Tech

Wielkimi krokami nadciąga Uppleva. Nowy król telewizorów od sprzedawców mebli?

Na dniach w pojedynczych lokalizacjach w Szwecji oraz w Polsce w Gdańsku ma pojawić się telewizor Ikea Uppleva. Masowa sprzedaż w wybranych krajach ma się rozpocząć na jesieni. W przyszłym roku zintegrowany zestaw, w skład którego wchodzi wyświetlacz, szafka, odtwarzacz blu-ray oraz system audio 2.1 trafi także do większości krajów gdzie swoje sklepy ma szwedzka Ikea. Wszystko wskazuje na to, że może być to czarny koń na rynku i niebywały sukces sieci znanej przede wszystkim z samodzielnie składanych mebli.

Uppleva w wolnym tlumaczeniu na język polski oznacza doświadczenie. Ten telewizyjny system ma przynosić właśnie nowe doświadczenia w obcowaniu z telewizorem – stosunkowo dobry telewizor, odtwarzacz Blu-ray, funkcje Smart TV w zgrabnym opakowaniu,i wszystko w sam raz do mieszkania. Ma skończyć z plątaniną kabli czy dekoderami i konsolami stojącymi na półkach.

W sieci pojawił się film prezentujący ten zestaw podczas światowej premiery w Mediolanie. Zaobserwować możemy na nim wygląd samego urządzenia, jego interfejsu, pilota oraz, co najważniejsze, reakcje przypadkowych ludzi. Trudno nie wierzyć w sukces telewizoru Ikea. Prosty, minimalistyczny oraz intuicyjny interfejs integrujący Blu-ray, odtwarzacz multimediów z USB, Smart TV oraz telewizor. Dodatkowo system audio, którego dziś brakuje większości telewizorów na rynku. Po wydaniu kilku tysięcy złotych na telewizor większość ludzi nie kupuje już zestawu kina domowego za przynajmniej kolejne dwa tysiące. Tutaj wszystko powinno w podstawowej wersji zamknąć się w 4 tysiącach, w dodatku jako mebel. Dźwięk z zewnętrznych głośników oraz bezprzewodowego subwoofera może nie będzie najwyższej jakości, ale z całą pewnością wygra rywalizację z każdym telewizorem posiadającym wbudowane głośniki. Ikea ma także porozumieć się z dostawcami usług VOD i zaoferować użytkownikom całkiem przyzwoitą ofertę Smart TV. Miejmy nadzieje, że fakt iż to Polska jest pierwszym po za rodzimym rynkiem na którym zadebiutuje Uppleva sprawi, że polskie serwisy również będą obecne na platformie Smart.

Telewizor Ikea nie będzie ekranem dla miłośników jakości i niesamowitego ekranu. Rynkowy sukces gwarantuje dziś masowość produktu, a nie jego idealność. A to, że Uppleva jest potrzebna pokazuje szum, jaki wzbudza na całym świecie. Nie zdziwyłbym się, gdyby ten telewizor stał się wkrótce najpopularniejszym pojedynczym modelem na rynku. Czekamy na jego premierę, a kolejne informacje o nim napawają optymizmem. Teraz najbardziej wyczekiwanymi danymi będzie oczywiście cena w Polsce.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst