REKLAMA

Windows Phone 8 - idą duże zmiany

20.06.2012 19.18
winphone8
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft zaprezentował właśnie nowe wcielenie mobilnej wersji swoich okienek. Windows Phone 8 przynosi wiele zmian i nowych funkcji, na które czekaliśmy od dawna. Na naszych oczach rośnie wciąż młody, ale też coraz bardziej dojrzały system operacyjny.

Na początku konferencji Microsoft pokazał, że jego system wzbudza zainteresowanie wśród konsumentów, a telefony z WP7 są wysoko ocenianie przez klientów. Aby nie być gołosłownym pokazano ranking ze sklepu Amazon, gdzie trzema najlepiej ocenianymi smartfonami były słuchawki z systemem Microsoftu. Jakby tego było mało, to w top 9 znalazło się aż 7 telefonów z Windowsem na pokładzie.

Nowy Windows Phone 8 wnosi tak wiele innowacyjnych udogodnień, że warto grubą kreską odciąć to co znaliśmy do tej pory i skupić się na tematach zaprezentowanych podczas dzisiejszej konferencji. Zacząć trzeba od tego, że producent zapowiedział zaawansowaną integrację urządzeń z systemami Windows 8 oraz Windows Phone 8. Obie platformy będą współdzieliły rdzeń, na który będą się składały: kernel, opcje sieciowe, multimedialne oraz sterowniki. Dzięki temu zabiegowi WP8 będzie używał oprogramowania z którego korzysta obecnie ponad 1,3 mld osób.

Mobilny Windows powinien dostać teraz sporego kopa, który pozwoli platformie na intensywny podbój rynku. Microsoft zapowiada duży wybór sprzętu, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie czy szuka według producenta, ceny czy oferowanych możliwości. Dzięki współdzieleniu sterowników pomiędzy dwoma systemami producent obiecuje znaczny wzrost liczby aplikacji.

Wprowadzane zmiany sprawią, że klienci zyskają duży wybór urządzeń, sporą liczbę dobrych aplikacji oraz nowe doświadczenia płynące z korzystania z systemu Windows Phone 8. Deweloperzy również będą zadowoleni m.in. z szybkości portowania aplikacji pomiędzy platformami. Producenci oprogramowania skorzystają z zainteresowania innowacyjnymi rozwiązaniami oraz zróżnicowania jakie wprowadza na rynek mobilna wersja Windowsa Phone 8.

Do listy gorących nowinek zaprezentowanych na dzisiejszej konferencji należy zaliczyć, wsparcie dla procesorów wielordzeniowych. Już jesienią ujrzymy nowe słuchawki z dwurdzeniowymi procesorami, a to będzie dopiero początek możliwości jakie oferuje Windows Phone 8.Na uwagę zasługuje również wsparcie dla wielu rozdzielczości ekranu: WVGA 800×480 15:9, WXGA 1280×768 15:9, 720p 1280×720 16:9.

Producent zapewnia nas, że wszystkie aplikacje działające na wersji systemu 7.5, będą działały w nowych rozdzielczościach. Oczywiście deweloperzy będą mogli je  zoptymalizować, ale nie będzie to wymagany zabieg.

Windows Phone 8 będzie pozwalał też na korzystanie z zewnętrznej pamięci. W urządzeniach pojawią się gniazda z wymiennymi kartami pamięci microSD i będziemy mogli na nich zapisywać zdjęcia, muzykę oraz filmy. Dodatkowo warto zaznaczyć, że WP8 pozwoli nam również na instalowanie aplikacji na kartach pamięci.

Internet Explorer 10 będzie domyślną przeglądarką systemową i już teraz nie milkną achy i ochy odnośnie jej szybkości i niezawodności. Czterokrotnie wzrosła szybkość obsługi JavaScriptu oraz dwukrotnie zwiększyła się wydajność obsługi HTML5 względem wersji znanej z WP 7.5. Microsoft zapewnia, że IE10 oferuje taką samą jakość obsługi HTML jak desktopowe wersje przeglądarek. System SmartScreen zadba o nasze bezpieczeństwo o ostrzeże nas przed podejrzanymi witrynami w sieci. Na koniec przedstawiono porównanie szybkości mobilnych przeglądarek znanych z Samsunga Galaxy S III, HTC One S oraz iPhone 4S (iOS6) w którym Internet Explorer 10 wyprzedził całą konkurencję.

Wracając do współdzielenia sterowników graficznych pomiędzy systemami Windows 8 i Windows Phone 8 warto zaznaczyć, że oba będą korzystały z DirectX, co pozwoli na łatwe portowanie zaawansowanych gier. Microsoft zapowiada również, że przeniesienie gier z iOS i Androida, będzie zdecydowanie łatwiejsze dla deweloperów. Producent zapewni również dewloperom na dostęp do kodu źródłowego.

Na nowych słuchawkach w WP8 zawita w końcu NFC. Microsoft kazał nam czekać dosyć długo na tę technologię, ale w końcu ją zaimplementował i zrobił to w znakomitym stylu. W telefonach znajdziemy usługę mobilnego portfela, który pozwoli na zapanowanie nad kartami kredytowymi, debetowymi, lojalnościowymi i członkowskimi. NFC zapewni łatwy dostęp do usług typu “Tap to Pay”. Producent zapewnia, że będzie to najlepszy mobilny portfel jaki został zaprezentowany do tej pory. Microsoft rozpoczyna rozmowy z operatorami, aby w połączeniu z bezpiecznymi kartami SIM rozszerzyć zasięg wykorzystania zbliżeniowych płatności.

Romans Nokii z MS zdaje się ewoluować, gdyż potwierdziły się plotki o dostępności fińskich map na urządzeniach z systemem Windows Phone 8. Darmowe, mobilne mapy, które działają w trybie off-line oraz świetna nawigacja “krok-po-kroku” zagoszczą we wszystkich smartfonach z mobilnym Windowsem. Warto tutaj wspomnieć również o zmianach w wielozadaniowości Windowsa Phone 8 – od teraz system nie będzie zabijał procesów nawigacyjnych działających w tle.

Na naszą uwagę zasługuje również odświeżony ekran główny. Do tej pory interfejs pulpitu startowego składał się z dwóch typów kafli, które układają się w dwóch kolumnach. Dodano nowy rozmiar kafla (1/4 standardowej kostki), dzięki czemu na pulpicie można zmieścić znacznie więcej informacji i ograniczyć konieczność przewijania. Ta zmiana ucieszyła mnie najbardziej, gdyż w obecnej formie wyświetlania informacji na ekranach nie potrafiłem znaleźć niczego atrakcyjnego i przełomowego, wręcz przeciwnie – często traciłem czas na przewijanie listy w poszukiwaniu aplikacji.

 

Microsoft pokazał dzisiaj, że cały czas ma pomysły na rozwój swojej mobilnej platformy, a z każdą aktualizacją niwelowane są błędy i niedociągnięcia zgłaszane przez rzeszę klientów. Windows Phone 8 wygląda na przemyślaną platformę, która w połączeniu z klasycznym Windowsem 8 stworzy rewelacyjny ekosystem zarówno do pracy jak i rozrywki. Odświeżony ekran główny, obsługa kart pamięci i integracja rdzeni dwóch flagowych systemów sprawia, że z takich okienek chce się korzystać na co dzień. Po dzisiejszej konferencji jest tylko jedna smutna nowina: żaden z obecnych smartfonów z WP 7.5 nie dostanie aktualizacji do Windows Phone 8. Tak więc pozostaje nam czekać na prezentację nowych urządzeń.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA