1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Nowe komputery Apple? Marketing i PR zdarma

We wtorek i w środę przebywam na emigracji u naszych południowych sąsiadów Czechów. Każdy kto miał możliwość posłuchania mowy czeskiej nie raz pewnie uśmiechnął się pod nosem – takie to zabawne? I patrząc na dzisiejsze wydarzenia w świecie Apple przychodzi mi na myśl takie jedno śmieszne słowo czeskie: zdarma.

Zdarma, czyli po naszemu „za darmo”. To nowa strategia marketingowa Apple w dobie kryzysu. Inni muszą płacić miliony dolarów za to, żeby media zainteresowały się nowymi produktami, usługami, czy po prostu tym co mają do pokazania i powiedzenia. Apple w zręczny sposób wykorzystuje zastępy oddanych firmie serwisów, blogerów, analityków i fanów. Strategia wygląda tak: rzucić temat w formie zwykłej plotki bez szczegółów – wynik: rozgrzanie apetytów fanów, mądre opinie analityków, dyskusje na forach i produkcja „szpiegowskich” zdjęć. Potem chwilę spokoju i następna fala plotek, tym razem wspomaganych pierwszym sensownym zdjęciem – wynik: wszelkie możliwe analizy, zdjęcia i dyskusje fanów w stylu „och, jak dobrze byłoby mieć tyle portów USB”. Na tydzień przed trzeba pokazać coś więcej – może plik video, przecież on musi wydać się bardziej wiarygodny niż łatwo edytowalne w Photoshopie zdjęcie – wynik: tony wpisów na blogach i szał na forach. W końcu przychodzi wtorek i na kilka godzin znika sklep on-line – ostateczny „hype” zapewniony?

Panie i panowie – Apple prezentuje nowe, odświeżone linie swoich komputerów: iMac, Mac mini, Mac Pro.

Laska to inne śmieszne słowo w języku czeskim. Po naszemu „miłość”. To z „niej” zręcznie korzysta Apple budując napięcie PRowe w dobie kryzysu i braku Steve’a Jobsa, którego można by postawić na jakimś keynote. Już dziś, po premierze nowych komputerów Apple pojawiają się doniesienia o 24 marca, kiedy odbyć się może kolejne spotkanie firmy Jobsa z mediami. Pojawiają się pierwsze plotki o iPhone 3.0 i kolejne spekulacje o netbooku Apple. Obserwujmy wszyscy uważnie. Gdzieś tam czai się nowa sensacja Apple. Całkiem zdarma.