REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Reeder wnosi świat urządzeń mobilnych do komputerów PC

09.06.2011
10:18
REKLAMA
REKLAMA

Reeder – bezapelacyjnie najlepszy czytnik RSS na Mac OS X – wyszedł w końcu z etapu kolejnych wersji typu ‚draft’ i pojawił się w Mac App Store w wersji 1.0 za 7,99 euro. Teraz, w związku z oficjalną dystrybucją, aplikacja programisty Silvio Rizzie’ego ma szansę wypłynąć na szerokie wody.

Publiczna wersja Reedera nie różni się zbytnio od ostatniej 17 (!) wersji ‚draft’, jedną z których na Spider’s Web opisywaliśmy swego czasu, jednak przy okazji tego debiutu chciałbym się podzielić kilkoma obserwacjami z dłuższego używania Reedera, bo ta aplikacja to prawdziwy krok milowy w kierunku najbliższej przyszłości dizajnu i ergonomii oprogramowania komputerowego, który pokazuje co wkrótce będzie podstawowym wymogiem zdecydowanej większości programów komputerowych.

Jeśli to nie najlepsza aplikacja w historii pozwalająca na szybką i jednocześnie niezwykle przyjemną ‚konsumpcję’ internetowych źródeł, to nie wiem co mogłoby ją pobić. Na pewno nie dotychczasowy lider NetNewsWire, który – smutna to historia – sprzedał się właśnie nowemu właścicielowi Black Pixel i przyszłość jego rozwoju stoi pod dużym znakiem zapytania. Reeder wyprzedza zdecydowaną większość programów komputerowych o co najmniej jedną generację. Jest bowiem pierwszą aplikacją, która na wzór tego, co będzie oferował wkrótce OS X Lion, a także po części iCloud przenosi filozofię korzystania z aplikacji mobilnej na komputer PC. Można być niemal pewnym, że taka jest przyszłość większości aplikacji i usług internetowych.

Przeniesienie filozofii z aplikacji na urządzenia mobilne (notabene Reeder powstał najpierw na iPhone’a, następnie na iPada i dopiero wtedy na Maka) uwzględnia kilka poziomów:

1. Ergonomia aplikacji – sposób, jak Reeder oferuje zarządzanie kanałami RSS: przeglądanie tytułów, rzut oka na zajawkę, wyciągnięcie całości treści oraz wyjście z tekstem poza aplikację w formie podzielenia się nim z naszymi kontaktami w mediach społecznościowych lub skatalogowanie go do dalszej obróbki, to przede wszystkim najszybszy sposób na rynku.

W dobie, kiedy obserwujemy czasem kilkaset źródeł, które dziennie wydają grubo ponad 500 informacji kluczowa jest szybkość zarządzania nimi. Reeder oferuje kilka narzędzi, dzięki którym najszybciej jak to aktualnie jest możliwe przetrawimy wszystkie spływające do nas z Google Readera informacje. Czy to w formie zminimalizowanego wyglądu, czy to poprzez możliwość zdefiniowania długości pokazywanych zajawek w streamie kanałów, czy w końcu z ustawieniem Readability jako domyślnego formatu prezentowania pełnych treści – to daje najszybszy sposób na przejrzenie wiadomości. I na dodatek w sposób, jaki znamy z urządzeń mobilnych, które z natury rzeczy konfigurowane są w taki sposób, aby wszystko odbywało się na nich w mgnieniu oka.

2. Zarządzanie gestami i skrótami klawiszowymi – Reeder przenosi sposób sterowania aplikacją z urządzeń mobilnych na komputer PC. To niesamowite jak łatwo jest przyzwyczaić się do zupełnie nowego sposobu korzystania z programu komputerowego dzięki temu, co wdrożył Reeder for Mac. Gest trzema palcami w górę w dół do przejścia pomiędzy kolejnymi wiadomościami; gest dwoma palcami w prawo by otworzyć pełną wiadomość plus kilka skrótów klawiszowych, np. R do szybkiej synchronizacji kanałów RSS czy C do wyczyszczenia streamu z już odczytanych pozycji – to nie tylko zdecydowanie najszybszy sposób sterowania aplikacją, ale także najbardziej przyjemny i zunifikowany z tym co znamy z urządzeń mobilnych.

3. Nacisk na ikonograficzny wygląd a nie tekst – dzisiejszy internet, na wzór internetu mobilnego, odchodzi od przeładowania treścią w kierunku ‚ikonograficzności’ przekazu. I Reeder for Mac przenosi tę charakterystykę w piękny sposób na komputer PC. Kilka przykładów: skoro już subskrybujemy pewne źródła internetowe, to można domniemywać, że dobrze je znamy. Nie potrzebujemy więc być co chwilę atakowani pełną nazwą źródła – wystarczy favicon strony by i tak ją skojarzyć z danym źródłem. Podobnie jak z ikonami, których znaczenie doskonale odkodowujemy nie musząc wcale czytać tekstu co oznaczają. Stąd gwiazdka to po prostu ulubione lub sygnalizowane teksty, kropka pełna lub pusta pokazująca przeczytanie lub nieprzeczytanie danego nagłówka, a trzy poziome kreski o różnej długości to lista wszystkich wiadomości. To pozwala skupić się na treści i szybkiej jej ‚konsumpcji’ bez rozpraszania elementami nawigacyjnymi oraz dodatkowymi.

Te trzy najważniejsze aspekty pokazują jak innowacyjny jest Reeder for Mac. Jest jeszcze szereg innych mniejszych drobiazgów, które czynią tę aplikację niezwykle przyjazną i przyjemną w użyciu. Reeder for Mac to po prostu przyszłość, którą można się cieszyć w teraźniejszości.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA