REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jedna trzecia zysków z rynku dla iPhone'a. Więcej niż Nokia

06.08.2009
9:07
REKLAMA
REKLAMA

20 lipca 2009 r. za pośrednictwem Wall Street Journal analitycy Deutsche Bank ogłosili, że iPhone zgarnia 20% zysków z całego rynku telefonów. Wydawało się, że to nieprawdopodobnie dużo. Wczoraj Bernstein Research opublikowało własny report w tej sprawie i wynik jest jeszcze lepszy dla iPhone’a – 32% zysku z branży.

Co najśmieszniejsze, te dane nie uwzględniają jeszcze sprzedaży najnowszego iPhone’a 3GS, a wiadomo, że Apple z sukcesem powiększa marżę na swoich produktach z kwartału na kwartał. Oznacza to, że coraz większa część przychodów ze sprzedaży trafia bezpośrednio do kieszeni Apple. iPhone należy do najbardziej dochodowych produktów w historii spółki z Cupertino, więc należy domniemywać, że wkrótce ułamek zysków Apple z całego rynku telefonów komórkowych będzie jeszcze wyższy.

Według Bernstein Research, Apple miało ponad 5 mld dolarów przychodów ze sprzedaży iPhone’a po pierwszej połowie roku i w rankingu największych globalnych producentów telefonów komórkowych wskoczyło na piąte miejsce, dając się wyprzedzić jedynie: Nokii, Samsungowi, RIM oraz LG.

Jednak Apple zostawiło w tyle całą konkurencję – włącznie z Nokią – pod względem zysku operacyjnego wygenerowanego na iPhone – 2 mld dolarów. To o ponad 100 mln więcej niż druga w tym rankingu Nokia.

Aby sprawdzić jakim przebojem staje się iPhone w strukturze całkowitych dochodów ze sprzedaży Apple warto wybrać się na blog niezależnego analityka Andy’ego Zaky. W ostatnim kwartale dochód ze sprzedaży iPhone’a przekroczył wartość przychodów z iPoda. To pierwsza taka sytuacja od czasu pojawienia się iPhone’a w ofercie Apple’a. Staje się to kosztem – o czym regularnie próbuję pisać na Spider’s Web – malejącego znaczenia iPoda w portfolio Apple’a. Jeszcze w 1Q 2006 roku przychody ze sprzedaży iPoda stanowiły aż 55% wszystkich przychodów Apple. W ostatnim, 3 kwartale rozliczeniowym Apple – już tylko 18%. Tymczasem dochód ze sprzedaży iPhone’a właśnie dobił do 20%. iPhone traci 20 punktów procentowych do przychodów z komputerów Mac, które również spadają z kwartału na kwartał. Kto wie, może to co z pewnym przymrużeniem oka sygnalizowałem kilka miesięcy temu stanie się faktem – za kilka lat Apple może stać się głównie producentem telefonów komórkowych…

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA