Lokowanie produktu

Koszty utrzymania samochodu rosną. Najem to sposób na przewidywalny stan portfela

Lokowanie produktu 22.09.2023 40 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 22.09.2023

Koszty utrzymania samochodu rosną. Najem to sposób na przewidywalny stan portfela

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz22.09.2023
40 interakcji Dołącz do dyskusji

Trudno jest obniżyć koszty wynikające z użytkowania samochodu. Na szczęście da się sprawić, że będą przewidywalne, a sama uwaga, którą trzeba poświęcić na zajmowanie się autem, może zostać ograniczona do niezbędnego minimum.

Już kilka lat temu Polacy na naprawę samochodu wydawali średnio 1 360 zł w ciągu roku. Najwyższe koszty ponosili użytkownicy pojazdów premium i sportowych, bo płacili średnio aż 2 471 zł. Tak wynika z badań serwisu dobrymechanik.pl z 2019 roku. Jeśli do tego dodamy kwotę konieczną do wykupienia ubezpieczeń OC i AC, zbiera się niebagatelna suma. Wciąż nie ma w niej jeszcze kosztów wymiany opon i innych opłat związanych z użytkowaniem samochodu, a na dodatek jest to poziom wydatków według cen sprzed kilku lat. Ten sam serwis informował rok temu, że 4 na 5 ankietowanych warsztatów podniosło ceny za swoje usługi. Jedna trzecia z nich podniosła ja aż o 20 proc., a 71 proc. serwisów planowało kolejne podwyżki cen. Wzrost cen nowych aut może nie być największym problemem kierowców.

IBRM Samar informował, że w 2022 roku ceny nowych aut wzrosły średnio o 14 proc. Jeszcze bardziej zwiększyły się koszty naprawy samochodu. Stawka za roboczogodzinę mechanika wzrosła o 38 proc., a olej silnikowy zdrożał o 44 proc. Ceny części miały wzrosnąć o 15-25 proc. – to z kolei dane pochodzące z Automarket.pl.

Chęć korzystania z profesjonalnej usługi w autoryzowanych stacjach obsługi nie sprawi, że uda się obniżyć te koszty. Dlatego wiele osób uznaje samochodowy najem za atrakcyjny. W ramach stałej miesięcznej opłaty otrzymuje się samochód w użytkowanie i szeroki pakiet usług za z góry określoną kwotę.

Użytkowanie bez posiadania

Zmienia się nasze podejście do własności. Płacimy za wynajmowane mieszkanie, sprzęt AGD często kupujemy na raty, a wymianę telefonu finansujemy abonamentem. Osoby mające taką możliwość często użytkują sprzęt komputerowy, korzystając z oferty leasingu. Samochód też stopniowo staje się miesięcznym kosztem – urządzeniem, z którego chcemy korzystać bez konieczności długotrwałego gromadzenia środków finansowych na jego zakup.

Jak wynika z badań dr hab. Aleksandry Burgiel na temat skłonności polskich konsumentów do angażowania się w konsumowanie bez posiadania, nabywanie dóbr materialnych nadal jest traktowane jako wyznacznik sukcesu. Ludzie nie zaczną masowo rezygnować z własności, ale można zauważyć, że obecnie pewna część konsumentów koncentruje się na doświadczeniach wynikających z użytkowania rzeczy, a niektórzy przedkładają możliwość korzystania z produktów nad ich posiadanie. Dla osób z tak pragmatycznym podejściem oferta najmu samochodu może być rozwiązaniem.

Zalety najmu samochodu

Zsumowane roczne koszty utrzymywania samochodu w przyzwoitym stanie mechanicznym zachęcają do poszukiwania ofert zapewniających spokój, także ten finansowy. Jedną z takich ofert jest NAJEM od Volkswagen Financial Services. NAJEM to przyjemność z jazdy nowym samochodem bez stresu. Koszty związane z serwisowaniem auta, naprawami czy likwidacją szkód są uwzględnione w stałej, znanej wcześniej opłacie. Zyskujemy pełną kontrolę, ale także – chyba przede wszystkim – spokój. Nie musimy już o niczym pamiętać i pozostaje nam jedynie cieszyć się z nowego auta.

Cupra Formentor 2.0 TSI 310 KM

A skoro już mowa o aucie, jedną z kluczowych zalet produktu NAJEM jest możliwość użytkowania samochodu w dowolnej konfiguracji, zgodnie z własnymi preferencjami. Począwszy od wersji silnikowej i wyposażeniowej, przez odcień nadwozia i wzór obręczy, aż po poszczególne dodatki.

Klienci Volkswagen Financial Services, którzy skorzystają z oferty NAJEM, mają pewność, że jedna opłata zapewni im:

  • ubezpieczenie OC i AC,
  • pełną obsługę serwisową obejmującą inspekcje, przeglądy, naprawy wynikające z prawidłowej eksploatacji pojazdu i okresowe badania techniczne,
  • całodobowe wsparcie Assistance, zawierające pomoc w organizacji holowania samochodu, odbioru samochodu po naprawie, powrotu kierowcy do domu bądź noclegu w hotelu,
  • auto zastępcze bez limitu kilometrów i bez żadnych dodatkowych kosztów na czas trwania naprawy.

I nie towarzyszą temu żadne wyjątki. Umowę NAJMU można zawrzeć na okres od 12 do 48 miesięcy. Nie jest wymagana wpłata wstępna, więc nie trzeba angażować środków finansowych na samym początku. Natomiast można ją wnieść w wysokości do 10 proc. wartości auta, jeśli chce się obniżyć wysokość miesięcznej opłaty.

Jest jeszcze jedna dość nieoczywista zaleta korzystania z NAJMU. Ile aut w ciągu swego życia użytkuje przeciętny polski kierowca? W najlepszym przypadku to tylko kilka używanych samochodów. NAJEM daje możliwość wymiany auta nawet co rok i dotyczy aut zupełnie nowych. Cały czas można podążać za rynkowymi trendami i wybierać auta pod kątem zmieniających się potrzeb. Po krótkim okresie użytkowania można wymienić samochód na inny, jeszcze nowszy, nie martwiąc się odsprzedażą.

Najmłodsza marka w Europie do dyspozycji

W ramach oferty NAJEM dostępne są np. samochody CUPRA. To nowa, oryginalna marka, która powstała zaledwie pięć lat temu. Pierwszym modelem sygnowanym tą marką była – jak może pamiętają niektórzy pasjonaci motoryzacji – znana już wcześniej Ateca. Kolejny, już od samego początku projektowany dla CUPRY, nadszedł drapieżny Formentor. Obecnie wszystkie CUPRY to dynamiczne, niebanalne samochody, które zdecydowanie wyróżniają się na polskich drogach. Wraz z debiutami kolejnych modeli, grono fanów marki powiększało się, aż dziś zyskała miano najszybciej rozwijającej się w Europie.

Dla osób chętnych na jeden z tych drapieżnych samochodów dostępna jest oferta CUPRA NAJEM. I tak model CUPRA Leon w cenie 130 tys. zł brutto klient indywidualny, który zdecyduje się na 36-miesięczną umowę z limitem 20 tys. km rocznie i wniesie 10 proc. opłaty początkowej, może mieć za 2 513 zł brutto miesięcznie. W przypadku oferty dla firmy miesięczna opłata dla takich warunków wyniosłaby 2 043 zł netto.

CUPRA Formentor – model, którego tylko na polskim rynku sprzedano w tym roku ponad 4,5 tys. egzemplarzy – także jest dostępny w ofercie NAJEM. Osoba prywatna, która podpisze umowę na 2 lata, z limitem 15 tys. km rocznie i nie zdecyduje się na wniesienie żadnej opłaty początkowej, może mieć Formentora o wartości 135 400 zł brutto za 3 312 zł miesięcznie brutto. Dla firm ta opłata wyniosłaby 2 693 zł miesięcznie netto.

Posiadanie bywa kosztowne

Powyższe kwoty po przemnożeniu przez 12 miesięcy dają koszt, który może wydawać się znaczny. Jednak jakim nowym samochodem da się jeździć, wydając na niego tylko ułamek początkowej ceny? Praktycznie nie do wyceny jest też spokój wynikający z przewidywalności kosztów i użytkowania nowego samochodu.

Wystarczy zsumować potencjalne koszty naprawy kilkuletniego samochodu z silnikiem Diesla, żeby otrzymana kwota wydawała się mało atrakcyjna. Wymiana DPF w aucie z silnikiem wysokoprężnym może sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Jeśli w tym samym roku będzie konieczna wymiana koła dwumasowego, której towarzyszy często wymiana innych elementów zespołu sprzęgła, wtedy otrzymamy kwotę, za którą można kupić sprawny samochód.

A wciąż pozostają jeszcze koszty ubezpieczenia, wymiany, a być może także zakupu opon czy badań okresowych. Nie zapominajmy też o wysokiej kwocie, jaką należy wydać jednorazowo na kilkuletni samochód, której nie przeznaczymy na inne, ważne życiowo cele.

W przeciwieństwie do tego sposobu użytkowania auta, NAJEM oferowany przez Volkswagen Financial Services przynosi przewidywalne koszty dzięki stałej opłacie, która nie ulegnie zmianie przez cały czas umowy. Nie zaskoczą nas niespodziewane koszty napraw czy serwisowania lub na przykład rosnące składki ubezpieczeniowe. Dla wielu osób przewidywalne koszty oznaczają maksymalny komfort towarzyszący użytkowaniu samochodu.

NAJEM to przyjemność z jazdy nowym samochodem bez stresu. Zyskujemy spokój i pełną kontrolę.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać