Tech

Producenci, którzy zrezygnowali z Windows Phone 7 zapowiadają smartfony z Windows Phone 8

Picture of the author

Jeszcze nie ustały echa wczorajszej prezentacji nowego systemu mobilnego od Microsoftu, a pojawiają się kolejne szczegóły dotyczące tej platformy. Okazuje się, iż wcześniejsze zapowiedzi producentów dotyczące rezygnacji z produkcji urządzeń działających pod kontrolą Windows 7.x były przemyślanym zabiegiem i ukłonem w stronę klientów.

Terry Myerson podczas konferencji potwierdził obawy producentów smartfonów jak i użytkowników telefonów opartych o Windows Phone 7 oraz 7.5 – urządzenia te nie dostałą aktualizacji do Windows Phone 8. Otrzymają tylko i wyłącznie na aktualizację do wersji systemu oznaczonej jako 7.8. Przyniesie ona przede wszystkim nowy ekran startowy czerpiący z najnowszej wersji mobilnego Windowsa. Powstaje pytanie, czy jest to zmiana kosmetyczna, której większość użytkowników nie odczuje, czy też może warto czekać na nią z niecierpliwością?

Według Grega Sullivana, posiadacz Nokii Lumia z Windows Phone 7.8 będzie czuł taki sam komfort używania telefonu jak posiadacz smartfona z Windows Phone 8. Co więcej wizualnie z poziomu interfejsu użytkownika użytkownik nie powinien zauważyć różnic.

Po takich zapewnieniach pojawia się pytanie – w takim razie dlaczego obecne telefony nie otrzymają aktualizacji do ósmej wersji systemu? Głównym czynnikiem, jaki wymienia Sullivan, jest brak dwurdzeniowych procesorów w obecnie sprzedawanych urządzeniach. Według niego na chwilę obecną firma chce skupić się na dostatecznym wykorzystaniu możliwości które będą dawały nowe na rynku urządzenia.

W takim świetle pojawiające się pogłoski o wycofaniu się z produkcji urządzeń z Windows 7.x przez czołowych producentów takich jak Samsung, HTC, Huawei oraz LG wydaje się całkowicie uzasadnionym krokiem. Taki ruch ze strony producentów został wymuszony przez posunięcia Microsoftu, który nie zapewni pełnej aktualizacji obecnie produkowanych urządzeń. Producenci zostali niejako postawieni pod ścianą, z możliwością sprzedaży urządzeń które nie oferują pełnego wsparcia przez przynajmniej najbliższe 12 miesięcy.

Takie zachowanie firm mogłoby mieć na celu uniknięcie niezadowolenia ze strony nabywców ich produktów – niewielu z nich cieszyłoby się z faktu, iż zakupiony stosunkowo niedawno telefon jest już na starcie pozbawiony „przyszłości”. Dzięki wstrzymaniu produkcji telefonów z Windows Phone 7.x, producenci mogą również uniknąć równoległej sprzedaży urządzeń opartych na Windows Phone 7.x oraz Windows Phone 8.

Jak można było się spodziewać, producenci już deklarują tworzenie smartfonów z Windows Phone 8 – na razie wśród nich znajduje się Nokia, Samsung, HTC oraz Huawei. Zapewniają też osiemnastomiesięczny okres wsparcia dla aktualizacji systemu. Szkoda tylko, że ci sami producenci nie potrafią zadeklarować takiego samego okresu wsparcia dla własnych urządzeń z Androidem.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst