Porady

Światła pozycyjne – do czego służą, jak je rozpoznać i kiedy używać. Krótki poradnik dla laika

Porady 12.03.2023 21 interakcji

Światła pozycyjne – do czego służą, jak je rozpoznać i kiedy używać. Krótki poradnik dla laika

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski12.03.2023
21 interakcji Dołącz do dyskusji

Światła pozycyjne to obowiązkowy element wyposażenia każdego samochodu. Jednak nie wszyscy wiedzą kiedy należy ich używać, do czego służą i jak je rozpoznać. Odpowiadamy na pytania, których niepotrzebnie wstydzicie się zadać. 

Istnieje wiele tematów, które wydają się banalnie proste, ale pomimo tego sprawiają zwykłym użytkownikom dużo problemów. Część z nich boi się zapytać, bo nie chce zostać publicznie wyśmiana, ale to żaden wstyd czegoś nie wiedzieć. Dlatego postaramy się przybliżyć czytelnikom różne aspekty motoryzacji, o których chcieliby wiedzieć więcej, ale boją się zapytać. Zaczniemy od świateł pozycyjnych, bo wbrew pozorom to nie jest łatwy temat.

światła pozyjne

Jak sama nazwa wskazuje światła pozycyjne wskazują pozycję

Zgodnie z przepisami samochody muszą być wyposażone w światła pozycyjne z przodu (2 lampy) i z tyłu (również 2 lampy). Te z przodu mają barwę białą lub żółtą, a tylne czerwoną. Jeżeli długość pojazdu przekracza 6 m, to wtedy dodatkowo posiadają boczne światła pozycyjne. Zarówno przednie, jak i tylne światła muszą być na tyle mocne, żeby dało się je dostrzec w warunkach nocnych przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości 300 metrów.

światła pozycyjne

Jak włączyć światła postojowe i kiedy ich używać?

Światła postojowe włączamy przekręcając pokrętło świateł na pozycję oznaczoną dwoma odwróconymi do siebie reflektorami, które mają po trzy wiązki światła. Włączeniu świateł postojowych towarzyszy odpowiednia ikonka na desce rozdzielczej. A kiedy włączyć światła pozycyjne? Z odpowiedzią przychodzi nam ustawa Prawo o ruchu drogowym, która niektórzy mylnie określają kodeksem drogowym. W art. 31 ust. 1 pkt 5 wskazuje, że pojazd holowany jest oznaczony z tyłu ostrzegawczym trójkątem odblaskowym, a w okresie niedostatecznej widoczności ma ponadto włączone światła pozycyjne.

Z kolei przepis art. 50 ust. 2 pkt 1 mówi o tym, że w przypadku postoju pojazdu na drodze ekspresowej lub autostradzie z powodu uszkodzenia lub wypadku należy sygnalizować ten postój przy użyciu świateł pozycyjnych, o ile nasz pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne.

Punkty 2a i 2b w ust. 2 tego samego artykułu mówią również o obowiązku używania świateł pozycyjnych (przy braku świateł awaryjnych) w przypadku postoju w obszarze zabudowanym i niezabudowanym.

Przepisy art. 52 ust. 1 mówią o obowiązku używania świateł pozycyjnych w warunkach niedostatecznej widoczności podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego.

Światła pozycyjne – czy można dostać mandat?

A czy ryba pije wodę? Oczywiście, że można dostać mandat za nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności. Jego wysokość wynosi od 150 do 300 zł.

Światła pozycyjne podsumowanie

W telegraficznym skrócie wygląda to tak:

  1. światła pozycyjne znajdują się z przodu i z tyłu pojazdu,
  2. używa się ich w ściśle określonych sytuacjach:
  • podczas holowania w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • gdy pojazd, który uległ uszkodzeniu lub wypadku na drodze ekspresowej lub autostradzie nie ma świateł awaryjnych
  • podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz postoju w warunkach niedostatecznej widoczności

Mam nadzieję, że teraz wiecie już wszystko o światłach pozycyjnych.

Czytaj również:

Od karbidu do lasera. Poznaj krótką historię reflektorów samochodowych

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać