Tech

Sprzedaż Onet.pl to dopiero początek zmian w ITI

O przejęciu Onet.pl przez Axel Springer mówiło się już od kilku miesięcy i zapewne mówić się będzie jeszcze przez kilka kolejnych. To transakcja, która w najbliższym czasie niewiele zmieni na rynku. Jeśli jednak spojrzymy szerzej, to zmienia ona wiele, szczególnie jeśli chodzi o Grupę TVN oraz Koncern ITI. Sprzedaż ta była przygotowywana od ponad roku, czego skutkiem jest wprowadzenie tvn player, czy niedawne odświeżenie serwisu tvn24.pl. To jednak nie ostatnie zmiany jakich będziemy świadkami w najbliższym czasie, a które będą miały istotny wpływ na cały sektor rozrywkowo-internetowy przez kolejne długie lata.

TVN wyzbył się większości udziałów w Onet.pl S.A. powracając tym samym do korzeni, czyli tylko telewizji. Z drugiej strony dziś telewizja nie może funkcjonować bez internetu i nowych mediów. Dlatego od dawna TVN rozwija swoje własne serwisy internetowe, w szczególności usługę VOD tvn player. W najbliższych miesiącach UOKiK powinien wyrazić także zgodę na strategiczne partnerstwo pomiędzy spółką CANAL+ Cyfrowy, a ITI, co sprawi, że grupy medialne CANAL+ i ITI wspólnie będą kontrolować spółkę TVN, a spółka TVN wspólnie z CANAL+ zarządzać będzie płatnymi platformami satelitarnymi Cyfra+ i telewizją n, które mają zostać w przyszłości połączone.

W ten sposób włodarze ITI i TVN otrzymają pieniądze, które po śmierci Jana Wejcherta są przyczyną sporów wśród rodzin i partnerów. Dodatkowo z ITI ma spasć najbardziej ciążący obecnie element grupy, czyli platforma satelitarna. Natomiast w pierwszej fazie partnerstwa pomiędzy CANAL+, a ITI nie powinno dojść do znaczących zmian w kanałach telewizyjnych z portfolio TVN.

Spoglądając na te zmiany, które dopiero nadejdą w Grupie TVN, zakup 75% udziałów w Onet.pl przez Axel Springer to dopiero preludium do zmian. Wydaje się też, że bardzo dobrym krokiem ze strony ITI było ostateczne oddzielne sprzedanie Grupy Onet i telewizyjnej części TVN. W przypadku gdyby całość trafiła pod skrzydła chociażby Time Warnera, o czym spekulowano latem ubiegłego roku, przyszłość Onet.pl mogłaby być niepewna. Axel Springer zapewne pozwoli, by portal ten się rozwijał.

Wciąż ważą też się losy Legii Warszawa należącej do ITI oraz sieci kin Multikino. Być może oba aktywa wkrótce również zostaną sprzedane.

Bardzo szkoda tego co obecnie się dzieje z Grupą ITI. W ciągu 20 ostatnich lat TVN i Onet stały się wiodącymi markami na polskim rynku medialnym, a pozostałe projekty, jak telewizja n czy sieć kin Multikino wspaniale je uzupełniały. W kolejnych latach czekają nas głębokie zmiany. Choć mało prawdopodobne wydaje się, by TVN czy Onet znacząco zmieniły swoje pozycje na rynku – przyszli właściciele większościowych pakietów nie powinni raczej zmarnować potencjału tkwiącego w tych spółkach. Jednocześnie jednak rozwój będzie z całą pewnością przebiegał w innym tempie oraz w inny sposób, niż miałoby się to dziać gdyby Grupa ITI zarządzana nadal była w całości tak jak kilka lat temu.

Kolejne lata zapowiadają się dla spółek naprawdę interesująco. TVN kontrolowany przez Cyfrę+ oraz ITI raczej nie będzie szybko próbował wchodzić do branży internetowej nie licząc portalu tvn24 oraz serwisu VOD. Szybciej to Axel Springer będzie chciał spróbować swoich sił w telewizji – od dawna spółka przymierzała się do uruchomienia „Fakt TV”, na razie jednak kończyło się to jedynie na zapowiedziach.

Trzymam kciuki za dalsze losy Onet.pl ponieważ to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w polskiej sieci i liczę, że tak pozostanie. Natomiast prawdziwe zmiany ITI i Grupę TVN jeszcze czekają w momencie rozpoczęcia współpracy z CANAL+ Cyfrowy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst