Tech

Nowoczesna telwizja satelitarna na jednym kablu wreszcie w polskich platformach cyfrowych

Technologia Unicable nie jest wielką nowością w sprzęcie satelitarnym. Dzięki specjalnym konwerterom oraz odpowiedniemu oprogramowaniu w dekoderach satelitarnych umożliwia podpięcie do jednego kabla antenowego cztery tunery satelitarne. To znaczące ułatwienie, które dzięki platformom satelitarnym wreszcie może na stałe zagościć w naszym kraju.

Przy tradycyjnej instalacji anteny satelitarnej potrzebny jest pojedynczy przewód antenowy do każdego tunera satelitarnego. Dlatego posiadacze nowoczesnych dekoderów z twardym dyskiem muszą mieć podłączone do urządzenia dwa przewody, by odbierać jeden kanał i nagrywać drugi. Dodatkowo platformy satelitarne coraz częściej oferują swoim abonentom usługę multiroom która wymaga podłączenia kolejnego dekodera z satelitą.

Skomplikowana i wymagająca wielu przewodów instalacja zdecydowanie zniechęca do korzystania z telewizji satelitarnej. Często też użytkownik nie może skorzystać z oferty nowych rozwiązań jakimi są PVR czy Multiroom ponieważ podłączenie kolejnych kabli wiązałoby się z kłuciem ścian czy dość nieestetycznym podłączeniem zewnętrznym.

Na ratunek przychodzi technologia Single Cable/ Unicable. Konwertery, czyli te odbiorniki sygnału umieszone przy talerzu satelitarnym wykorzystujące to rozwiązanie pojawiły się 6 lat temu. Niestety do tej pory korzystanie z nich ograniczone było do zaawansowanych i często drogich tunerów satelitarnych, do których konieczne jest jeszcze dokupienie modułu CI, który dopiero od niedawna oferują wszystkie platformy na polskim rynku.

Jednak jak informuje magazyn Satkurier, już w czerwcu dekodery telewizji n zostaną zaktualizowane pod kątem możliwości odbioru sygnału z tego typu konwerterów. W większości dekoderów oferowanych przez platformy na rynku to kwestia software’owa więc zapewne w ślad za nką pójdą pozostali operatorzy.

Zdecydowanie to rozwiązanie może wpłynąć na wygodę instalacji satelitarnej oraz zwiększenie popularności dekoderów z PVR oraz usługi multiroom. Niestety konwerter typu Unicable to wydatek ponad 200 złotych, tradycyjny konwerter typu Quad kosztuje ok. 80 złotych.

Czego jednak nie robi się dla wygody?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst