REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Facebook pozwoli zapisywać posty "na później". Co to oznacza dla Pocketa czy Instapaper?

31.07.2012
12:16
facebook
REKLAMA
REKLAMA

Facebook jest w trakcie wprowadzania nowej usługi – możliwości zapisywania linków, zdarzeń czy artykułów w specjalnie przygotowanym folderze w Ulubionych. Prawdopodobnie to wynik zakupienia serwisu Spool, który też zajmował się podobnymi funkcjami. Nie, bo na razie funkcja Facebooka to proste zapisywanie postów w konkretnym folderze i nic więcej. Bardzo przydatna funkcja, ale w żadnej mierze nie konkurująca z serwisami zajmującymi się zapisywaniem treści profesjonalnie.

Nowa funkcja Facebooka nie ma dedykowanej nazwy i jest stopniowo uruchamiana zarówno w aplikacjach mobilnych, jak też w wersji webowej. Po przytrzymaniu palca na zdarzeniu w wersji mobilnej lub naciśnięciu przycisku „zapisz” obok przycisku „udostępnij” pod postem w wersji desktopowej post powędruje do folderu „zapisane”. To tyle i aż tyle. Facebook nie przerobi linku na wersję przyjemną w czytaniu, nie otworzy go wewnątrz serwisu, a normalnie przeniesie na zewnętrzną stronę.

Mimo wszystko funkcja jest znacząca, bo pozwoli w prosty sposób zapisać interesujące czy ważne posty tak, by potem móc do nich łatwo wrócić. Bez instalowania dodatkowych wtyczek, uczenia się obsługi trzecich serwisów, tak, by każdy mógł z niej łatwo skorzystać. Jednak funkcja nie zagrozi Pocketowi, Instapaper czy innym tego typu serwisom z prostego powodu: działa tylko na Facebooku i nie „wyciąga” czystego tekstu, nie odziera go z całego otoczenia strony, reklam itp.

Źródło: The Verge

Bo to właśnie główne zalety innych serwisów. Instapaper słynie z pięknego sposobu prezentacji samej treści, natomiast Pocket z wieloplatformowości i również przyjemnej prezentacji treści. Do Pocketa można zapisywać z sieci czy z mobilnych aplikacji, tak samo można mieć dostęp do tekstów. Instapaper, który został na początku chłodno przyjęty na Androidzie, teraz notuje coraz większe wzrosty popularności –  mówi się, że to dzięki sprzedaży Nexusa 7, który jest niemal stworzony dla tego typu odbioru tekstów.

Zapisywanie na Facebooku jest więc ważną i przydatną rzeczą, która zapewne zmieni sposób, w jaki wiele osób korzysta z tego serwis, i pewnie zmusi też serwisy trzecie do poszerzania funkcjonalności, ale na przykład Pocket potrafi zapisywać linki z Facebooka z menu pod prawym klikiem przy zainstalowanym rozszerzeniu. Niestety nie zapisuje linków bezpośrednio z mobilnego Facebooka. Za to bije Facebooka na głowę obecnością na każdej liczącej się platformie i systemie.

Konkurencja jest dobra dla wszystkich, a zwłaszcza dla nas – użytkowników. Facebook wykonał świetny ruch i realizuje go w prosty, zrozumiały dla wszystkich sposób.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA