REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Czy nowe oferty Play i T-Mobile są tak rewolucyjne na jakie wyglądają?

Czy nowe oferty Play i T-Mobile są tak rewolucyjne na jakie wyglądają?
REKLAMA
REKLAMA

Oferta Formuła 4.0 sieci Play, a następnie odpowiedź T-Mobile z ofertą Frii rozpaliły internetowe fora – w końcu taryf no-limits było dotychczas na polskim rynku niewiele, a już na pewno nie w niskich rejestrach cen abonamentów. Jak zwykle zdania są podzielone – niektórzy twierdzą, że oferta Play zmieni rynek, a inni próbują zadawać odwieczne pytanie związane z mega-killer ofertami operatorów. Na to drugi mamy chyba odpowiedź. Dostarczyli nam jej koledzy z KillBill.pl.

Od Karola Kamińskiego z Kill Billa otrzymaliśmy ciekawe spostrzeżenie odnośnie nowych rewolucyjnych ofert na rynku operatorskim:

Najtańsze taryfy za 79 zł są ofertami bez telefonu i jednocześnie skierowane są tylko dla obecnych klientów danej sieci oraz osób przenoszących numer od innego operatora. Dla nowych klientów stawka wynosi już 89 zł.

Jak wiemy z własnego doświadczenia, wiele osób gdy kończy im się umowa idzie do salonu operatora nie po to, żeby wybrać nową taryfę, ale po to żeby dostać właśnie nowy telefon. Nową umowę traktują więc po części jak zakup ratalny nowego telefonu. Szczególnie teraz, gdy popyt na nowoczesne smartfony jest naprawdę spory, a operatorzy sami ten smartfonowy boom za pomocą działań marketingowych podsycają. Tymczasem najtańsza oferta no-limits ze smartfonem dla nowych klientów to 109 zł (otrzymamy 10 zł upustu jeśli przeniesiemy numer z innej sieci lub jesteśmy już klientami Play lub T-Mobile).

Tymczasem z danych zawartych w raporcie badania konsumenckiego przeprowadzonego dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że dziś rachunki powyżej 100 PLN miesięcznie płaci operatorom jedynie 9% abonentów, a powyżej 200 zł zaledwie 1,4%!

Jednocześnie już na początku pojawia się kolejny problem, czyli koszt urządzenia. Przykłady:

1. Jeśli jesteśmy nowym klientem sieci Play i chcemy płacić stały abonament 109 zł, a jednocześnie otrzymać smartfon iPhone 4 8G, to za urządzenie będziemy musieli zapłacić 1779 zł, znacznie więcej niż wybierając niższy abonament w wysokości 95 zł w taryfie All Inclusive MAX, wtedy bowiem za urządzenie zapłacimy 1429 zł.

2. W przypadku tych samych taryf, ale dla smartfonu Samsung i9001 Galaxy S opłata ta wygląda: 549 zł (Formuła 4.0, abonament 109 zł) i 199 zł (All Inclusive MAX, abonament 95 zł)

Według ostatnich danych GUSu mamy w Polsce ponad 50 mln kart SIM. Pamiętać jednak należy, że ponad połowa to użytkownicy pre-paid, którzy nie są gotowi do związania się na stałe jakąkolwiek opłatą z operatorem komórkowym. Z analiz wynika, że co miesiąc około miliona Polaków zmienia lub przedłuża swoją umowę abonamentową. Oznacza to, że nawet T-Mobile z przewidywaniem 500 tys. odbiorców nowej oferty wykazał spory poziom optymizmu, a zapowiedzi Play o 5 milionach klientów są mocno oderwane od rzeczywistości.

Nowa oferta Play i T-Mobile „zamyka rynek od góry“. Dotychczasowe oferty no-limits przeznaczone były tylko dla klientów biznesowych i to z wysokimi abonamentami, rzędu 250-300 złotych netto. Jest to więc dobra oferta dla biznesu, najprawdopodobniej nie spotka się ona jednak z masowych zainteresowaniem ze strony klientów indywidualnych.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA