Tech

Będzie ustawa o bardzo polskich domenach

Jak się okazuje, posłowie partii Prawo i Sprawiedliwość potrafią patrzeć także w przyszłość i pracują właśnie nad projektem ustawy, która ureguluje losy domen internetowych Polska.pl i RzeczpospolitaPolska.pl. 

Trudno powiedzieć jak długo nieznane byłyby losy i status prawny takich domen, gdyby nie fakt, że Polska.pl wpadła w ręce z perspektywy niektórych parlamentarzystów najpaskudniejsze – wydawnictwa Agora. O Polska.pl pisaliśmy zresztą jakiś czas temu i moim przynajmniej zdaniem Agora stanęła na wysokości zadania, choć oczywiście dyskusja na temat zawłaszczania pewnych domen przez państwo to ciekawy i pożyteczny problem.

Zgodnie z moim podejrzeniem, rzeczywiście Agora okazała się czynnikiem zapalnym. W uzasadnieniu dla swojej ustawy posłowie Prawa i Sprawiedliwości obwiniają bowiem NASK (częściowo słusznie) za niezdolność do samodzielnego prowadzenia wspomnianych domen i przekazanie ich spółkom prywatnym. Ponadto parlamentarzyści – również słusznie – zauważają, że charakter prawny tak strategicznych dla państwowości domen powinien być uregulowany.

Choć nieczęsto się z nimi zgadzam, posłom PiS należy przyznać rację również w kolejnych etapach argumentacji, gdzie wskazują przykład wielu państw, które już od dawna stworzyły stosowne przepisy pozwalające na kontrolowanie domen państwowych. Jako wzór myślenia o takich sprawach wskazują również Unię Europejską, która już jakiś czas temu uszanowała Polskę w sieci, rezerwując kilkanaście różnych określeń w specjalnej europejskiej domenie: rzeczpospolitapolska, rzeczpospolita_polska, rzeczpospolita-polska, polska, polonia, lenkija, poland, polen, polonte, polsko, poola oraz puola.

Kolejnym pomysłem parlamentarzystów, który mi się podoba, jest powierzenie pieczy nad losem najbardziej prestiżowych polskich domen Prezydentowi RP. To również na barkach Jego administracji spoczywałoby prawo i obowiązek określenia szczegółowych nazw zarezerwowanych dla państwa, a także – prawdopodobnie – administracji tamtejszej treści.

Czy Agora źle wywiązuje się z zarządzania Polska.pl? Zdecydowanie znakomicie. Czy oddanie najistotniejszych domen Państwu jest dobrym pomysłem? Z moralnego, prestiżowego czy praktycznego punktu widzenia – rzeczywiście wydaje się to być słusznym rozwiązaniem. Czy Państwo podoła zapełnianiu treści na tego typu witrynach? Zważywszy na strony najważniejszych urzędników państwowych, sposób gospodarowania nimi, etc. – myślę, że tak.

Rozwiązanie rzeczywiście nad wyraz słuszne. Jeśli ustawa wejdzie w życie, a nie sądzę, by miało być inaczej, przepisy przejściowe pozwolą pozostawić strategiczne domeny ich obecnym właścicielom aż do wygaśnięcia okresu rejestracji, nie dłużej jednak niż przez sześć miesięcy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst