REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rosjanie z Ripdev mówią dość

26.10.2009
9:30
REKLAMA
REKLAMA

Można się było tego spodziewać, bo od miesięcy praktycznie nie byli aktywni – Rosjanie z Ripdev zakończyli działalność. Łezka się w oku kręci, bo wszyscy posiadacze iPhone’ów pierwszej generacji w Polsce, co najmniej do wersji oprogramowania 2.0, musieli mieć z produktami Rosjan do czynienia.

Zanim była Cydia, był Installer. Zanim było Intelliscreen, było Kate. Installer był pierwszym programem, który umożliwiał instalację programów firm trzecich na iPhone. Dzisiaj, w obliczu prawie 100 tys. aplikacji dostępnych w AppStore, może brzmieć to dziwnie, ale były takie czasy, kiedy Apple nie pozwalało na instalację żadnych aplikacji na iPhone poza tymi, które oferowane były natywnie. Installer był pierwszym „appstorem”, który na jailbreakowane iPhone’y przynosił gry, dodatki zmieniające wygląd i pewne funkcjonalności smartfonu Apple oraz programy użytkowe.

Kate z kolei, to pierwsza aplikacja, która wykorzystywała ekran powitalny iPhone’a do prezentacji treści – na przykład nadchodzących pozycji z kalendarza. Do tej pory smartfon Apple jest dziwnie niewykorzystany w tym zakresie, ale czasy Kate minęły, bo pojawiło się Intelliscreen, które jeszcze lepiej wykorzystało pomysł Rosjan.

Wczoraj na stronie Ripdev pojawiła się informacja, że zespół kończy działalność. Czemu? Nie chcą mówić, chyba że będą do tego zmuszeni (czyżby jednak byli do tego zmuszeni?). Nie będą dalej obsługiwać, ani rozwijać swoich aplikacji. Repozytorium w Cydii będzie aktywne do przyszłego roku.

Powoli świat jailbreaku będzie przechodził do historii. Dzisiaj Ripdev, wkrótce pewnie Cydia – choć dziś jeszcze na jailbreak zapotrzebowanie spore. Zawsze oczywiście będą fascynaci, którzy za swój cel przyjmować będą łamanie oficjalnego OS iPhone’a, ale zapotrzebowanie na ich usługi będzie maleć z miesiąca na miesiąc. Argument o przepastności dostępnych aplikacji firm trzecich z AppStore jest oczywisty, ale tym co będzie ograniczało znaczenie jailbreaku będzie zmiana polityki Apple odnośnie współpracy na wyłączność z sieciami mobilnymi na danych rynkach. Wkrótce padnie pewnie bastion sieci AT&T, która dotychczas miała wyłączność na iPhone’a na rynku amerykańskim. To będzie najważniejszy sygnał odwrotu jailbreaku.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA