Wiadomości

Zamówiłeś ten model Volkswagena? Uzbrój się w cierpliwość, bo fabryka ma kłopoty

Wiadomości 31.08.2023 21 interakcji

Zamówiłeś ten model Volkswagena? Uzbrój się w cierpliwość, bo fabryka ma kłopoty

21 interakcji Dołącz do dyskusji

Słowenia to kraj, znany z tego, że zwykle nic się tam nie dzieje. Niestety nie tym razem. W to bałkańskie państwo uderzyła klęska żywiołowa, która dotknęła dużego dostawcę części i już negatywnie wpływa na produkcję samochodów marki Volkswagen. Portugalska montownia Autoeuropa, gdzie powstaje T-Roc, ogłosiła z tego powodu przestój.

Automotive News Europe wspierane przez Agencję Reuters podaje, że Volkswagen wstrzyma we wrześniu produkcję T-Roca w swojej fabryce Autoeuropa w portugalskim Setubal na kilka tygodni. Niemcy zatrzymają taśmy montujące europejskiego bestsellera, ponieważ kataklizm w Słowenii uniemożliwił dostawy odpowiednich części. Wszystko przez powódź, która dotknęła dostawcę w Słowenii. Produkcja innych modeli w europejskiej sieci fabryk producenta samochodów może również zostać zmniejszona.

volkswagen t-roc po liftingu
To już ten zmieniony.

Automotive News odnosi się do wewnętrznej notatki wysłanej do 5000 pracowników fabryki Autoeuropa pod Lizboną, do której dotarła agencja informacyjna DPA. Czytamy w niej, że powodzie poważnie dotknęły słoweńską firmę dostarczającą części do silników T-Roca. Sprawę skomentował rzecznik Volkswagena twierdząc, że dostawca był w stanie zrealizować zamówienie jedynie w ograniczonym zakresie. Volkswagen nie podał nazwy dostawcy, ale Automotive News twierdzi, że chodzi o KLS Ljubno – producenta zębatek zaopatrującego 80 proc. europejskiego rynku motoryzacyjnego.

Volkswagen spodziewa się, że inne fabryki prawdopodobnie również odczują przerwy w produkcji, ale mimo to producent stara się uspokoić klientów i ogłosił, że „współpracuje z innymi dostawcami w celu znalezienia alternatyw umożliwiających możliwie najszybszy powrót do normalnej produkcji”.

Volkswagen nie będzie jedynym, który ucierpi

Niestety ze Słowenii napływają złe wieści. Mianowicie powodzie spowodowane burzami zalały podłogi fabryki wodą i błotem, powodując szkody szacowane na 100 milionów euro. Powódź dotknęła wrażliwą aparaturę i urządzenia elektroniczne, które trzeba będzie wymienić – powiedział słoweńskim mediom dyrektor generalny KLS Ljubno Mirko Strasek i dodał, że firma ma nadzieję wznowić część produkcji w październiku. W międzyczasie analitycy Deutsche Bank oświadczyli, że spodziewają się, że w nadchodzących tygodniach również inni europejscy producenci odczują te same problemy w swoich łańcuchach dostaw.

T-Roc to bestseller w Europie. W ubiegłym roku Volkswagen wyprodukował w fabryce w Setubal aż 231 100 egzemplarzy crossovera. Według źródeł cytowanych przez Automotive News T-Roc był w lipcu 2023 r. nie tylko najczęściej kupowanym modelem Volkswagena, ale również najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie, wyprzedzając nawet Dacię Sandero. Klęska żywiołowa w Słowenii z pewnością wpłynie na przetasowania w czołówce najchętniej wybieranych przez klientów modeli.

Czytaj również:

Sprawdziłem, jaki jest Volkswagen T-Roc po liftingu. Poprawiono najgorszą wadę poprzednika

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać