REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Samsung oficjalnie kończy z produkcją wyświetlaczy. Będzie ją zlecał

02.04.2012
18:56
Samsung oficjalnie kończy z produkcją wyświetlaczy. Będzie ją zlecał
REKLAMA
REKLAMA

Rynek wyświetlaczy ma się całkiem nieźle, choć w rzeczywistości utrzymują go dwaj koreańscy giganci: LG oraz Samsung. LG kontroluje swoją własną firmę zajmującą się jedynie produkcją ekranów już od 1999 roku. Teraz na podobny ruch zdecydował się Samsung, który postanowił wydzielić swój biznes oparty na produkcji ekranów. W ten sposób powstaje największy na świecie producent wyświetlaczy.

O zakończeniu współpracy pomiędzy Sony, a Samsungiem przy produkcji ekranów LCD pisaliśmy w zeszłym roku, niedawno także informowaliśmy o planach koreańskiego giganta odnośnie wydzielenia osobnej firmy zajmującej się tylko i wyłącznie produkcją wyświetlaczy. Zapowiedzi stają się faktami – dziś oficjalnie Samsung potwierdził utworzenie Samsung Display, będącego ścisłym konkurentem dla LG Display, który na dniach wypuści na rynek giętki wyświetlacz e-ink.

Teraz Samsung również zamierza produkować wszystkie ekrany w jednej spółce. Samsung Display ma zostać połączony z Samsung Mobile Display odpowiedzialnym chociażby za ekrany OLED. W Samsung Display będą działały dwa główne oddziały – jeden odpowiedzialny za ekrany LCD, drugi za technologię najbliższej przyszłości, czyli panele OLED. Jednocześnie działania na rzecz rozwoju obu paneli w jednej spółce mają pozwolić na to, by w przyszłości łatwo rozszerzyć produkcję paneli wykorzystujących organiczne diody. Zapewne takie rozwiązanie da szansę na to, by ekrany OLED taniały w bardzo szybkim stopniu i stały się powszechnie stosowane. Niestety na razie są to tylko ogólne życzenia – rzeczywistość ją zweryfikuje dopiero, gdy pokażą się prawdziwe ekrany OLED, a te w przypadku Samsunga mają zawitać do sklepów na jesieni.

Co ważne, produkcja samych wyświetlaczy nie była w poprzednim roku rentownym biznesem dla Samsunga. W zeszłym roku Koreańczycy stracili 891 milionów dolarów na produkcji paneli LCD. Być może wydzielona spółka będzie sobie radziła trochę lepiej.

Niewątpliwie jednak wydzielenie tego biznesu z spółki matki ma znaczenie symboliczne. Samsung dobitnie pokazuje jak w ciągu kilku lat przekształcił się z spółki stricte produkcyjnej i stał się poważnym graczem skupionym przede wszystkim na rynku mobilnym. Ta umiejętność dostosowania się do aktualnych realiów rynku jest niezwykle cenna.

Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej dominacji dwóch koreańskich korporacji. Na każdym kroku LG oraz Samsung pokazują, że w większości segmentów mogą rywalizować jedynie pomiędzy sobą.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA