Wiadomości

Szwedzki minivan oficjalnie. Volvo EM90 to luksusowy salon

Wiadomości 12.11.2023 10 interakcji

Szwedzki minivan oficjalnie. Volvo EM90 to luksusowy salon

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski12.11.2023
10 interakcji Dołącz do dyskusji

Szwedzki luksusowy salon oficjalnie zaprezentowany. Volvo EM90 w niczym nie przypomina katalogu IKEI.

Tak się jakoś przyjęło, że ze Szwecją kojarzy się sieć sklepów IKEA, gdzie każdy znajdzie do swojego salonu. CO roku wypuszczają katalog, w którym prezentowane są różne inspiracje na temat wyglądu mieszkań z użyciem mebli i akcesoriów z ich oferty. Jestem na tyle zaawansowany, że potrafię poznać meble z tej sieci, a niektóre znam nawet z nazwy. Jedna próżno szukać inspiracji tymi meblami w części pokładowej szwedzkiego minivana. Volvo EM90 ocieka luksusem tak mocno, że aż mi się zaczął ekran błyszczeć.

volvo em90

Więcej o szwedzkich samochodach przeczytacie w:

Mówiło się, że minivany umarły, ale patrząc na ostatnie samochodowe premiery można to stwierdzenie zawęzić – umarły minivany dla ludu, zostały luksusowe dla bogaczy. Widzieliśmy i jeździliśmy Lexusem LM, a teraz czas na jego rywala ze stajni Volvo.

volvo em90

Volvo EM90 jest w pełni elektryczny

Silnik elektryczny o mocy 200 KW (272 KM) zapewnia przyspieszenie na poziomie 8,3 s do setki, ale nikt tym minivanem nie będzie bił rekordów prędkości. Akumulator ma pojemność 116 kWh, co według chińskich testów zasięgu ma pozwalać na przejechanie 783 km na jednym ładowaniu. Z racji tego, że chińskie normy są wyjątkowo optymistyczne, to nastawiałbym się na zasięg około 600 km, co i tak jest świetnym wynikiem. Według producenta ładowanie od 10 do 80 proc. trwa około pół godziny, ale nie podał o jakiej mocy ładowarki mówimy. Z ciekawostek – Volvo EM90 może ładować inne samochody elektryczne i urządzenia ze swojego gniazdka.

Samochód wyjeżdża na 19 lub 20-calowych felgach, które mają poprawiać właściwości aerodynamiczne. Volvo jest napakowane elektroniką po sam dach. Znajdziemy tu dziesiątki asystentów, kamer i czujników. Wszystkie mają za zadanie dbać o bezpieczeństwo pasażerów.

volvo em90

Jednym z ciekawych rozwiązań jest technologia redukcji szumów, co ma zapewnić cisze w kabinie, która można przerwać przy użyciu 2460-watowego systemu nagłaśniającego Bowers&Wilkins, składającego się z 21 głośników.

volvo em90

volvo em90

Ekran środkowy ma 15,4 cala, jego sercem jest procesor Snapdragon stworzony z myślą o zastosowaniach w samochodach, więc nikt nie będzie narzekał na płynność działania i wydajność tego układu. Dodatkowo można zamówić 15,6-calowy wyświetlacz dla pasażerów drugiego i trzeciego rzędu. Samochód jest 6-miejscowy, a każdy z foteli może być wentylowany, podgrzewany, a nawet z masażem. Do tyłu wsiada się wygodnie za sprawą przesuwanych drzwi.

volvo em90

volvo em90

Z ciekawostek – funkcjami samochodu można sterować głosem, wystarczy powiedzieć, żeby rozłożył siedzenia i auto to zrobi.

volvo em90

Volvo EM90 ma podbić Chiny

To tam odbyła się premiera tego samochodu, bo to najbardziej perspektywiczny rynek dla tego typu minivanów. Jednak z racji tego, że to samochód elektryczny to kto wie, może trafi i do Europy. Jeżeli tak się stanie, to i tak będziemy musieli poczekać przynajmniej do połowy przyszłego roku.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać