REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Udana premiera Sony PlayStation Vita. Już 320 tysięcy sztuk zostało sprzedanych

20.12.2011
14:06
REKLAMA
REKLAMA

Na stronie internetowej japońskiego magazynu Enterbrain pojawiły się pierwsze dane dotyczące sprzedaży nowej konsoli Sony. W pierwsze dwa dni od premiery w Japoni sprzedanych zostało 321 400 sztuk urządzenia.

Wczoraj Piotr Barycki zastanawiał się na łamach Spider’s Web nad racją bytu wszystkomającej konsoli w dobie tabletów i smartfonów, wróżąc jej jednak szansę na sukces. Jeżeli wziąć pod uwagę obecne wyniki sprzedaży, można śmiało stwierdzić, że pierwszy mały sukces został osiągnięty. Co prawda w porównaniu z premierą Nintendo 3DS, Sony sprzedało 50 tysięcy urządzeń mniej, jednak 320 tysięcy nadal brzmi dla firmy co najmniej zadowalająco.

Studiując dalej przykład Nintendo 3DS należy zauważyć, że cena urządzenia została obniżona z 250 na 170 dolarów, co było spowodowane szybkim spadkiem popytu po obiecującej premierze. Dziś już wiemy, że konsola firmy z Kioto jest na drodze do stania się najlepiej sprzedającą się wersją Nintendo w przeciągu ostatnich 6 lat więc decyzja o obniżeniu ceny okazała się słuszna.

Tym, czego Sony powinno się najbardziej obawiać nie jest jednak Nintendo. Obie japońskie firmy muszą brać pod uwagę rosnący wzrost znaczenia smartfonów i tabletów, które również świetnie sprawdzają się jako narzędzia wszelkiej rozrywki.

Analizy przeprowadzone przez Flurry Analytics nie są dla producentów przenośnych konsol optymistyczne. Pokazują, że obecny łączny udział Nintendo i PlayStation na rynku przenośnych urządzeń do grania wynosi 42%. Dwa lata temu był on niemal dwukrotnie wyższy, z 81% udziału w rynku.

Sony będzie musiało stawić czoła silnej konkurencji, bez czego dalsze sukcesy nowej konsoli mogą być niemożliwe. Firma poinformowała, że będzie dążyć do tego, by uczknąć część użytkowników Androidowi i iOSowi, szczególnie tych, dla których konieczność posiadania telefonu z dotykowym wyświetlaczem czy tabletu wiąże się z chęcią grania.

Europejska premiera Sony PlayStation Vita przewidziana jest na luty 2012 roku. Urządzenie ma kosztować od 250 dolarów za wersję z Wi-Fi do 300 dolarów za wersję z 3G. Konsola Sony jest prawdziwym kombajnem, posiada czterordzeniowy procesor, wydajny chip graficzny, przeglądarkę WWW, kamery oraz wiele innych udogodnień.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA