Tech

Blippio - nowy klient Blipa na iPhone wkrótce w AppStore

Recepta na mobilny klient serwisu mikroblogowego jest prosta – ma być ładnie, intuicyjnie oraz funkcjonalnie. Niby oczywiste, a zalewu aplikacji na iPhone’a, które obsługiwałyby najpopularniejszy polski serwis mikroblogowy – Blip, jakby brakowało. Jest jednak szansa na to, że Blip na iPhone będzie miał wkrótce odpowiednik świetnego Tweetie obsługującego Twittera na smartfonie Apple, bo aplikacja Blippio wkrótce trafi do AppStore.

Blippio jest dziełem Andrzeja Naglika ? 22-letniego studenta i absolutnego nowicjusza jeśli chodzi o całą platformę Apple’a (zarówno iPhone, jak i Mac), który – jak sam mówi – na co dzień przemieszcza się pomiędzy różnymi miastami na pograniczu Małopolski i Śląska, gdzie fantazjuje na temat przyszłości oraz aplikacji, które mogłyby w niej zaistnieć. – Jestem wielkim fanem wszelakich aplikacji i serwisów internetowych, bo to one dzisiaj wyznaczają trend, w którym podąża spora część branży. Po drugie, wciąż rosnąca moda na mikroblogging daje mi nadzieję, że ktoś pobierze moją aplikację, a ona sprawi, że ten ktoś polubi blogowanie jeszcze bardziej. Po trzecie, taki rodzaj aplikacji bardzo pomaga w nauce programistycznych rozwiązań, jakie proponuje nam framework Apple?a – mówi Andrzej Naglik.

Może i fantazjuje, ale Blippio jest jak najbardziej realne. Kosztować będzie 0,79 euro i z tego co widać po testowej wersji aplikacji, którą mam przyjemność użytkować od pewnego czasu, nie powinno być problemów ze sprzedaniem jej nawet tym użytkownikom iPhone’a i Blipa, którzy kupili wcześniej Calineczkę oraz pobrali iBlipa. Ja sam korzystam już tylko i wyłącznie z Blippio.

– Generalnie zamysł był taki, aby aplikacja jak najbardziej przypominała natywne aplikacje dostępne w iPhone, bo to nie powoduje frustracji i zwątpienia wśród użytkowników – opowiada Andrzej Naglik. I trzeba przyznać, że przypomina, bo Blippio charakteryzuje się zupełnie innym pomysłem na Blipa w iPhone niż istniejąca już konkurencja. W odróżnieniu od konkurencyjnych programów, nawigacja po aplikacji ma miejsce z głównego panelu, a nie z listy z blipami oraz menu dolnym.


Po zalogowaniu się do aplikacji widzimy główny panel, w którym do wyboru mamy: kopkit, wiadomości, wiadomości prywatne, bliposfera, tagi, oraz obserwowani oraz obserwujący.

Image Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.us

Najczęściej wybierać będziemy oczywiście kopkit, a tam trafimy na bardzo atrakcyjny interfejs w odcieniach szarości prezentujący najnowsze blipy obserwowanych przez nas osób. Widok robi bardzo przyjemne wrażenie nie tylko ze względu na kolorystykę i efektywny rozkład treści, ale także ze względu na fakt, iż avatary blipowiczów są odpowiednio duże. Przyciski ‚odśwież’ oraz ‚więcej’ pozwalają na nawigację bo bieżących i archiwalnych wiadomościach z kokpitu. Po kliknięciu na poszczególne blipy załącznik pobierze się automatycznie. Potem wystarczy na niego kliknąć i załącznik wyświetli się na całym ekranie. Załączone linki otworzą się w budowanej w aplikację przeglądarce. Kliknięcie w tag przeniesie do listy blipów oznaczonych tymże tagiem.

Image Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.us

W prawym górnym rogu kokpitu czai się ikonka nowej wiadomości. Po jej kliknięciu możemy napisać nowego blipa, wkleić zdjęcie, wybrać osobę z listy obserwowanych, do których chcemy napisać, szybko wybrać znaczek tagu # oraz blipnąć nazwę piosenki ostatnio słuchanej (lub aktualnie słuchanej) w iPodzie.

Image Hosted by ImageShack.usImage Hosted by ImageShack.us

Aby wysłać wiadomość do wybranego użytkownika nie trzeba być jednak w panelu nowej wiadomości. Tłumaczy deweloper aplikacji – Panel szybkiego odpisywania (dostępny na każdej ?komórce? po wykonaniu gestu ?swipe?) powinien być bardzo przydatny dla osób chcących szybko odpisać lub skomentować wiadomość.

To pomysł zaczerpnięty z Tweetie na iPhone. Zresztą nie jeden, co przyznaje to sam autor aplikacji: – Na pierwszy rzut oka widać ,że ?chwilami? wzorowałem się na niedoścignionym ideale, czyli Tweetie.

Jeśli wybierzemy w panelu głównym opcję ‚wiadomości’, to wyświetli się lista blipów, które pisaliśmy lub, które odpowiadały na nasze blipy w trybie jawnym. ‚Wiadomości prywatne’ prowadzić będą do listy blipów prywatnych. Deweloper zastanawia się jeszcze nad zintegrowaniem obu list w jedną oraz dodanie nowej funkcjonalności, która informowałaby nas o cytowaniach naszych blipów.

Image Hosted by ImageShack.us

Przycisk ‚bliposfera’ prowadzi do najnowszych informacji z całego serwisu Blip, a ‚tagi’ pozwalają wyszukiwać informacje oznaczone dowolnymi tagami; wystarczy jedynie wpisać szukany tag w budowaną wyszukiwarkę. W opcjach „obserwowani” oraz „obserwujący” mamy możliwość zapoznania się z ostatnimi blipami osób, które obserwujemy bądź też tych, które obserwują nas.

Image Hosted by ImageShack.us

Niewątpliwą zaletą aplikacji Blippio jest bardzo przyjemny interfejs graficzny oraz nowatorskie podejście do nawigacji po programie. Co najważniejsze, deweloper skupił się na dopracowaniu głównych funkcjonalności aplikacji – „kokpitu” oraz pisaniu nowych blipów, co powoduje, że Blippio jest bardzo przyjemne w obsłudze. To nie oznacza, że deweloper na tym poprzestanie. – W przyszłości, kiedy aplikacja dostanie obsługę wielu kont zacznie przypominać po prostu oryginalny Mail, który przykleja „metki” z liczbą nie odczytanych wiadomości. Ponadto mam kilka pomysłów, o których na razie nie chcę wspominać, ale z pewnością najbliższy czas spędzę na intensywnym rozwijaniu Blippio – informuje Andrzej Naglik.

Blippio już wkrótce pojawi się w AppStore. Autorem ikonki programu jest Maciej Haraf w Southscamp.pl. Aplikacja będzie kosztować 0,79 euro.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst