Ciekawostki / Wiadomości

Ten nowy pickup jest tak zaekranowany, że nie ma nawet przycisku do włączania świateł

Ciekawostki / Wiadomości 20.02.2023 650 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 20.02.2023

Ten nowy pickup jest tak zaekranowany, że nie ma nawet przycisku do włączania świateł

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski20.02.2023
650 interakcji Dołącz do dyskusji

Do tej pory fizyczny włącznik świateł trzymał się w samochodach mocno mimo wszechobecnej ekranozy. Chevrolet wyłamał się z tego trendu i zrobił światła włączane tylko z poziomu ekranu.

Wsiadasz do samochodu i chcesz włączyć światła, ale nigdzie nie ma włącznika. Po lewej stronie kolumny kierowniczej brak, nie ma też włącznika pośrodku konsoli centralnej, brak manetki na kolumnie kierowniczej. Nie ma, brak. Wściekły/a zaglądasz do instrukcji, a tam: aby włączyć lub wyłączyć światła, wejdź w menu na ekranie głównym…

Światła włączane z ekranu to nowość w Chevrolecie Colorado na rok 2023

Ten prestiżowy pickup, o ile w ogóle coś takiego może istnieć, znakomicie sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych. Nie rozumiem, dlaczego Amerykanie kupują pickupy zamiast samochodów osobowych, ale gdybym był prezydentem USA, to coś bym z tym zrobił, wprowadzając np. 500 procent podatku od pickupów nieużywanych zgodnie z ich przeznaczeniem. W każdym razie pickupy są oczywiście coraz ładniejsze, wygodniejsze i nowocześniejsze, upodabniając się do samochodów osobowych i trendy z osobówek przechodzą do pickupów. Tu jest na odwrót, to Colorado wyznacza właśnie nowy trend braku fizycznego włącznika świateł. Trzeba przeklikać się przez dwa poziomy menu na seryjnym ekranie o przekątnej 28 cm i tam znajdziemy opcje sterowania światłami.

Controls – to pewnie tam

Chevrolet mówi, że fizyczny włącznik i tak był zbyteczny, bo wszyscy ustawiali na „AUTO”

Czyli światła włączały się i wyłączały samodzielnie, gdy czujnik wykrył taką konieczność. Oczywiście są sytuacje, kiedy światła trzeba włączyć lub wyłączyć z łapy, ale zdaniem GM są one na tyle rzadkie, że nie ma żadnego problemu z przeniesieniem sterowania oświetlenia na ekran. Ponadto przedstawiciel GM, Nick Katcherian – szef projektu nowego Colorado – twierdzi, że wyeliminowano wszystkie możliwe błędy, które mogłyby sprawić, że kierowca straci kontrolę nad światłami. W ogóle jest fizycznie niemożliwe, żeby ekran nagle zgasł i przestał działać, no nie ma takiej szansy, to się nigdy nie zdarzy. Jak w filmie „Miś”: „on wierzy, on we wszystko wierzy, Bóg mnie takim głupim chłopem pokarał”. Jednak to wcale nie jest takie zabawne, zabawniejsza jest inna rzecz.

Mianowicie GM ustami swojego przedstawiciela twierdzi, że światła włączane z ekranu są na korzyść klientów

A dlaczego? Bo likwidacja fizycznego przełącznika pozwoliła… zwiększyć ilość miejsca w kabinie. Rzeczywiście, to kluczowa zaleta – wskutek likwidacji małego pokrętła kabina tego ogromnego pickupa nagle zyskała niesamowicie na przestronności.

światła włączane z ekranu
Radykalne ulepszenie

To dobry trolling, ale mam pomysł na jeszcze lepszy:

Światła włączasz z ekranu, ale ekran nie podświetla się, dopóki nie włączysz świateł. Musisz więc włączyć ekran, żeby włączyć światła, a uruchomić ekran możesz tylko przez płatną aplikację i każde uruchomienie ekranu to są trzy dolary obciążające twoje konto. Jak wiadomo, USA to kraj wolności, więc jest to również wolność w krojeniu ludzi na dowolne sposoby. Liczę na minimum 10 proc. dochodów z tego genialnego pomysłu.

Na razie to się zdarzyło w USA, ale ani się obejrzymy, aż trafi i do nas

Wszystko idzie w tym kierunku – Tesla z wycieraczkami sterowanymi z ekranu, Chevrolet ze światłami, w końcu i drzwi będą otwierane tylko z ekranu, bo im mniej fizycznych przełączników i cięgien musisz zrobić, tym jest taniej. Oczywiście należy stale zapewniać klientów, że to totalna nowoczesność i że tak wygląda przyszłość – przyszłość to życie przed ekranem, a jeśli ten ekran pewnego dnia zgaśnie, to umrzemy.

Czujnik położenia wału korbowego – objawy awarii, cena. Jest mały, ale potrafi ukąsić

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać