1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nie stresuj się stresem. Ani prezentami na Święta. Mam propozycję

Lokowanie produktu: Fitbit

Smartwatch Fitbit Sense 2 pomoże ci zredukować poziom stresu i lepiej zadbać o ciało i umysł. Będzie świetnym partnerem treningu i doskonale cię obudzi. Wspomnij o nim w liście do Świętego Mikołaja.

13.12.2023
8:33
Nie stresuj się stresem. Ani prezentami na Święta. Mam propozycję

O szkodliwości stresu wiadomo już wiele. Gdy mówimy o przewlekłym zjawisku, konsekwencje niemal na pewno będą poważne. Zaburzenia snu, problemy z metabolizmem, kłopoty z wagą… stres prowadzi do problemów zdrowotnych sięgających każdego aspektu naszego życia. Fatalnie wpływa na umysł, kreatywność, humor i nastawienie do świata. To może wpłynąć na nasze kontakty z innymi – zarówno te prywatne, jak i zawodowe.

Czym się stresujemy?

Według badań ADP, Polacy są jednym z najbardziej zestresowanych narodów w Europie – na tle innych krajów aż 22,15 proc. Polaków codziennie doświadcza sytuacji stresowych w pracy. Do tego dotyka on częściej kobiet niż mężczyzn. Jako najczęstszy powód tego stanu jeszcze do niedawna zgłaszana była ogólnie panująca pandemia (48 proc.). Na drugim miejscu (33 proc. wskazań) była myśl o sytuacji gospodarczej kraju, choroba własna lub bliskiej osoby (także 33 proc. wskazań).

Jakie są objawy stresu? Stres u Polaków objawia się przede wszystkim bólami kręgosłupa (47 proc.), nadmiernym łaknieniem i przybieraniem na wadze (łącznie 37 proc.), bezsennością (36 proc.), znużeniem (33 proc.), bólami głowy i migrenami (24 proc.) oraz dolegliwościami trawiennymi (20 proc.).

Jak staramy się temu przeciwdziałać? Przede wszystkim stawiając na pielęgnowanie relacji z bliskimi, rozmawiając z przyjaciółmi i spędzając z nimi czas (60 proc. wskazań łącznie). Respondenci wymieniali również częstsze przebywanie na świeżym powietrzu. Jednak aktywność sportową zadeklarowało już tylko 22 proc. osób. Podobny odsetek przyznaje się, że stres odgania dymem z papierosów (20 proc.) oraz alkoholem (19 proc.). Dla 15 proc. sposobem na stres jest zajadanie go.

Jak radzić sobie ze stresem?

Jak wskazują psychologowie, zamówienie ulubionej potrawy czy obejrzenie odcinka lubianego serialu mogą być niezłym sposobem na jesienną czy zimową chandrę, nie możemy jednak uznawać takich rozwiązań za skuteczne na dłuższą metę. Jeśli nie da się wyeliminować źródła stresu, trzeba nauczyć się z nim żyć i ograniczać jego poziom. Pomoże rozmowa z drugim człowiekiem, który udzieli nam wsparcia. Ważne jest dbanie o odpowiednią dietę, higienę snu, a jedną z najważniejszych rzeczy okazuje się prowadzenie możliwie aktywnego trybu życia.

Może pomóc w tym odpowiedni sprzęt

Celem tego artykułu nie jest przekonanie czytelników, że smartwatch Fitbit Sense 2 – bo o nim mowa – jest wystarczającym i jedynym rozwiązaniem na zredukowanie poziomu stresu w życiu. To o wiele bardziej złożony proces. Ale sprzęt może w tym bardzo pomóc. W jaki sposób?

fitbit sense 2

Przede wszystkim, stylowy i świetnie wyglądający Fitbit Sense 2 daje możliwość obserwacji kluczowych parametrów, takich jak tętno, natlenienie krwi czy zmienność temperatury. Ma wyjątkowo zaawansowane czujniki. Dzięki nim i poprzez śledzenie aktywności elektrodermalnej jest w stanie na podstawie wspomnianych danych oszacować poziom stresu, z jakim zmaga się użytkownik. Najpierw zaalarmuje o problemie, a potem wspomoże w procesie radzenia sobie ze stresem.

Produkty Fitbit, w tym Fitbit Sense 2 kupisz w sklepach:

Fitbit Sense 2 monitoruje także jakość snu

Nocny wypoczynek często pada „ofiarą” przewlekłego stresu. Niedobór snu (przyjmuje się, że powinno się spać przynajmniej siedem godzin dziennie) ma wielki wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Fitbit Sense 2 analizuje fazy snu, co pomoże użytkownikowi zrozumieć, jak sypia i przełożyć tę wiedzę na zmianę nawyków na zdrowsze.

Oprócz tego smartwatch może być doskonałym partnerem podczas aktywności fizycznej. Nie trzeba od razu wybierać się na siłownię. Sprzęt dba, byś zachowywał przynajmniej podstawową aktywność, zachęcając do wykonania przynajmniej 250 kroków w każdej godzinie dnia. W krytycznym momencie możesz poratować się ćwiczeniami oddechowymi albo krótką lub dłuższą sesją medytacji.

To szczególnie ważne zimą

Gdy pogoda nie sprzyja, większość z nas może mieć szczególnie duże problemy ze zmotywowaniem się do aktywności. Wszelkie sportowe zamiary potrafią spalić na panewce, gdy za oknem sypie śnieg, a wyjście z domu oznacza konieczność zakładania ciężkich butów i grubych kurtek. Ale – jak widać – czasami wystarczy naprawdę niewiele, by lepiej się poczuć. Można nawet pochodzić po domu.

Jeśli masz ochotę na więcej ruchu, Fitbit Sense 2 oferuje aż 40 trybów sportowych. Możesz wybrać się z nim nawet na nurkowanie, bo jest wodoszczelny. Smartwatch sprawdzi najpierw, czy będzie to dziś dla ciebie dobre. Na podstawie analizy parametrów zdrowotnych dostarcza Ocenę Codziennej Gotowości. To informacja o tym, jaka intensywność treningu będzie odpowiednia w danym dniu. Może się zdarzyć, że sprzęt podpowie ci… relaks na kanapie. Czyli zaleci regenerację. Ważne, by dbać o kondycję bez niepotrzebnego forsowania się. W programie premium Fitbit oferuje ponad 200 programów treningowych o różnym poziomie zaawansowania i sesje medytacyjne.

To nie koniec możliwości, jakie daje Fitbit Sense 2

fitbit sense 2

Zegarek sprawdzi się też po prostu jako towarzysz codziennego życia. Można nim płacić, znaleźć przy jego pomocy telefon, a także zaprogramować inteligentne budzenie. To oznacza, że sprzęt monitoruje fazy snu i jest w stanie obudzić nas akurat wtedy, gdy będziemy najbardziej wypoczęci – nawet jeśli to oznacza nieco krótszy sen, niż planowano (ale nie wcześniej niż 30 minut przed planowaną godziną).

Fitbit Sense 2 jest dostępny w trzech kolorystykach i z kilkoma paskami. Do wyboru są m.in. sportowy, z gumką albo wykonany z wegańskiej skóry. Bez problemu dobierzesz odpowiedni do swojego stylu i trybu życia. Albo taki, który pasuje do osoby, której chcesz sprawić smartwatcha pod choinkę. To świetny sprzęt, który pomoże w walce ze stresem i umożliwi zadbanie o ciało i umysł. Zmiany można dzięki niemu wprowadzać powoli i mądrze – a więc skutecznie. Nie stresuj się stresem ani… pomysłami na świąteczne prezenty. Jeden z nich już masz.

Produkty Fitbit, w tym Fitbit Sense 2 kupisz w sklepach:

Lokowanie produktu: Fitbit
Najnowsze