REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Spotkajmy się w muzeum dzięki Google+

04.04.2012
13:25
Spotkajmy się w muzeum dzięki Google+
REKLAMA
REKLAMA

To, co najpiękniejsze w nowych technologiach, to łączenie naszej starej rzeczywistości z współczesnym światem hi-tech. Internet pozwala cieszyć się dostępem do wysokiej kultury nie tylko w dużych miastach, ale po prostu wszędzie. Nie jest to może tak namacalne jak w rzeczywistości, ale dostępność do literatury czy sztuki jest dostępna z poziomu monitora bez konieczności odbycia dalekich wojaży. To niezwykle ważne w świecie z tak drastycznymi podziałami. Od teraz każdy internauta będzie mógł spotkać się ze swoimi znajomymi w Łódzkim Muzeum Sztuki lub Pałacu Wilanowskim.

Google właśnie znacząco ulepszył swój edukacyjny projekt Google Art Project, który można nazwać największym na świecie e-muzeum. Skupia w sobie zasoby z 151 muzeów z 40 krajów. To olbrzymie ilości dzieł sztuki, a wszystkie zdjęcia są naprawdę rewelacyjnej jakości. 46 dzieł sztuki posiada zdjęcia w rozdzielczości powyżej jednego gigapiksela. Aż 36 muzeów, w tym Biały Dom, można zwiedzać w trybie Street View. To rewelacyjne rozwiązanie, a szczególnie cieszy fakt dołączenia do zbiorów dwóch polskich muzeów. Po raz kolejny Łodzianie mogą czuć się wyróżnieni. Po pierwszym mieście w kraju włączonym do Google Street View teraz Łódzkie Muzeum Sztuki także trafiło jako pierwsze do Google Art Project.

Wśród nowych usprawnień projektu nie tylko znajdziemy znacznie łatwiejsze przeglądanie według różnego rodzaju kategorii, ale przede wszystkim integrację z Google+. Tym razem możemy wybrać się do muzeum wraz z przyjaciółmi dzięki Hangouts. Rozmowy wideo podczas przeglądania sztuki świetny pomysł. Wyobraźmy sobie jak bardzo przyszłościowe może być to rozwiązanie. Wystarczy tylko, że przewodnicy i znawcy sztuki z danego muzeum będą organizować cykliczne spotkania…

Oczywiście nic nie zastąpi tradycyjnego wyjścia do muzeum ,nawet gdy odwiedzamy je nad wyraz rzadko. Wydaje się jednak, że projekt Google może stać się świetną zachętą do odbycia wycieczki do któregoś z muzeów by zobaczyć dane dzieło na żywo. Art Projekt jest także interesującym narzędziem dydaktycznym.

Google Art Project nie jest jedynym interesującym projektem, który jest rozwijany w ostatnim czasie. Do bardzo ciekawej inicjatywy dołączył niedawno Filmweb. Serwis z największą bazą filmową w kraju nawiązał współpracę z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Dzięki czemu na stronach serwisu odnajdziemy materiały wzbogacone o dobrej jakości zdjęcia archiwalne. Wśród już udostępnionych tekstów znajdują się ciekawe zdjęcia z okresu międzywojennego czy też niepublikowane wcześniej zdjęcia z realizacji ekranizacji Potopu.

Cyfryzacja naszego dziedzictwa kulturowego jest niezwykle ważna. Nie mamy pewności gdzie na świecie wydarzy się kolejny kataklizm, czy nie spotka nas wojna. Archiwizacja pozwoli chociaż w jakiś sposób zachować spuściznę dla potomnych.

Jako Łodzianin zapraszam więc na wycieczkę do Muzeum Sztuki. Sam idę się przejść po Białym Domu i świetnym muzeum Pergamońskim w Berlinie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA