REKLAMA

HP z pełnym ekosystemem WebOS. Także na? PC.

09.02.2011 22.14
HP z pełnym ekosystemem WebOS. Także na? PC.
REKLAMA
REKLAMA

HP pokazał dziś kompletny ekosystem produktów i usług oparty na webOS oraz własnym hardwarze. Jednak największym zaskoczeniem dzisiejszej konferencji HP jest fakt, że system przejęty od Palma – webOS trafi do? komputerów osobistych (notebooków oraz stacjonarnych). Co to oznacza jeszcze nie wiadomo, ale fakt, że HP sprzedaje dwa komputery co sekundę każe traktować tę wiadomość jako zapowiedź nowych realiów rynkowych.

Wprawdzie żaden z nowych produktów HP nie będzie dostępny od razu, lecz „tego lata”, co może oznaczać, że w momencie debiutu sytuacja rynkowa może być zgoła odmienna niż dzisiaj, ale dziś nie sposób nie być pod wrażeniem tego, co pokazał HP. Nowe smartfony, w tym nowy Pre3, tablet TouchPad oraz webOS dostosowany do tabletów – całość harmonijnie ze sobą współgra. Przerzuć linka do strony internetowej czy wiadomość tekstową ze smartfonu na tablet poprzez równoczesne tapnięcie w ekrany obu urządzeń – ta nowa technologia wydaje się nieść wielki potencjał. Mnogość jej zastosowań można mnożyć.

Nowy ekosystem HP WebOS składa się z nowych smartfonów, tabletu, drukarek i? komputerów PC.

Dwa nowe smartfony to: HP Veer oraz Pre3. Ten pierwszy reklamowany jest jako najmniejszy nowoczesny smartfon na świecie – ma 2,5″ ekran, napędzany jest procesorem Snapdragon o taktowaniu 800 MHz, z 8 GB dyskiem. Będzie dostępny „tej wiosny”. Ten drugi to nowa wersja przejętego od Palma – Pre z potężnym 3,5″ ekranem, zd 1,4 MHz procesorem Snapdragon z 8 lub 16GB dyskiem. Pojawi się na rynku tego lata.

Tablet HP nazywać się będzie TouchPad i tak jak iPad będzie miał 9,7″ ekran, napędzany będzie dwurdzeniowym procesorem Snapdragon z 16 lub 32GB dyskiem. Wersja WiFi na rynku amerykańskim pojawić się ma tego lata. Wersja WiFi + 3G – w późniejszym terminie.

Jeśli odnosić nowości HP do konkurentów, to lider sprzedaży na rynku PC wskakuje od razu tam, gdzie od roku jest Apple i chyba przed całą rodzinę Androida z różnymi pomysłami różnych producentów na integrację systemu na smartfonach i tabletach (to dwa różne produkty). Choć z drugiej strony warto pamiętać o tym, że mimo iż chwalony, system Palma nie zrobił kariery rynkowej. Decyzję HP o mocnym postawieniu na tego konia we własnym rozdaniu na rynku mobilnym trzeba uznać za odważną. Widocznie szefowie HP uznali, że dysponują dużą własną siłą przebicia i odpowiednimi kontaktami wśród detalistów, aby z sukcesem wprowadzić nowe linie produktów na rynek. Dużo zależeć będzie jednak od cen, których HP dziś nie podał.

HP jako trzeci – po Apple’u i Google’u – pokazał w pełni gotowy mobilny system operacyjny na urządzenia typu tablet. Trzeba jednak powiedzieć otwarcie, że WebOS w wersji na tablet bardzo, ale to bardzo przypomina iOS Apple’a. Nie mogło chyba być inaczej skoro webOS na smartfony od początku bardzo przypominał system iPhone’a. Warto choćby zwrócić uwagę na pomysł rozplanowania ułożenia aplikacji na ekranie, pomysł na docka, czy choćby aplikację Poczta, żeby przekonać się jak bardzo WebOS czerpie z rozwiązań Apple’a.

Najbardziej intrygującą wiadomością dzisiejszego dnia od HP jest jednak enigmatyczna zapowiedź debiutu WebOS na laptopach oraz komputerach stacjonarnych. Szczegółów na razie brak, ale jeśli dzisiejsze keynote oglądał CEO Microsoftu Steve Ballmer, to znając jego słabość do ekspresyjnych reakcji, mogło mu dzisiaj ciśnienie skoczyć. Zapowiedź WebOS na komputerach HP zmienia bowiem perspektywę patrzenia na cały rynek PC. Jak bardzo zmienia, to aż strach pomyśleć.

I jak przemyślimy to dokładnie, to z pewnością na Spider’s Web opiszemy.

AKTUALIZACJA: Dla twardzieli dodajemy prawie dwugodzinny zapis wideo z keynote HP. Od ok 9:40 minuty – prezentacja Veer oraz Pre3; od 22:30 – prezentacja TouchPada; od 28:40 – demo użycia TouchPada oraz P3

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA