Wiadomości

Ile kosztuje sfałszowane prawo jazdy? Kierowca wszystko wyśpiewał, ewidentnie przepłacił

Wiadomości 03.03.2024 126 interakcji

Ile kosztuje sfałszowane prawo jazdy? Kierowca wszystko wyśpiewał, ewidentnie przepłacił

126 interakcji Dołącz do dyskusji

Temat „lewych” praw jazdy kilka razy pojawiał się na łamach Autobloga, ale do tej pory nigdy nie padła kwota, za jaką można nabyć taki dokument. Teraz już wiemy, bo Straż Graniczna złapała kierowcę, który wyśpiewał ile kosztuje sfałszowane prawo jazdy.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Jeleniej Górze doprowadzili do zatrzymania samochodu ciężarowego w powiecie kamiennogórskim. Za kierownicą siedział Polak, który podczas kontroli drogowej wylegitymował się czeskim prawem jazdy. Podejrzenia funkcjonariuszy wzbudził okazany dokument i postanowili sprawdzić jego oryginalność. Szybko okazało się, że faktycznie – dokument odbiegał od obowiązującego wzoru. Oto zdjęcie prawa jazdy wykonane przez mundurowych:

ile kosztuje sfałszowane prawo jazdy
Fot. SG

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali kierowcę. Mężczyzna oświadczył, że prawo jazdy kupił od nieznanej mu osoby, z którą skontaktował się przez jeden z portali internetowych. Polak podał nawet cenę – blankiet czeskiego prawa jazdy kosztował go 10 tys. złotych.

Ile kosztuje prawo jazdy?

Nie wiem jaki typ pojazdu ciężarowego prowadził kierowca, ale sprawdziłem, ile wynosi cena kursu na prawo jazdy kat. C. Koszt takiego kursu to około 4 tys. zł. Przed jego rozpoczęciem należy wyrobić sobie Profil Kandydata na Kierowcę (PKK), do którego niezbędne są badanie lekarskie za 200 zł oraz psychologiczne za 150 zł. Ponadto opłata za egzamin państwowy wynosi 300 zł. 250 zł kosztuje egzamin praktyczny, a kolejne 50 zł to cena egzaminu teoretycznego. Po zdanym egzaminie należy również doliczyć koszty wymiany prawa jazdy, czyli 100,50 zł. Osoby chcące podjąć pracę w charakterze kierowców zawodowych muszą jeszcze doliczyć koszty kwalifikacji wstępnej ok. 2000 zł, lub wstępnej przyspieszonej ok. 1500 zł.

Podsumowując prawo jazdy kat. C to koszt około 6 tys. dla kogoś, kto ma już prawo jazdy kat. B. Jeśli go nie ma, to należy doliczyć jeszcze ok. 3 tys. zł na kurs i egzamin za „prawko na osobówki”. Łącznie to ok. 9 tys. zł, a więc wychodzi na to, że taniej jest uzyskać uprawnienia legalnie, niż kupić w internecie za podaną przez Straż Graniczną cenę czarnorynkową.

A co stanie się z kierowcą zatrzymanym przez mundurowych?

Straż Graniczna podaje, że mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzut posłużenia się podczas kontroli podrobionym dokumentem i przyznał się do zarzucanego mu czynu. Teraz Polakowi za użycie sfałszowanego dokumentu jako autentycznego grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 5. Oto przepis – Art. 270. – [Fałszerstwo materialne] – Kodeks karny.:

Art 270 § 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Fot. SG

Źródło: Straż Graniczna

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać