REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Co tam panie w telewizorach? Raport 2011 oraz oczekiwania na przyszły rok

22.12.2011
18:56
Co tam panie w telewizorach? Raport 2011 oraz oczekiwania na przyszły rok
REKLAMA
REKLAMA

Za parę dni będziemy świętować Boże Narodzenie, zaraz potem nadejście Nowego Roku. W drugim tygodniu stycznia w Las Vegas odbędą się Targi Elektroniki Konsumenckiej, na których poznamy najważniejsze produkty elektroniczne przede wszystkim na rynku telewizorów. Już dziś czołowi producenci po cichu zapowiadają swoje przyszłe produkty, starając się wytworzyć wokół nich odpowiedni szum medialny. Jednak zanim poznamy to co przygotowali producenci na przyszły rok warto podsumować rok 2011. Na łamach Spider’s Web przetestowaliśmy w ciągu ostatniego półrocza 6 modeli telewizorów z różnych półek cenowych.

Bez dwóch zdań w tym roku w telewizorach królowały dwa motywy przewodnie: obsługa 3D oraz rozwiązania typu Smart TV. Nic nie wskazuje również na to, by te trendy uległy zmianie w nadchodzącym roku. Wszystkie znaki na ziemi i niebie mówią raczej o udoskonalaniu obu funkcji.

Jakie więc było to 3D? Przede wszystkim było wszędzie. Jeszcze w roku 2010 telewizory wspierające 3D oferowane były po wysokich cenach i ograniczało się to raczej do produktów z klasy wyższej-średniej oraz wyższej. W 2011 tylko modele budżetowe nie umożliwiały oglądania trójwymiarowych materiałów.

Przełomem jeśli chodzi o trójwymiar było wprowadzenie lekkich i pasywnych okularów do telewizorów LG oraz produktów firm wykorzystujących matrycę LG, czyli Philipsa, Toshiby oraz polskiej Manty. Pasywne 3D to przede wszystkim znaczące obniżenie kosztów każdej pary okularów (LG dodaje 7 par przy zakupie telewizora, do telewizorów pasywnych dodawane są 1-2 pary, kolejne kosztują ok. 300 złotych). Jednak czarne pasy znacząco obniżały jakość materiałów.

Czy w zbliżającym się roku zostanie to poprawione? Jest to raczej wątpliwe, jednak warto pamiętać o zawarciu współpracy pomiędzy Samsungiem a firmą RealD. Być może Samsung zaprezentuje inne rozwiązanie. Jednak do tej pory nie ma na ten temat żadnych przesłanek mniej lub bardziej oficjalnych.

Niemniej jednak 3D z okularami pasywnymi jest znacznie wygodniejsze niż to z aktywnymi. Podczas testów na Spider’s Web, to właśnie model LG LW570s wywarł na nas największe wrażenie jeśli chodzi o trójwymiar, chociaż efekty w pozostałych modelach, czyli Samsungach D6500 i D8000 oraz Panasonic VT 30, Sony ex720 były porównywalne. Jeśli chodzi o 3D, to także wiele zależy od samego materiału; ten oferowany w programach z satelity czy z internetowych usług jest często bardzo słaby, natomiast Blu-ray 3D wygląda rewelacyjnie.

Inteligentne rozwiązania telewizyjne, a raczej po prostu telewizory z funkcjami internetowymi (do określenia smart im jeszcze niestety daleko) to właśnie druga funkcja, która dominowała zarówno w przekazie marketingowym producentów sprzętu jak i w dyskusjach o samych telewizorach. To także jeden z elementów na który klienci nowych telewizorów zwracali szczególną uwagę.

Rok 2011 przyniósł znaczące udoskonalenia. Wielu producentów postarało się by moduł Wi-fi był już wbudowany w odbiornik telewizyjny, lub chociaż był dodawany gratis do zestawu. Najlepiej rozwinięte platformy posiada Samsung oraz LG. U obu producentów klienci z Polski zyskują dostęp do bardzo dużej ilości treści, choć LG jako jedyny z czołowych producentów jeszcze nie ma w swojej ofercie TVN Player. Bardzo słabo prezentują się natomiast oferty Sharpa i Toshiby. Tu nadzieją jest porozumienie zawarte pomiędzy LG, Sharpem i Philipsem na wspólne SDK.

Największą bolączką dzisiejszego Smart TV jest sterowanie. Znów warto zwrócić uwagę na LG ze swoim pilotem działającym jak kontroler ruchu znanym z konsol do gier. Według informacji przeciekających do mediów, kolejna wersja tego urządzenia ma posiadać mikrofon do przyjmowania komend głosowych. Czyżbyśmy doczekali się konkurenta Siri również w telewizorze? Co na to Apple planujące wejść na ten rynek?

Platforma smart Panasonica w obecnym sezonie nie budziła większych emocji, jednak aktualnie użytkownicy telewizorów od tego producenta posiadają dostęp do treści najbardziej pożądanych czyli serwisów ipla, TVN Player oraz iplex. Natomiast inny japoński producent, czyli Sony, posiada dość ciekawie rozwiązany cały interfejs graficzny swojego telewizora, gdzie korzystanie z treści jest dość przyjemne. Producent zadbał o dostęp do wielu treści wideo.

Jednak to przede wszystkim Samsung odgrażał się na bilbordach, że swoim Smart TV odmieni telewizję. Czy tak się stało? Jest to raczej wątpliwe. Sama platforma rzeczywiście jest bogata w treści, różnego typu aplikacje, czy gry. Są serwisy informacyjne, czy tak jak u pozostałych otwarta przeglądarka internetowa. Niemniej jednak najważniejsze pozostają materiały wideo, a te aktualnie są bardzo podobne u wszystkich liczących się graczy. Zobaczymy, czy kolejna wersja przyniesie coś ciekawego. Producent na razie podgrzewa atmosferę enigmatycznym filmikiem promocyjnym.

http://www.youtube.com/watch?v=MsMeo_7wBSs&feature=player_embedded

To czego w tym roku najbardziej brakowało, to zachwalania rewelacyjnego obrazu. Po części spowodowane jest to tym, że niewiele można już zrobić jeśli chodzi o technologię LCD LED jak i Plazmę. Wszyscy wyczekujemy pojawienia się OLEDów, jednak to nie nastąpi zbyt szybko. Co rozczarowujące, modeli, które posiadały pełne podświetlanie diodami LED, było jak na lekarstwo. Produkcje takich paneli całkowicie porzucił Samsung, jedyny model od LG wyszedł na początku tego miesiąca, swój panel tego typu posiada również Toshiba ale najbardziej charakterystycznym modelem z tej kategorii jest hi-endowy Sony hx920. Czekamy więc z niecierpliwością co w tej materii przyniesie kolejny rok.

Praktycznie pożegnaliśmy modele LCD bez podświetlania LEDowego. Energooszczędne LEDy zawitały nawet do budżetowych telewizorów. Tradycyjne LCD pojawiały się bardzo nielicznie i to także właśnie w tej najniższej klasie cenowej.

Wśród modeli, które testowaliśmy na Spider’s Web trudno jest wyróżnić jeden, który by zasługiwał na wyjątkowe wyróżnienie. Żaden z modeli, które do nas dotarły nie zasługuje również na potępienie. Każdy z nich posiadał swoje wady i zalety. Aktualnie na telewizyjnym rynku można znaleźć telewizory o satysfakcjonujących możliwościach w każdym przedziale cenowym i praktycznie od każdego producenta. Pozostaje kwestia zasobności portfela, gustu i upodobań co do marki.

Rok 2011 jeśli chodzi o kwestie sprzętu telewizyjnego był udany. Zaowocował właśnie zdecydowanym rozwojem jeśli chodzi o kwestie Smart TV oraz pasywnym 3D. Warto już teraz życzyć sobie by w 2012 producenci miło nas zaskoczyli różnorodnymi nowinkami. Pamiętajmy też, że w Polsce zapewne zaobserwujemy jeszcze większe zainteresowanie telewizorami ze względu na piłkarskie Euro 2012 oraz Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Mimo, że imprezy toczą się blisko nas to i tak pewnie spore grono osób przeżyje te sportowe emocje tylko za pośrednictwem telewizora.

Sprzęt do odbioru jest naprawdę rewelacyjnej jakości. Pytanie tylko, czy jest co na nim do oglądania? Na święta znów Kevin.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA