REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

20% zysków z rynku telefonów dla Apple

20.07.2009
15:11
REKLAMA
REKLAMA

Znalazłem w dzisiejszym wydaniu Wall Street Journal. Przyglądam się i przyglądam, i uwierzyć nie mogę – według obliczeń analityków Deutsche Bank cytowanych przez WSJ, Apple zbiera z rynku telefonów (tak, tak – całego rynku telefonów) 20% zysków. I żeby była jasność – udział Apple’a w globalnym rynku telefonów to około 1%.

Prawdzie bezdyskusyjnym liderem zarówno pod kątem udziału w rynku, jak i profitów jest Nokia (45% udziałów; ok. 58% zysków z rynku), ale na drugim i trzecim miejscu pod kątem zysków znajdują się gracze, którzy łącznie mają 3% udziału, czyli Research In Motion (producent smartfonów BlackBerry) oraz Apple (producent iPhone’a) – razem 35% zysku operacyjnego branży. Co więcej Nokia dynamicznie traci na rzecz producentów smartfonów. W minionym kwartale fiński gigant zanotował dramatyczny, 66% spadek w zyskach kwartalnych.

Tradycyjni challengerzy rynku telefonów: Motorola oraz Sony Ericsson mają kolosalne problemy finansowe. Nieco lepiej radzą sobie Samsung oraz LG, ale nawet ten pierwszy, którego udział w rynku to ponad 20% nie może równać się z zyskami Apple i RIM.

Nie dziwne, że iPhone oraz BlackBerry nazywane są smartfonami, czyli inteligentnymi” telefonami, bo oprócz wysyłania e-maili oraz odtwarzania muzyki potrafią także „inteligentnie” zarabiać dla swoich producentów wielkie pieniądze.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA