Tech

30 złotych za obejrzenie Gali Boksu przed swoim własnym telewizorem. Kolejna próba PPV w Polsce

W Polsce trwa w najlepsze piłkarskie święto, mimo że z turniejem pożegnała się już nasza reprezentacja. Noc przed finałowym meczem Euro w Kijowie swoje sportowe święto będą mieli fani boksu. 30 czerwca w Łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się Wielka Gala Boksu Zawodowego, a podczas niej miejsce będzie miała walka nosząca miano Starcia Tytanów. Będzie to druga walka bokserska w naszym kraju dostępna w usłudze „pay-per-view”. Operatorzy telewizyjni liczą, że tym razem RTL nie pokrzyżuje im spektakularnego sukcesu.

Tej ostatniej czerwcowej nocy zmierzą się Roy Jones Junior z Dawidem „Cyganem” Kosteckim. Na razie transmisje z gali zapowiedziały platformy satelitarne – Cyfrowy Polsat oraz Cyfra+. Dobra wiadomość, tym razem usługa PPV będzie trochę tańsza niż w przypadku walki Adamka z Kliczko. Wtedy za dostęp do relacji platformy żądały 40 złotych. Teraz w Cyfrowym Polsacie oraz serwisie Ipla gala będzie kosztować 30 złotych, w Cyfrze + dostęp będzie o 5 groszy tańszy.

To ważne wydarzenie dla przyszłości tej formy transmisji w naszym kraju. Jeśli liczba subskrypcji będzie odpowiednio wysoka to z całą pewnością operatorzy zdecydują się na kolejne eksperymenty. Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu po walce Adamka przyznał, że cena jak na polskie warunki była wysoka. Teraz jest 10 złotych taniej, a by zachęcić grono odbiorców do wykupienia transmisji Cyfrowy Polsat daje gratis dostęp do kanału erotycznego na resztę bokserskiego wieczoru. Taka promocja dla części fanów boksu rzeczywiście może być atrakcyjna.

Przede wszystkim operatorzy liczą jednak, że tym razem w osiągnięciu świetnego wyniku finansowego nie przeszkodzi żadna zagraniczna telewizja. Dla przypomnienia podczas pierwszej walki oferowanej w Polsce wyłącznie w ramach usługi PPV gala była również dostępna w pełni za darmo na kanale RTL dostępnym w większości platform satelitarnych i kablowych, choć wielu operatorów bezprawnie blokowało w czasie walki dostęp do tego kanału.

Walka Adamka z Kliczko zakończyła się jednak sukcesem telewizji. Cyfrowy Polsat otrzymał ponad 100 tysięcy subskrypcji, natomiast u pozostałych operatorów łącznie usługę zamówiło również 100 tysięcy abonentów. Łatwo więc skalkulować, że przychody platform z tego jednego wieczoru sięgnęły 8 milionów złotych, z czego przynajmniej połowa wpłynęła do Cyfrowego Polsatu. Jednak jeszcze lepszym wynikiem mógł się poszczycić niemiecki RTL, który w tym czasie pobił rekord oglądalności w Polsce. Walkę na tym kanale oglądało 1,1 miliona polaków, co stanowiło 1,56% udziałów w polskim rynku telewizyjnym. Średnie dzienne udziały RTL standardowo wynoszą 0,05%.

30 czerwca operatorów czeka kolejny test. Walka ta odbywa się jeszcze w czasie Euro, więc to także może zaważyć na jej popularności. Jeśli jednak liczba subskrypcji będzie przynajmniej taka sama jak w przypadku poprzedniej walki, można będzie mówić o sukcesie. Dla telewizji PPV to prawdziwa żyła złota, bo dostęp do jednej walki to dla abonenta często wydatek większy niż na comiesięczny abonament. Mimo to znajdują się chętni na takie atrakcje. PPV to także szansa na promocję usług VOD. Osoby zachęcone sprawie działającym wypożyczeniem chętniej zdecydują się wypożyczyć w takiej formie film. Szczególnie, że jest on zazwyczaj sporo tańszy od transmisji z gali bokserskiej.

Może okazać się, że do walki jednak wcale nie dojdzie. Dawid Kostecki został w nocy zatrzymany przez policję. Będziemy czekać jednak na dalszy rozwój sytuacji.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst