REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czy to się opłaca: Play Online Box

10.11.2010
16:23
REKLAMA
REKLAMA

Nowa oferta Play Online to zakupy na raty – razem z abonamentem internetowym i umową na 24 albo 36 miesięcy kupujemy netbooka lub tablet. Policzyliśmy, czy to się opłaca.

Play był chyba ostatnim dużym polskim operatorem, który nie oferował dotąd zestawów komputer plus pakiet internetowy. Zaprezentowana dziś oferta Play Online Box wypełnia tę lukę. Do wyboru są trzy abonamenty, każdy z innym limitem transferu danych: 5GB za 69 zł, 15GB za 99 zł i 35GB za 149 zł. Urządzenia też są trzy: netbook HP Mini 110, tablet Samsung Galaxy Tab 16GB oraz iPad 3G 16GB. Do tego dwie opcje długości trwania umowy: 24 lub 36 miesięcy. Ceny urządzeń wyglądają tak:

Ile ta cała zabawa będzie nas kosztowała w ciągu dwóch, trzech lat? Całkiem sporo – od nieco ponad dwóch do sześciu tysięcy złotych:Te liczby dają pełniejszy obraz oferty, ale żeby sprawdzić czy Play Online Box to opłacalny wybór, trzeba porównać je z wydatkami, które poniesiemy kupując osobno internet i netbooka albo tablet.

Do tego porównania przyjąłem następujące założenia:

HP Mini 110 kosztuje ok. 1250 zł. Samsung Galaxy Tab 16GB ok. 2900 zł. iPad 3G 16 GB – ok. 2800 zł (ceny z dużych sklepów z elektroniką – Euro RTV AGD i Electroworld).

Odpowiednikiem Play Online Box 5GB jest Play Online 5GB z umową na dwa lata. Abonament: 45 zł, pierwsze cztery miesiące za 1 zł (promocja w sklepie internetowym).

Opcji Play Online Box 15GB odpowiada… i tu zaczyna się problem. Play nie ma w swojej ofercie tak dużego pakietu sprzedawanego z samym modemem. Największy dostępny pakiet to Play Online 10GB za 80 zł miesięcznie. Również u konkurencji nie znajdziemy nic podobnego – usługi Blueconnect, iPlus i Orange Free dysponują znacznie większym zasięgiem oraz szybkością przesyłania danych dużo powyżej play?owego 1 Mb/s. Dodatkowo, Plus i Orange pozwalają korzystać z internetu bez limitów w nocy.

By porównanie było uczciwe, musiałbym uwzględnić w nim oferty nie gorsze od Play Online Box. Najbliżej Play Online Box 15GB i 35GB są iPlus prywatnie 20GB (110 zł miesięcznie, bez limitu pobierania w godzinach 0:00 – 9:00, do 10 Mb/s) oraz Blueconnect 35GB (149 zł miesięcznie, do 21 Mb/s). Plus, podobnie jak Play oferuje możliwość kupienia pakietu internetowego razem z netbookiem albo tabletem. Ma w ofercie zarówno iPada jak i Galaxy Tab. Ceny przedstawiają się następująco (umowa na 2 lata):W porównaniu całkowitych kosztów użytkowania Plus przegrywa:Mimo wszystko, oferta Plusa wygląda lepiej – za 200-300 zł w skali dwóch lat (wyjątek: Galaxy Tab, który w Play jest wyjątkowo tani) dostajemy więcej gigabajtów, szybsze łącze i lepszy zasięg. A netbook sprzedawany z iPlusem ma wbudowany modem HSPA (w przypadku Play Online Box dostajemy osobny modem USB).

Żadna z sieci nie oferuje atrakcyjnych promocji na wysokie abonamenty internetowe w opcji bez urządzenia (modemu, netbooka, tabletu). Wniosek jest prosty – jeśli potrzebujesz dużo gigabajtów, weź przy okazji netbooka albo tablet.

Najciekawsze jest jest porównanie Play Online Box 5GB z Play Online 5GB. Wyliczyłem całkowity koszt użytkowania dla obydwu opcji. Różnica to oszczędność, jaką uzyskujemy wybierając Play Online Box:Zakup iPada w ofercie Play 5GB jest kompletnie nieopłacalny. W przypadku netbooka dostajemy po prostu darmowy kredyt na kwotę ok. 800 zł. Najlepsza okazja to Play Online Box z Samsungiem Galaxy Tab. Radzę uważać z trzyletnimi umowami – to bardzo długi okres, oferty internetowe operatorów przez ten czas na pewno zmienią się i to raczej nie na gorsze.

Na marginesie – jako użytkownik iPada 3G nie jestem sobie w stanie wyobrazić, do czego mógłby się przydać w przypadku tego urządzenia pakiet 5GB i większy. Chyba tylko do tego, by kartę SIM przełożyć do modemu USB albo domowego routera. Do korzystania z internetu w iPadzie w zupełności wystarcza Orange Free na kartę z rocznym kosztem użytkowania 200 zł (50 zł co trzy miesiące, za co dostajemy niecały gigabajt miesięcznie).

PS. Spokojnie, jutro już nie będę Was zanudzał Playem.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA