Porady

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je wyrobić i jaki jest czas oczekiwania? To nie jest skomplikowane

Porady 24.08.2023 44 interakcje
Piotr Szary
Piotr Szary 24.08.2023

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je wyrobić i jaki jest czas oczekiwania? To nie jest skomplikowane

Piotr Szary
Piotr Szary24.08.2023
44 interakcje Dołącz do dyskusji

Jeśli dużo podróżujesz po świecie, może ci się przydać międzynarodowe prawo jazdy.

Podróże zagraniczne to fajna sprawa, nie da się ukryć. I dla kierowcy stosunkowo bezproblemowa, jeśli trzyma się Unii Europejskiej, ponieważ polskie prawo jazdy jest tam honorowane. Schodki (na szczęście nie duże schody) zaczynają się, jeśli mamy w planie prowadzenie samochodu poza UE – wtedy potrzebne nam będzie międzynarodowe prawo jazdy.

Międzynarodowe prawo jazdy – dla kogo jest i gdzie je można uzyskać? Jakie dokumenty należy przygotować?

Dokument ten powinny sobie wyrobić wszystkie osoby, które zamierzają prowadzić samochód w krajach nienależących do Unii Europejskiej. Ale uwaga: ten rodzaj prawa jazdy jest ważny w państwach, które są stronami Konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej. Niektóre inne kraje też honorują MPJ, ale trzeba o szczegóły pytać w odpowiedniej ambasadzie. Dokument mogą wyrobić wszystkie osoby, które dysponują zwykłym polskim prawem jazdy.

Aby otrzymać międzynarodowe prawo jazdy, trzeba udać się do starostwa powiatowego lub przesłać tam dokumenty pocztą. Potrzebny będzie wniosek, aktualne zdjęcie, a także potwierdzenie wniesienia opłaty. Z posiadanego polskiego prawa jazdy we wniosku trzeba przepisać kilka danych, jak posiadane uprawnienia (kategorie prawa jazdy) czy też numer posiadanego dokumentu.

Istnieją dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy

Jeden z nich jest zgodny z Konwencją Genewską, a drugi – z Wiedeńską. Co prawda lista krajów, które są stronami obu tych Konwencji jest obszerna, ale jednak nie identyczna. Przykładowo taka Australia nie jest stroną Konwencji Wiedeńskiej, więc jeśli ktoś ma w planach objazd tego kraju w poszukiwaniu najbardziej jadowitych pająków lub najbardziej agresywnych kangurów (bo to bezpieczniejsze od uczestnictwa w zlotach motoryzacyjnych), to powinien zamówić wzór zgodny z Konwencją o ruchu drogowym z dnia 19 września 1949 r. (tj. według Konwencji Genewskiej). Obie wersje są ważne przez maksymalnie 3 lata od daty wydania.

międzynarodowe prawo jazdy
Międzynarodowe prawo jazdy – wzór zgodny z Konwencją Wiedeńską.

Każdy ze wzorów międzynarodowego prawa jazdy kosztuje 35 zł. Większości kierowców wystarczy oczywiście posiadanie jednego z nich, ale w tych wyjątkowych sytuacjach gdy potrzebne są oba wzory – nie ma problemu, płacisz 70 zł i sprawa załatwiona.

międzynarodowe prawo jazdy
A tutaj wzór zgodny z Konwencją Genewską.

Jak długo trzeba czekać na odbiór MPJ?

Należałoby raczej spytać: jak krótko, bowiem mówimy tu o maksymalnie 3 dniach roboczych od daty dostarczenia do urzędu potwierdzenia wpłaty. Zdarza się, że dokument otrzymuje się natychmiast, jeśli opłaty dokonaliśmy w okienku w urzędzie. Uwaga: żeby móc odebrać międzynarodowe prawo jazdy, trzeba mieć przy sobie polskie prawko.

I to wszystko. Możecie jechać.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać