Tech

YouTube znowu się zmienia, trochę na modłę Google+

Picture of the author

U niektórych zmiany już się pojawiły, u innych zapewne zaistnieją niebawem. Najpopularniejszy serwis streamujący filmy na świecie mniej więcej rok po dość solidnym odświeżeniu swojego wizerunku, dalej kombinuje z wizualną, a co za tym idzie – funkcjonalną – warstwą serwisu. 

Przed rokiem Google znacząco przebudował stronę główną YouTube, profil użytkowników oraz podstrony, na których znajdowały się materiały filmowe. Ta zmiana była niemalże konieczna, ponieważ modyfikowano już mocno archaiczną, kilkuletnią (acz poprawianą) odsłonę serwisu.

Wygląda jednak na to, że internetowy gigant nie był do końca zadowolony z ostatecznego kształtu strony głównej i w te wakacje najpewniej we wszystkich domach pojawi się nowy YouTube, w dużej mierze przypominający rozwiązania stosowane w innych usługach Google’a.

Obecny wygląd
Odświeżona wersja

Jeśli chodzi o ideę wizualnej unifikacji – postawiłbym piątkę. Udało się wdrożyć estetyczną prostotę i minimalizm. Podobnie jak w Google+ jest dużo białego miejsca wywoływanego nadmiarem wolnej przestrzeni. Zrezygnowano między innymi z dużej szarej belki po lewej stronie, która najwyraźniej została uznana za zbyt ciężką i wybijającą się z estetycznej koncepcji googlowskich usług.

Jeśli zmiany jeszcze nie weszły w życie w Waszych profilach (YouTube wprowadza je stopniowo), macie dwa sposoby, żeby przyjrzeć się im z bliska. Pierwszym jest… „youtubecepcja”, czyli filmik o YouTube opublikowany na łamach głównego zainteresowanego.

Dla bardziej niecierpliwych przygotowano wariant z ingerowaniem w ustawienia przeglądarki. Jak się okazuje nowy layout YouTube już „gdzieś tam siedzi” i można go tymczasowo uaktywnić w bardzo prosty sposób. Najpierw należy wywołać konsolę java script. W następujących przeglądarkach służy do tego taka oto kombinacja przycisków:

Google Chrome: ctrl+shift+j

Firefox: ctrl+shift+k

Internet Explorer: F12 i „konsola”

A następnie wkleić następujący kod:

document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=nH7tBenIlCs; path=/; domain=.youtube.com”;window.location.reload();

Jeżeli z różnych względów nie spodoba wam się nowy design YouTube’a, powyższą operację można odwołać kodem:

document.cookie=”VISITOR_INFO1_LIVE=; path=/; domain=.youtube.com”;window.location.reload();

Obawiam się jednak, że będziemy musieli się do niego przyzwyczaić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst