Tech

Jeśli tylko zechcesz Polska-Czechy na TVP 1 HD skomentuje Tomasz Zimoch

Za nami już dwa mecze Polaków na Euro – jesteśmy w samym środku rozgrywek grupowych piłkarskich Mistrzostw Europy. Nasza reprezentacja nie gra fenomenalnie, ale wciąż daje nam nadzieję na sukces. Euro nie przestaje nas jednak zaskakiwać pod względem różnorodnych rozwiązań technologicznych. Dopiero co oceniając transmisję narzekałem na komentarz, a Telewizja Polska wychodzi z interesującą inicjatywą.

Od spotkania Polska  – Rosja widzowie korzystający z cyfrowej telewizji naziemnej oraz u wybranych operatorów kablowych i satelitarnych mogą wybierać pomiędzy trzema ścieżkami dźwiękowymi Stereo, Dolby Digital+ oraz komentarzem radiowym. To świetne, że Dariusza Szpakowskiego można zastąpić niezwykle oryginalnym i podchodzącym do każdego meczu bardzo emocjonalnie Tomaszem Zimochem. Oczywiście jeszcze lepiej, gdyby pojawiła się kolejna opcja bez jakiegokolwiek komentarza.

Tomasz Zimoch wsławił się słynnym komentarzem końcówki meczu pomiędzy Widzewem Łódź a Broendby Kopenhaga gdzie krzyczał „Panie Turek kończ pan mecz”. Ten wywalczony awans do Ligi Mistrzów w 1996 roku przeszedł do historii przede wszystkim ze względu właśnie na te pamiętne słowa Zimocha. Później jeszcze wielokrotnie radiowy komentarz przyćmiewał wszystkie inne. Jednak to teraz podczas Euro 2012 możemy mówić o kolejnej fali popularność Tomasza Zimocha.

Materiały z jego komentarzem obiegły wszystkie media, rozchodzą się po sieci w sposób wirusowy. Telewizja Polska postanowiła to wykorzystać. Przyznam się, że niestety usłyszałem o tej akcji dopiero po meczu i nie miałem okazji sprawdzić jak wygląda synchronizacja dźwięku i obrazu. Jednak sama możliwość alternatywnego komentarza jest świetnym rozwiązaniem. Miejmy nadzieje, że pozostanie tak już na dłużej w transmisjach sportowych i TVP uraczy nas wyborem wersji „profesjonalnej” , „amatorskiej” oraz „komediowej”. Nie jest to zbyt realne, ale chyba większość fanów piłki zgodzi się, że komentarz obecnie na antenie TVP znacząco odstaje od poziomu z innych kanałów sportowych szczególnie Canal+.

Komentarz Tomasza Zimocha jest takim radiowym folklorem, żywą legendą wpasowującą się idealnie w klimat podśpiewywanego przez wszystkich „koko koko euro spoko”, które miało być obciachem, a stało się prawdziwym hitem reprezentacji.

TVP podczas mistrzostw wypada całkiem nieźle: kanały ogólnopolskie w HD, rekordy oglądalności, aplikacja HbbTV, transmisje online, a teraz jeszcze dodatkowy radiowy komentarz.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst