Tech

Amazon doprowadził do zamknięcia Amazonka.pl, ale powinien się także przyjrzeć innym polskim domenom

Picture of the author

W dzisiejszej ‚Rzeczpospolitej’ przeczytałem, że Amazon wygrał sprawę sądową z polskim sklepem o jakże wdzięcznie brzmiącej nazwie Amazonka.pl. 11 czerwca klienci polskiego sklepu otrzymali informację, że sklep przenosi się do nowej domeny, brzmiącej już nieco mniej wdzięcznie – fabryka.pl. Amazon powinien jednak przyjrzeć się innym podmiotom działającym w Polsce.

Sprawę Amazonka.pl można pewnie uznać za kolejny odcinek sagi pt. ‚Amazon w Polsce’. Jak donosiliśmy wczoraj – start polskiego Amazonu miał się odbyć w maju, teraz ponoć przeniesiony jest na czas po wakacjach, a przy okazji firma właśnie rekrutuje pracowników z Polski do swojej amerykańskiej centrali. Jak widać walczy przy okazji również o wyczyszczenie przedpola do skutecznej obecności w Polsce – Amazonka.pl był prężnie działającym sklepem, który – znowu wg informacji ‚Rzeczpospolitej’ – był jednym z większych sieciowych sprzedawców książek, a w tym specjalizuje się przecież Amazon.com.

Amazonka.pl przeniesie się więc na Fabryka.pl i pewnie w związku z tym straci sporo z naturalnego ruchu z Google’a odsyłającego dotychczas do serwisu z zapytań około amazonowych, ale w obwodzie są jeszcze inne e-sklepiki, które próbują żerować na bliskiej konotacji z marką światowego giganta.

Wpisując kilka popularnych zapytań do wyszukiwarki Google, które mniej lub bardziej związane są ze słowem Amazon w ciągu 5 minut dotarłem do trzech ciekawych serwisów oraz jednego interesującego fanpage’a na Facebooku.

Najciekawiej prezentuje się sklep pod adresem: Amazon.eshop24h.pl za sprawą tego, że bez żadnej ściemy w topie swojej strony tytułuje się po prostu… Amazon. Wprawdzie słowo to pisane jest zupełnie inną czcionką, aniżeli to na Amazon.com, no i sam layout serwisu raczej nie wzbudza zaufania, ale mimo wszystko zastanawiająca to praktyka. Sklep, jak Amazon.com, koncentruje się na sprzedaży e-booków i audibooków, które wymienia jako pierwsze na liście kategorii.

Ciekawie jest też pod adresem: polskiamazon.pl, gdzie można znaleźć serwis o nazwie… Radius. Dziwna to strona. Nie da się tu kupować, ale prezentowane są różne produkty z odpowiednimi cenami. Są za to informacje o tym, że zakupy na Amazon.co.uk to czysta przyjemność. Pewnie chodzi o to, aby wypozycjonować dobrze brzmiącą domenę polskiamazon.pl. Ciekawe tylko co na to sam Amazon.

Dotarliśmy także do strony SklepAmazon.pl, która… informuje o tym, że Amazon planuje wejście na polski rynek w 2012 r., a niejako na dowód tezy zamieszcza m.in. link do tekstu na Spider’s Web 🙂 Dla pewności o co chodzi, strona informuje również, że ‚domena powstała na potrzeby programu partnerskiego Amazon.pl’. Przynajmniej szczerze.

Na Facebooku znaleźliśmy z kolei fanpage’a AmazonPolska, który stworzony został niedawno, bo 9 maja 2012 r. Wiadomo, że nie jest to oficjalny fanpage polskiego oddziału Amazona – na Facebooku nie takie rzeczy już się działy, bo każdy może sobie założyć stroną jaką chce.

Tymczasem oficjalna domena Amazon.pl wciąż przekierowuje na Amazon.co.uk.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst