Tech

Pentagon ma ochotę na świeże jabłka i zielone roboty

Siły zbrojne USA ogłosiły informację o zmianie swojej polityki smartfonowej, która była do tej pory ukierunkowana na urządzenia BlackBerry RIM. Pentagon zapewnia, że poszukuje nie tylko nowych możliwości zastosowania zaawansowanych technologicznie urządzeń, ale nadal kładzie duży nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności.

Od lat siły zbrojne korzystały z telefonów BlackBerry, będąc przy tym największym na świecie klientem Research in Motion. Pentagon posiada obecnie ponad 250 000 aktywnych terminali BlackBerry, ale lata dominacji tych urządzeń zdają się chylić ku upadkowi. Armia szuka innych rozwiązań, które pozwolą na wprowadzenie i wykorzystanie nowoczesnych technologii mobilnych.

Szef Pentagonu – Teri Takai – powiedziała Reutersowi, że armia ma nadzieję na wykorzystanie nowych smartfonów i innych urządzeń mobilnych w celu poprawy wspólnej wymiany informacji oraz wzrostu wydajności wszystkich służb wojskowych i innych agencji Pentagonu. Dennis Moran – emerytowany generał armii i wiceprezes ds. urządzeń komunikacyjnych dodał, że “ludzie wzywali do tego już od lat” i “cały świat idzie w kierunku mobilności, więc i departamenty obrony muszą podążać w tę samą stronę”.

Wybór Pentagonu padł na dwie nowe platformy mobilne. Obecnie trwają trwają testy pilotażowe urządzeń z systemem Apple iOS oraz Google Android. Armia USA docenia wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń BlackBerry, ale teraz jej uwaga została skupiona na produktach Apple, które od lat zyskują popularność i dodatkowo mogą być zabezpieczane przez oprogramowanie firm trzecich.

Pentagon ogłosił niedawno wsparcie dla swojego pierwszego smartfonu działającego pod kontrolą systemu Google Android, a jest nim Dell Streak. Możliwości jakie oferuje ten 5-calowy smartfono-tablet są ogromne, ale armia USA musiała go dodatkowo zabezpieczyć oprogramowaniem firm Fixmo i Good Technology, aby spełniał standardy bezpieczeństwa i zgodności.

Jak widać dominacja RIM wydaje się być zagrożona przez nowoczesne smartfony. Nie tylko cywile masowo wykupują słuchawki z systemami operacyjnymi Android oraz iOS, ale również Pentagon ulega tej tendencji, doceniając możliwości tych zaawansowanych technologicznie urządzeń. Oczywiście w drużynie RIM nikt nie osiada na laurach i producent zapewnia, że cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które mają utrzymać dominację jego produktów w departamentach obrony.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst