Tech

Komputer Świat ma nowego redaktora naczelnego, PLAY pierwszy do odstrzału

Wiesław Małecki, który od kilku lat sterował poczynaniami Komputer Świata odszedł ze swojego stanowiska. To jednak tylko początek zmian w technologicznym sektorze Ringier Axel Springer Polska.

Sytuacja prasy komputerowej w Polsce pogarsza się w sposób bardziej niż dynamiczny, a pisma Axela są jednymi z niechlubnych liderów tego stanu rzeczy. Analizując dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, w roku 2011 Komputer Świat stracił średnio 11 000 nabywców miesięcznie (z 50 000 w 2010 do 39 000 w 2011). Czytelników traciły również growe tytuły – KŚ: GRY oraz PLAY, które na dodatek obrały dwumiesięczny cykl wydawniczy, a pełne wersje gier dorzucano do nich przeważnie na zasadzie tzw. „czyszczenia magazynów”.

Rok 2012 przyniósł początek rewolucji w obu segmentach. Komputer Świat z dwutygodnika przekształcony został w miesięcznik (którymi są wszyscy jego branżowi konkurenci), zaś tematyczny Komputer Świat: GRY Extra zwiększył swoją objętość aż pięciokrotnie wchłaniając między innymi treści, które do tej pory ukazywały się w PLAYu. Tym samym w marcu – już oficjalnie – ukazał się ostatni numer czasopisma PLAY, którego sprzedaż już od dawna ledwie balansowała na granicy opłacalności. Wydawnictwo być może powróci jeszcze przy okazji numerów tematycznych.

Bartłomiej Kossakowski, który dotychczas dowodził KŚ: Gry i Play również rozstał się ze stanowiskiem redaktora naczelnego. W ciągu kilku godzin najbardziej wpływowym człowiekiem w technologicznym segmencie Ringier Axel Springer Polska stał się Paweł Paczuski, dawny z-ca redaktora naczelnego Komputer Świata, który obecnie obejmie pieczę nad wszystkimi tymi wydawnictwami.

Choć wydawca chwali się wzrostami w sprzedaży po małej rewolucji, równie intensywnie inwestuje w swoje internetowe marki technologiczne. Najwyraźniej zadaje sobie dokładnie to samo pytanie co my – jak długo jeszcze papier da radę się bronić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst