REKLAMA

Robią konkurs o historii komputerów. Możesz sprawdzić, czy się znasz

Jeżeli także uważasz, że XX wiek był szalony w historii komputerów i potrafisz wyjaśnić czym był GEOS, Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiej ma dla ciebie jedyną w swoim rodzaju okazję do wzięcia udziału w konkursie poświęconym historii komputerów. W turnieju PCCon, do którego właśnie trwają zapisy, możesz wygrać prawdziwe kawałki historii.

11.03.2024 12.38
Robią konkurs o historii komputerów. Możesz sprawdzić, czy się znasz
REKLAMA

Technologia, tak jak każda inny aspekt dziejów ludzkości, ma swoją własną historię. Bowiem zanim powstały smartfony, a pracę można było wykonywać za pomocą lekkich jak piórko laptopów z dowolnego miejsca na świecie, ścieżki przecierały im ogromne i (z perspektywy czasu) proste maszyny.

Historia komputerów to dla wielu ludzi ciekawostka, z której znają jedynie epizody. Jednak jeżeli nie należysz do większości i z pasją potrafisz opowiedzieć zarówno o historii komputerów, dawniej używanych urządzeniach i wykorzystywanych technologiach, a na dźwięk nazwy "ZX Spectrum" kręci ci się łezka w oku, PCCon to konkurs właśnie dla ciebie.

REKLAMA

Trwają zapisy do PCCon. Eksperci przygotowali pytania dla prawdziwych entuzjastów historii komputerów

Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiej przy współpracy z platformą konkursową Prize Charger organizuje pierwszą edycję turnieju PCCon. Konkurs, do którego zapisy trwają od 6 lutego do 18 maja bieżącego roku ma na celu promowanie wiedzy na temat komputerów i technologii IT.

Pierwsza edycja turnieju PCCon zatytułowana "Szalony XX wiek" obejmuje komputery osobiste z lat 80. i 90. oraz początki AI. Zakres wiedzy, którą będą mogli wykazać się uczestnicy, obejmuje m.in. popularne komputery ośmiobitowe, takie jak Commodore, Atari, Spectrum, czy Amstrad, a także szesnastobitowe, czyli: Atari ST, Amiga i pierwsze komputery PC oraz ich oprogramowanie.

PCCon odbywa się na platformie turniejowej Prize Changer, stworzonej z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej i Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Projekt stawia sobie za cel promowanie nauki, zwalczanie dezinformacji, a także budowanie społeczeństwa opartego o wiedzę oraz świadomości ogromnej wartości edukacji.

"U podstaw platformy Prize Charger leży misja promowania nauki. To miejsce, gdzie tworzymy wyjątkowe wydarzenia skoncentrowane na ludziach, edukacji i rozwoju, gdzie wiedza spotyka się z pasją, a talent zyskuje szansę, na to żeby zostać dostrzeżonym. To także narzędzie wspierające rozwój społeczności naukowej i technicznej. Wierzę, że poprzez nasze działania możemy przyczynić się do budowy nowej, lepiej wykształconej i bardziej innowacyjnej społeczności."

Powiedział Kamil Wójcik, pomysłodawca i założyciel Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej

Turniej PCCon odbywa się w trzech etapach. Pierwszym z nich jest trwający od 6 lutego do 18 maja etap zapisów, podczas którego uczestnicy mogą korzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów konkursu. To również eksperci konkursu przygotowują pytania konkursowe, na które uczestnicy będą musieli odpowiedzieć podczas eliminacji (20 maja) oraz w fazie półfinałowej i finałowej (27 maja) turnieju PCCon.

Ekspertami PCCon w pierwszej edycji turnieju są Kamil Wójcik, Adam Ościłowski, Hubert Taler, Piotr Boniewicz, Mirosław Ochodek oraz Petros Psyllos.

REKLAMA

Dla uczestników, którzy wykażą się największym zasobem wiedzy na temat "Szalonego XX wieku" w historii komputerów przewidziane są nagrody rzeczowe. Zwycięzca otrzyma komputer osobisty Amiga 1200, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio Amiga 500 i Commodore 64.

By wziąć udział w turnieju PCCon, należy zapisać się poprzez formularz na stronie internetowej, a następnie uiścić opłatę w wysokości 15 złotych. Minimalny wiek uczestnika PCCon to 16 lat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA