Tech

Tim Cook dobrze wypadł w sprawdzianie przed czerwcowym keynote

Za 11 dni Tim Cook wyjdzie na scenę w Yerba Buena Center prezentując nowości od Apple – przede wszystkim te softwarowe, choć chyba niemal wszyscy po cichu liczą na to, że nie zabraknie również sprzętu. To właśnie czerwcowy keynote CEO będzie znacząco świadczył o przyszłości firmy. Cook powinien właśnie na niej pokazać się jak z najlepszej strony.

Ostatnie dwa wystąpienia na konferencjach Apple’a pokazywały odświeżone produkty, które świetnie sobie radzą na rynku. Na pierwszym doskonale zdawał sobie sprawę z sytuacji zdrowotnej leżącego wtedy na łożu śmierci Jobsa, a na drugim w lutym cały świat obserwował uważnie każdy ruch Cooka. Teraz powinno być znacznie lepiej. Tim Cook nie stara się być drugim Steve’em Jobsem. Świetnie zaprezentował się we wtorek podczas jubileuszowej 10 konferencji D organizowanej przez All Things Digital.

Konferencje D: All Things Digital prowadzone są przez twórców serwisu o tej samej nazwie, czyli Walta Mossberga oraz Karę Swisher. Aż 6 razy podczas tej imprezy prowadzący mieli okazję porozmawiać z Jobsem, który raczej nie miał w zwyczaju uczestniczyć w tego typu wydarzeniach, więc należy to odczytywać jako spore wyróżnienie dla tych i tak uważanych za jednych z najlepszych dziennikarzy technologicznych w Stanach Zjednoczonych. Teraz konferencję otworzyła rozmowa z Timem Cookiem. To symboliczne wydarzenie, które pokazuje CEO Apple jako wciąż jedną z najważniejszych osób w świecie technologi, nawet wtedy gdy nie jest nią już Steve Jobs.

Dla nas jednak najważniejsze są słowa Tima Cooka podczas tej rozmowy. Tim nie był gwiazdą, ale jednocześnie pokazał się jako świetny rozmówca podgrzewający atmosferę przed premierą kolejnych rozwiązań od Apple. Ważne jest, że nie bał się także stwierdzić, że niektóre projekty firmy nie są udane. Cook nie ukrywał, że wkrótce Ping może przestać istnieć. Ten muzyczny serwis społecznościowy okazał się dla Apple’a porażką. Cook zaznaczył, że produkty Apple muszą być powiązane ze społecznościami, co firma czyni poprzez iMessage, Game Center oraz integrację z Twitterem, a wkrótce być może także z Facebookiem. CEO Apple’a nie powiedział tego w sposób oczywisty, jednak prosił o poczekanie na rozwój wydarzeń („Stay tuned”).

Najważniejszym elementem wywiadu, jeśli chodzi o przyszłość firmy, wydaje się być niemal potwierdzenie prac nad telewizorem od Apple. W tym roku Apple TV sprzedało się w blisko 3 milionach sztuk, to jak na set-top-boxa bardzo dużo. Wydaje się, że to kwestia czasu, kiedy firma rzeczywiście zaprezentuje kolejne urządzenie wprowadzające kluczowe zmiany dla branży telewizyjnej. Jednak sam Cook powiedział, że Apple chce być jeszcze bardziej tajemnicze, jeśli chodzi o przygotowania nowych produktów. Do czasu oficjalnej prezentacji raczej nie poznamy większej liczby szczegółów na temat nowego produktu Apple’a.

Tim Cook zapowiedział także dalsze prace nad Siri. Na przestrzeni najbliższych miesięcy asystent głosowy zyska jeszcze więcej możliwości. Pytanie, czy to dotyczy samych możliwości Siri na iPhonie, czy może rozszerzeniu funkcjonalności także na inne urządzenia, jak komputery i wciąż niepotwierdzone telewizory?

CEO Apple przekazał też pewną poradę dla osób, które wciąż pragną by tablety stały się pecetami. Cook zauważa, że są zupełnie innym rodzajem urządzenia, którego nie powinno się obciążać dziedzictwem komputerów. Patrzenie na tablet jako pecet jest krzywdzące dla tych urządzeń. Wiele osób tego nie zauważa i wciąż wymaga, by smartfony i tablety stały się komputerami. To są jednak zupełnie inne urządzenia, które są narzędziami do pracy, ale doświadczenia z korzystania z nich powinny być zupełnie inne, niż te związane z komputerem.

Cook poruszył także kwestie patentów, gdzie określa wojnę patentową jako coś zwariowanego we współczesnym świecie technologicznym. Jednocześnie jednak nie podoba mu się sytuacja, w której konkurencja czerpie całymi garściami z rozwiązań Apple’a. CEO wspominał także o Stevie Jobsie i zapewnił, że unikalna kultura jaką wprowadził do firmy jej założyciel nie ulegnie zmianie. Uważa Steve’a Jobsa za osobę, od której nauczył się niezwykle dużo.

Najciekawsze fragmenty z rozmowy Tima Cooka z Mossbergiem i Swisher można obejrzeć na stronie All Things Digital i ocenić samemu postawę lidera Apple. Natomiast w iTunes za darmo można pobrać pełen zapis 6 spotkań na konferencji D z Stevem Jobsem. To bardzo cenne materiały zarówno dla fanów firmy, jak i ogólnie osób zainteresowanych zarówno przeszłością jak i przyszłością technologicznego świata.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst