Tech

Zbiórka Wikipedii - cynicy się nabijali, użytkownicy wpłacali. I znów się udało

Z potężnym niesmakiem obserwowałem kampanię naigrywania się ze zbiórki funduszy, prowadzonej pod koniec ubiegłego roku przez Wikipedię. Facebook i najróżniejsze serwisy humorystyczne pełne były grafik ośmieszających inicjatywę, co w jakiś sensie w ogólnym odbiorze mocno deprecjonowało niewątpliwie słuszną akcję. Na szczęście właśnie się okazało, że nie zniechęciło to użytkowników Wikipedii do wpłacania datków – przedstawiciele WikiMedia Foundation poinformowali właśnie, że udało się zebrać rekordową kwotę 20 mln USD.

Informacja ta cieszy mnie tym bardziej, że Wikipedia jest jedną z najważniejszych stron WWW w całym Internecie. Szczerze mówiąc, ten projekt (a w szczególności jego skala) w jakimś sensie podtrzymuje moją wiarę w ludzi i w to, że całym tym światem nie rządzi tylko pieniądz. Jeszcze kilkanaście lat temu coś takiego byłoby nie do pomyślenia – gigantyczna, multimedialna, wielojęzyczna, dostępna dla wszystkich, stale uaktualniania i rozwijana encyklopedia, która na dodatek dostępna jest za darmo. Do tej darmowości wszyscy się mocno przyzwyczaili, i może dlatego pojawiające się co pewien prośby o wpłacanie datków spotykają się z tak negatywną reakcją „społeczności” internetowej (czy raczej: jej nie do końca dojrzałej części).

Okazało się jednak, że owa niechęć nie była powszechna – z informacji przedstawionych właśnie przez WikiMedia Foundation wynika, że ostatnia akcja zbierania funduszy na prowadzenie i rozwój Wikipedii przyniosła rekordowe efekty. W sumie zebrano ponad 20 mln USD. Gwoli przypomnienia – przed trzema laty podczas podobnej akcji WikiMedia zgromadziła „jedynie” 4,5 mln USD.

Sue Gardner, dyrektor operacyjny Wikimedia Foundation, komentuje:

Nasz model działa fantastycznie. Zwykli użytkownicy korzystają z Wikipedii i odpowiada im to, dlatego są skłonni przekazać nam drobne kwoty na funkcjonowanie. To pozwala nam zachować niezależność i skupić się na dostarczaniu internautom użytecznej usługi publicznej. Jestem bardzo wdzięczna naszym darczyńcom, bo to wszystko jest możliwe dzięki nim. Obiecuję, że będziemy rozważnie wydawać te pieniądze.

Zgromadzone środki mają zostać przeznaczone na zakup i wdrażanie nowego sprzętu, opracowanie nowych narzędzi w serwisie, rozwinięcie usług mobilnych, obsługę prawną projektów oraz wsparcie społeczności wolontariuszy współtworzących sieciową encyklopedię.

Gwoli ciekawostki – wedle najnowszych danych WikiMedii, Wikipedia oferuje obecnie ponad 20 mln definicji, dostępnych w 282 językach. Każdego miesiąca odwiedzą ją blisko 475 mln użytkowników, co czyni Wikipedia.org piątym pod względem popularności serwisem internetowym na świecie (encyklopedia jest jedyną stroną działającą w modelu non-profit, która załapała się do pierwszej 10).

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst