REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

WPIS SPONSOROWANY: Ford C-Max Grand dba o środowisko za pomocą nowoczesnych technologii

12.08.2011
20:41
REKLAMA
REKLAMA

Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się linii innowacji w motoryzacji jest dziś bez wątpienia ekologia. Już dawno samochody przestały być mobilnymi trucicielami zanieczyszczającymi powietrze spalinami. Dziś nowoczesne samochody od topowych producentów dbają o minimalizację negatywnego wpływu na środowisko w zaawansowany technologicznie sposób. Także w testowanym przeze mnie Fordzie C-Max Grand zastosowano kilka unikalnych technologii mających na celu troskę o środowisko.

Najbardziej oczywistą sprawą są systemy mające na celu zmniejszenie ogólnego poziomu emisji spalin. W Fordzie C-Max Grand zastosowano układ ECOnetic, który po raz pierwszy został wprowadzony w samochodach Forda w modelu Focus ECOnetic na początku 2010 r. Jest to szeroka gama rozwiązań w zaawansowanych elementach wyposażeniu pojazdu i zespołu napędowego, skonstruowanych z myślą o zmniejszeniu ogólnego poziomu emisji spalin.

Najbardziej spektakularną z ‚technologii ekologicznych’ zastosowanych w Fordzie C-Max Grand w ramach ECOnetic, która ma niebagatelny wpływ na to, w jaki sposób kierowca prowadzi auto, przez co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko jest Ford Eco Mode. To specjalny układ informacji dla kierowcy, który uczy go, jak osiągnąć mniejsze zużycie paliwa poprzez zmianę sposobu jazdy. Dzięki mniejszemu zużyciu paliwa do środowiska dostaje się mniej spalin.

Jak to działa? Ford Eco Mode monitoruje szereg parametrów, które mają wpływ na zużycie paliwa, takich jak zmiana biegów, przewidywanie sytuacji na drodze i prędkość podczas jazdy po autostradach. W trakcie zbierania informacji, system automatycznie generuje osobisty profil danego kierowcy, stosując system ocen, dzięki którym uzyska on wskazówki dotyczące możliwości zmniejszenia zużycia paliwa przez danego kierowcę. Następnie przekazuje on informacje na wyświetlaczu w postaci zestawu wskaźników, które umożliwiają kierowcy śledzenie swoich postępów w zakresie trzech wspomnianych wyżej głównych czynników: zmiany biegów, przewidywania i prędkości na autostradzie.

Przekładając to na prosty język: podczas jazdy samochód sygnalizuje nam optymalny moment na zmianę biegów poprzez wyświetlanie stosownego symbolu na wyświetlaczu komputera pokładowego. Bardzo to przydatne, ponieważ można sobie wyrobić nawyk bardziej oszczędnego stylu jazdy, który wcale nie musi oznaczać mniej dynamicznej jazdy. Mówiąc szczerze – sprawdzałem działanie systemu dwukrotnie na trasie Sosnowiec – Kraków jak to działa: raz jadąc według wskazówek Eco Mode, raz bez nich. Dojechałem w bardzo podobnym czasie (różnica dosłownie 3 minut na korzyść jazdy bez wskazówek Eco Mode), a średnie spalanie ropy było aż o 0,8 litra mniejsze.

System Eco Mode to nie tylko podpowiedzi kiedy zmieniać biegi. To także: ładowanie akumulatora z odzyskiwaniem energii hamowania, system kontroli wydzielanego ciepła w celu zoptymalizowania fazy rozgrzewania, opony o niskich oporach toczenia i kilka innych rzeczy, które brzmią dla mnie tak technicznie, że nie będę ich wymieniał.

Ford stosuje własną metodologię oceny wpływu na środowisko. To wskaźnik PSI, który obejmuje osiem cech produktu określonych jako główne czynniki zrównoważonego rozwoju. Określają one przede wszystkim poziom emisji dwutlenku węgla, wpływu na jakość powietrza, używanie materiałów przyjaznych dla środowiska oraz wpływ hałasu emitowanego na zewnątrz. Mierząc te czynniki na bieżąco, projektanci Forda są w stanie stale ulepszać osiągi w kolejnych modelach samochodów.

Ford C-Max Grand należy również do najlżejszych pojazdów w segmencie kompaktowych samochodów typu MAV. W kluczowych obszarach kadłuba nadwozia samochodu wykorzystano wiele stali o wysokiej i ultra wysokiej wytrzymałości, uzyskując zmniejszenie masy przy jednoczesnym zaspokojeniu wymogów związanych z bezpieczeństwem. To ma niebagatelny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo samochodu, ale również możliwości recyklingu materiałów z jakich został skonstruowany.

Najlepsze jest to, że wszystkie elementy systemu mające za główny cel minimalizację negatywnego wpływu na środowisko mają przy okazji niebagatelny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Poprzednie wpisy na temat Forda C-Max Granda:

Ford C-Max Grand

Ford C-Max Grand – małe rzeczy, ale cieszą

Ford C-Max Grand – bezpieczeństwo to podstawa

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA