Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Ile fałszywych praw jazdy można mieć przy sobie? „Tak” to zła odpowiedź

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 22.02.2024 50 interakcji

Ile fałszywych praw jazdy można mieć przy sobie? „Tak” to zła odpowiedź

50 interakcji Dołącz do dyskusji

Zastanawialiście się kiedyś, ile nielegalnych praw jazdy może mieć kierowca podczas kontroli drogowej? Czy przyszło wam do głowy, że odpowiedź na to pytanie może zaczynać się od kultowego tekstu „więcej niż jedno…”? Oto co znalazła policja podczas kontroli drogowej kierowcy z Pakistanu. 

Tuż po zakończeniu ostatniego weekendu, tj. w poniedziałek ok. 2.00 w nocy, policjanci z wydziału ruchu drogowego w Sopocie zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę przy Alei Niepodległości. Za kierownicą Hondy siedział 29-letni obywatel Pakistanu. Poproszony o wylegitymowanie się Pakistańczyk okazał prawo jazdy ze swojej ojczyzny. Jakość dokumentu wzbudziła podejrzenia funkcjonariuszy. Zgodnie z relacją policji na blankiecie brakowało zabezpieczeń widocznych w promieniowaniu UV oraz wytłoczonych reliefów. Ponadto litery, które powinny być czytelne, były zamazane i niewyraźne. Fałszywe prawo jazdy to był dopiero początek kłopotów obcokrajowca.

Funkcjonariusze na widok fałszywki zdecydowali się podjąć dodatkowe czynności. Okazało się, że dokument okazany policji nie jest jedynym sfałszowanym prawem jazdy, jakie posiada obywatel Pakistanu. Podczas przeszukania rzeczy osobistych funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne prawo jazdy. Drugi dokument również nie posiadał widocznych w promieniowaniu UV zabezpieczeń na awersie i rewersie. Dokładna weryfikacja przedmiotów przeszukanego wykazała, że również jest problem ze smartfonem. Telefon obywatela Pakistanu został utracony w wyniku przestępstwa przywłaszczenia. Zdarzenie, o którym mowa miało miejsce w Sopocie w 2022 r.

Więcej niż jedno sfałszowane prawo jazdy to?

Dwa sfałszowane dokumenty i nielegalny telefon komórkowy. Brzmi jak wyposażenie tajnego szpiega, które wyciąga na filmach z bankowej skrzynki tuż przed decyzją o ucieczce za granicę. Niestety opisana tym razem próba użycia nielegalnego dokumentu nie będzie się raczej nadawała na scenariusz filmu akcji – główny bohater wpadł podczas zwykłej kontroli i najbliższe lata może spędzić za kratkami. Policja postawiła mu już zarzuty z dwóch artykułów kodeksu karnego. Art. 270 Podrabianie dokumentów oraz Art. 292 Paserstwo nieumyślne.

Art 270 § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 292 § 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czy czytając ten opis przeszło wam przez myśl, że wpis może dotyczyć jednego z kierowców na aplikację? Policyjny materiał nie podaje takich informacji, ale jest do prawdopodobne.

Dlaczego obywatel Pakistanu nie miał polskiego prawa jazdy?

Odpowiedź jest bardzo prosta – po skorzystaniu z rządowej strony Wymień prawo jazdy na polskie dowiedziałem się, że Nie możesz wymienić międzynarodowego prawa jazdy na polskie prawo jazdy.

29-letniego obywatela Pakistanu mieszkającego w Trójmieście czeka spotkanie z polskim wymiarem sprawiedliwości. Zarzuty? Pierwszy to podrobienie dwóch dokumentów prawa jazdy i użycie jednego z nich za autentyczny podczas kontroli drogowej. Drugi to nabycie telefonu marki Xiaomi o wartości 1000 złotych, który pochodził z przestępstwa przywłaszczenia.

PS Tutaj znajdziecie wszystko o międzynarodowym prawie jazdy.

PS2 Na okładce jest przykład sfałszowanego prawa jazdy z Tadżykistanu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać