REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Bez luksusu w Nokii

30.04.2012
14:58
Bez luksusu w Nokii
REKLAMA
REKLAMA

O tym, że należąca do Nokii marka Vertu – ekskluzywna marka telefonów, które kosztują niekiedy więcej niż Ferrari, czy jacht – idzie pod młotek słyszymy od przynajmniej grudnia 2011 r. Tym razem jednak sytuacja fińskiego producenta jest na tyle napięta, że sprzedaż Vertu jest bardziej niż uzasadniona – chodzi o to, żeby maksymalnie skupić się na głównym biznesie pozbywając się pobocznych linii biznesowych. A wbrew pozorom Vertu to poważne aktywo.

Poważne na tyle, że firma private equity Permira jest zainteresowana zapłaceniem za niego aż 200 mln euro – informuje Financial Times. Vertu to brytyjska spółka zależna od Nokii, która istnieje już 14 lat, bo od 1998 r. i w tym czasie dorobiła się kilkudziesięciu salonów w ponad 60 krajach. Sprzedaje telefony w cenach przekraczających niekiedy kilkaset tys. dol., a to dlatego, że ich obudowy wykonane były ze złota a osłony ekranu wysadzane były brylantami. W takich cacuszkach gustowali głównie prominentni przedstawiciele świata arabskiego, dla których odpowiednio upiększona ‚komórka’ była dowodem bogactwa i odpowiednio wysokiego statusu społecznego.

Nie wiadomo ile takich wysadzanych brylantami Nokii sprzedał rocznie Vertu, ale przychody na poziomie 200 – 300 mln euro rocznie wskazywałyby na to, że całkiem sporo. Co więcej, sprzedaż Vertu była zawsze bardzo wysokomarżowa, więc mimo niewielkiej skali działalności, dla firmy private capital, która zarządza innymi luksusowymi markami, jak Hugo Boss, czy Valentino, to zacny dodatek do portfolio. Teraz do garnituru za kilkanaście tysięcy dolarów zaproponuje się klientowi komóreczkę za 100 tys. dol. Wprawdzie z systemem Symbian na pokładzie, ale to akurat ostatnia z możliwych wad takiego telefoniku 🙂

Pieniądze ze sprzedaży Vertu z pewnością bardzo się Nokii przydadzą, bo po ostatnich wynikach finansowych nastąpił lekki popłoch wśród domów analitycznych, które obniżyły wiarygodność akcji Nokii do miana śmieciowych. Oprócz Vertu, Nokia ma jeszcze w swoim portfelu kilka cennych spółek, na czele z Nokia Siemens Network – joint-venture z niemieckim Siemensem, amerykańską firmą Navteg oraz norweską firmą Qt Software. Wszystkie trzy podmioty to dochodowe spółki i to zdecydowanie większe od Vertu. Ciekawe czy również pójdą pod młotek.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA