REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Banksy ukradziony w biały dzień. Złodzieje nawet się nie kryli, wszystko się nagrało

Najnowsze działo Banksyego zostało ukradzione zaledwie pół godziny po tym jak pokazano je światu. Dwóch podejrzanych siedzi już w areszcie.

25.12.2023
17:30
Banksy ukradziony w biały dzień. Złodzieje nawet się nie kryli, wszystko się nagrało
REKLAMA

Banksy to jeden z najbardziej znanych i tajemniczych współczesnych artystów. Jego prace, często o charakterze satyrycznym i społecznym, pojawiają się niespodziewanie na murach, budynkach i znakach drogowych na całym świecie. Niektóre z nich osiągają na aukcjach milionowe sumy, a inne stają się atrakcjami turystycznymi. Ale co się dzieje, gdy dzieło Banksy’ego znika tak szybko, jak się pojawiło?

REKLAMA

Tak właśnie stało się w piątek, 22 grudnia 2023 roku, w południowo-wschodnim Londynie. Na skrzyżowaniu ulic Southampton Way i Commercial Way w Peckham, Banksy stworzył nową instalację, przedstawiającą trzy samoloty przypominające wojskowe drony na znaku stop.

Więcej niezwykłych historii o kradzieżach przeczytasz na Spider`s Web:

Praca miała nawiązywać do wcześniejszego dzieła artysty z 2017 r., zatytułowanego Civilian Drone Strike, które pokazywało trzy drony bombardujące dziecięcy rysunek domu. Była to forma protestu przeciwko handlowi bronią i wojnom na Bliskim Wschodzie.

Banksy potwierdził autentyczność swojej pracy, publikując jej zdjęcie na swoim profilu na Instagramie około godziny 12.00. Jednak zaledwie pół godziny później, dwóch mężczyzn zostało sfilmowanych, jak zdejmowali znak z słupka i uciekali z nim.

Na nagraniu, które obiegło media społecznościowe, słychać zdumienie i oburzenie świadków. Nagranie z kradzieży i samo dzieło zobaczycie niżej w tekście.

Tym razem jednak policja zadziałała szybko. W sobotę aresztowała jednego mężczyznę w wieku 20 lat i drugiego mężczyznę w wieku 40 lat w niedzielę. Obu panom postawiono zarzuty kradzieży i wyrządzenia szkody o charakterze przestępczym. 

Banksy celem złodziei

To nie pierwszy raz, gdy prace Banksy’ego są kradzione. Można powiedzieć wręcz, że dzieje się to regularnie. Np. w 2020 r., trzej mężczyźni w wieku 30 lat zostali uwięzieni we Francji za kradzież i paserstwo obrazu Banksy’ego, upamiętniającego ofiary zamachu na salę koncertową Bataclan w Paryżu w 2015 r.

Banksy wydaje certyfikaty autentyczności dla swoich prac, które nie są uznawane za skradzione lub niewłaściwie przeniesione do prywatnych rąk, za pośrednictwem swojego zespołu Pest Control, który zajmuje się weryfikacją.

Artysta naszych czasów

Banksy jest znany z odniesień do współczesnych problemów i wydarzeń w swoich pracach. W 2020 r., uwzględnił w nich wiadomości o pandemii koronawirusa. W 2023 r. stworzył między innymi Valentine’s Day Mascara, mural, który pojawił się na ścianie domu w Margate w Walentynki. Przedstawiał on kobietę z lat 50., z opuchniętym okiem i brakującym zębem, ubraną w fartuch i żółte rękawiczki do zmywania, która rzuca mężczyznę do zamrażarki.

REKLAMA

We wrześniu, mural został umieszczony w holu wystawy The Art of Banksy w centrum Londynu, gdzie można go oglądać za darmo. Wystawa prezentuje inne dzieła Banksy’ego, takie jak Dziewczynka z balonem, Rzucający kwiaty i Niegrzeczny gliniarz, a także skupia się na projektach artysty, takich jak Dismaland w Weston-super-Mare, The Walled Off Hotel w Betlejem i niedawnych pracach odnoszących się do trwającej wojny na Ukrainie.

Banksy to artysta, który zaskakuje, bawi i porusza swoimi dziełami. Jego tożsamość pozostaje tajemnicą, ale jego talent i wpływ są niezaprzeczalne. Jego prace są często kopiowane, parodiowane i kradzione, ale nigdy nie tracą swojej oryginalności i znaczenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA