REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zmiany w aplikacjach Google: nowe Mapy, YouTube, Chrome oraz Google+

29.06.2012
16:47
chrome
REKLAMA
REKLAMA

Przedwczoraj mieliśmy przyjemność oglądać wspólnie niesamowitą konferencję Google. O tym jak wiele się działo możecie przeczytać w poprzednich wpisach i zapewne również w kilku kolejnych. Ja chciałem się skupić na aktualizacjach mobilnych aplikacji od Google.

Jeszcze słowem wstępu chciałem wrócić do samej konferencji. Rzadko kiedy podczas prezentacji nowych produktów i usług możemy na żywo śledzić osoby skaczące ze spadochronem prosto ze sterowca lecącego nad miastem. Równie rzadko kiedy prezentowany produkt zostaje przywieziony na rowerze na salę konferencyjną i to chwilę po tym jak kilku gości opuściło się po pionowej ścianie budynku, aby tylko dostarczyć na scenę nowiutkie niebieskie Google Glass. Cała konferencja wywarła na mnie ogromne wrażenie i utwierdziła w przekonaniu, że Google ma olbrzymie ambicje i wiele ciekawych wizjonerskich pomysłów, które skutecznie realizuje i wdraża krok po kroku.

Wróćmy do aplikacji. Wczoraj ukazała się nowa wersja programu Google Maps, która przyniosła długo wyczekiwaną funkcję, czyli możliwość pracy w trybie offline. Niestety nie możemy jeszcze wgrać map całych państw do pamięci urządzenia i zabrać go na urlop. Ale na początek możemy spróbować zaznaczyć wybrany wycinek mapy i zapisać go. Funkcja ta pozwala na zachowanie w pamięci map nawet całych miast. Aplikacja poinformuje nas o szacowanym rozmiarze takiej mapki i pozwoli zapisać ją na karcie. Niestety funkcja ta nie działa jeszcze na całym świecie i nie wszystkie kraje oraz miasta mogą zostać zachowane w pamięci urządzenia, aby później można było je przeglądać w trybie offline. Ta aktualizacja Google Maps na pewno nie jest rewolucyjną, ale jesto to duży krok na przód, który zbliża nas do prawdziwych map offline.

 

 

Byliśmy świadkami zakończenia etapu beta dla mobilnej przeglądarki Google Chrome. Pierwszym urządzeniem które domyślnie ma preinstalowaną tę przeglądarkę został oczywiście tablet Nexus 7. Niestety zakończenie bety wiąże się również ze smutną wiadomością, gdyż z dniem 27.06.2012 umarł mobilny Flash. Niegdyś był to element wyróżniający urządzenia z Androidem na tle konkurencji i mocny argument używany w wielu porównaniach urządzeń z różnymi systemami operacyjnymi. Jednak wczoraj Google potwierdziło swoim działaniem, że Flash nie jest już nikomu potrzebny, nawet w multimedialnym tablecie. Jeżeli tak jak ja nie możecie się pogodzić lub oswoić z tą decyzją proponuję zainstalować nową przeglądarkę Firefox, która zaledwie dwa dni temu otrzymała dużą aktualizację wprowadzającą m.in tę popularną wtyczkę.


Aplikacja YouTube również doczekała się nowej aktualizacji. Tutaj zmian jest zdecydowanie więcej. Znacząco odmieniono interfejs aplikacji i mamy teraz do dyspozycji bardzo czytelny i przejrzysty ekran główny, który wyświetla listę filmów dodanych na subskrybowanych przez nas kanałach. Dzięki temu od razu po uruchomieniu aplikacji mamy dostęp do wszystkich nowych filmów, które mogą nas zainteresować. Jeżeli naciśniemy logo YouTube – znajdujące się w lewym górnym rogu – to z lewej strony wysunie się menu na którym wyświetlone są informacje o naszym profilu, skrót do dodawania nowych kanałów oraz alfabetyczna lista już śledzonych użytkowników. Nową funkcją jest również możliwość aktywowania wstępnego ładowania filmów, dzięki której subskrypcje oraz filmy oznaczone jako “do obejrzenia” mogą być wstępnie buforowane. Opcja ta działa tylko w momencie kiedy jesteśmy połączeni z siecią Wi-Fi i pozwala na płynne oglądanie filmów nawet jeżeli nasze połączenie jest stosunkowo wolne.

 

 

Nowa mobilna appka Google+ również wróciła od kosmetyczki. Nowy interfejs jest bardzo czytelny i miły dla oka. Z lewej strony również mamy dostęp do bocznego menu, wywoływanego tak jak w nowej aplikacji YouTube. Ekran główny stał się bardziej czytelny i raczy nas płynnymi animacjami. Awatary zostały zmienione z kwadratowych na okrągłe, co bardzo dobrze wygląda w połączeniu z dużymi prostokątnymi grafikami w nagłówkach wpisów. Serwis Google+ dostał nową, ciekawą funkcję jaką są Wydarzenia. Również mobilna aplikacja je obsługuje i teraz w każdej chwili możemy zaplanować imprezę, spotkanie lub wspólne wyjście ze znajomymi. Funkcja ta pozwala nam na ustalenie dokładnego czasu wydarzenia, wybranie odpowiedniej lokalizacji oraz zaproszenie znajomych osób, które powinny wziąć w nim udział. Po ustawieniu wszystkich parametrów, osoby które zapiszą się na dane wydarzenie, zostaną dodatkowo powiadomione o tym przez stworzenie specjalnej notatki w kalendarzu Google.

 

 

 

Jak widzicie zmian w aplikacjach mobilnych jest dosyć sporo. Warto je wszystkie zaktualizować, aby móc się cieszyć z nowego wyglądu i ciekawych funkcji o które zostały wzbogacone.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA