Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Na polskich drogach pojawiają się nietypowe żółte znaki. Co oznaczają?

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 11.02.2024 132 interakcje

Na polskich drogach pojawiają się nietypowe żółte znaki. Co oznaczają?

132 interakcje Dołącz do dyskusji

W pierwszej połowie 2024 r. przy polskich drogach pojawi się wiele nietypowych znaków drogowych. Żółte znaki to ważna informacja dla szczególnego typu pojazdów – oto czego dotyczą.

Jak podaje GDDKiA, już od poniedziałku tj. od 12 lutego 2024 r. w po terenie kraju będą przemieszczały się kolumny wojskowe z udziałem polskich żołnierzy. Ma to związek z odbywającymi się ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Co to oznacza dla kierowców? Od lutego do końca maja br., pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, po autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. To właśnie z tego powodu dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg. Potem znaki zostaną prawdopodobnie usunięte.

Żółte znaki dotyczą wojskowej klasy obciążenia tzw. klasy MLC (Military Load Classification)

Są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych. Znaki mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, różniącej się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

żółte znaki MLC
Fot. GDDKiA

Duża masa własna i ograniczona widoczność

Pamiętajmy, że sprzęt wojskowy składa się głównie z pojazdów o dużej masie własnej. Takie pojazdy mają wydłużoną drogę hamowania oraz ograniczoną widoczność. Sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych i operatorzy tych maszyn często mają dużo mniejsze pole widzenia drogi, niż kierowcy pojazdów cywilnych.

Kolumny wojskowe na drogach w ramach międzynarodowych ćwiczeń wojskowych STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24

GDDKiA przypomina, że podczas przejazdów wojskowych kolumn najważniejsze jest bezpieczeństwo. W komunikacie opublikowanym na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czytamy, że ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w sposób jak najmniej utrudniający przejazdy dla innych. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi lokalnymi oraz centralnymi władzami. Kolumny będą pilotowane oraz zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją.

Jak się zachować? Nie robić zdjęć

GDDKiA sugeruje, aby spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, skupić się na prowadzeniu, a nie na dodatkowych czynnościach, jak nagrywanie filmów czy robienie zdjęć. To bardzo istotne – przypominamy o apelach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, żeby nie publikować informacji oraz zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, w tym dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

Pamiętajmy, że każde nieprzemyślane działanie w internecie, a zwłaszcza publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski. Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji politycznej.

Źródło: GDDKiA

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać