległa zmianie. Nie będzie potrzeby pobierania ponownie całego pliku instalacyjnego. Jednak jednym z najważniejszych newsów dotyczących Google Play, jest funkcja szyfrowania aplikacji, która ma ukrócić proceder kwitnącego piractwa. Zamówiony program lub gra będzie powiązywany z urządzeniem klienta, zanim zostanie na nie pobrany.

Google Play będzie pozwalało nie tylko na wypożyczanie filmów i seriali, ale również będziemy mogli zakupić wybrane tytuły na własność. W ofercie mają się pojawić popularne magazyny oraz najnowsze seriale, które będzie można kupić w pakietach jako całe sezony lub pojedyncze odcinki.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA