1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Niezwykła biało-czerwona maszyna na niebie. Wygląda jak wielka flaga Polski

Lokowanie produktu: Bank Pekao

Malowanie samolotu pasażerskiego to nie tylko kwestia estetyki, ale także technologii. Jak przebiega taki proces? Przyjrzymy się mu na przykładzie nowoczesnego samolotu Boeing 737-800 MAX 8 linii LOT, który został właśnie pomalowany w barwy Banku Pekao SA.

28.11.2023
11:11
Niezwykła biało-czerwona maszyna na niebie. Wygląda jak wielka flaga Polski

Okolicznościowe i specjalne malowania samolotów pasażerskich cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem, ponieważ są oryginalne, atrakcyjne i unikatowe. Fani lotnictwa uwielbiają, je fotografować, a dla pasażerów są one niezwykłym urozmaiceniem podróży.

Wkrótce na niebie pojawi się wyjątkowy biało-czerwony samolot, który przypomina olbrzymią latającą flagę Polski. To Boeing 737 MAX 8, najnowocześniejszy model z rodziny 737.

Jak powstają wyjątkowe malowania?

Malowanie samolotu w kolorach Pekao nie było prostym zadaniem. To nie tylko dobór i zmiana koloru, ale także skomplikowany proces techniczny, który wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu. Proces ten składa się z czterech etapów głównych i wielu etapów wspierających:

Pierwszym etapem jest inspekcja wstępna samolotu, aby sprawdzić, w jakim stanie jest jego poszycie i czy nie ma żadnych uszkodzeń lub korozji. Następnie samolot jest dokładnie umyty i odtłuszczony, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i przygotować go do dalszych prac.

Drugim etapem jest usuwanie starej farby z samolotu, co można zrobić na dwa sposoby: chemicznie lub mechanicznie. W przypadku metody chemicznej, na samolot nanosi się specjalny środek, który rozpuszcza farbę i pozwala na jej łatwe usunięcie. W przypadku metody mechanicznej farba jest usuwana za pomocą szlifierek, piaskarek lub noży. W obu przypadkach należy zabezpieczyć elementy, które nie mogą być poddane temu procesowi, takie jak silniki, okna, anteny czy czujniki.

Trzecim etapem jest zabezpieczenie samolotu przed korozją i przygotowanie go do malowania. Na samolot nanosi się warstwę alodyny, która tworzy na powierzchni metalu cienką warstwę tlenku chromu, który chroni metal przed utlenianiem. Następnie na samolot nanosi się warstwę podkładową, która wyrównuje nierówności i poprawia przyczepność farby. Na koniec na samolot nanosi się warstwę uszczelniacza, który zapobiega wnikaniu wilgoci i powietrza do struktury samolotu.

Czwartym i ostatnim etapem jest malowanie samolotu zgodnie ze zleconym schematem. Malowanie obejmuje wielokrotne zakrywanie, maskowanie, nanoszenie grafiki, wyznaczanie linii i zabezpieczanie samolotu. Malowanie odbywa się za pomocą pistoletów natryskowych, które nanoszą farbę w cienkich warstwach. Farba używana do malowania samolotu musi spełniać wysokie wymagania jakościowe i techniczne, takie jak odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, temperaturę, wilgoć, zarysowania, ścieranie, pękanie czy odbarwianie.

Jak powstało malowanie Banku Pekao?

Pomalowanie Boeing 737 MAX 8 w barwy Pekao wymagało to około 250 litrów farby, która musiała być odpowiednio dobranej do warunków atmosferycznych i aerodynamicznych. Farba musiała być także odporna na promieniowanie UV, wilgoć, zmiany temperatury i zarysowania. Po wyschnięciu farba zwiększa masę samolotu o około 130 kg.

Proces malowania trwał około 10 dni i odbywał się w specjalnym hangarze, gdzie samolot był dokładnie oczyszczony, zabezpieczony i pokryty warstwami farby. Efekt końcowy jest imponujący i z pewnością przyciągnie uwagę pasażerów i miłośników lotnictwa.

Wiodącym kolorem malowania Boeinga jest czerwień, która kojarzy się z bankiem Pekao. Standardowym kolorem samolotów PLL LOT jest biały, dlatego ten kolor był wyjściowym. Dzięki temu samolot wygląda jak latająca flaga Polski.

W przedniej części kadłuba i na wingletach samolotu SP–LVG zostało utrzymane tradycyjne malowanie PLL LOT. Z kolei w tylnej części Boeinga pojawia się oznakowanie banku, które obejmuje statecznik pionowy i ogon. To tam znajduje się słynny Żubr będący częścią logo Banku Pekao S.A. Efekt końcowy jest imponujący i z pewnością przyciągnie uwagę pasażerów i miłośników lotnictwa.

Boeing 737 MAX 8 w kolorach PLL LOT oraz banku będzie latał na trasach krótko i średniodystansowych. W swój pierwszy rejs wyruszy pod koniec listopada.

Boeing 737 MAX 8 w barwach Pekao to nie tylko piękny i nowoczesny samolot, ale także symbol strategicznej współpracy między PLL LOT i Bankiem Pekao S.A. Obie firmy mają ponad 90 lat historii i doświadczenia w swoich sektorach. Obie firmy są także zaangażowane w rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa. Współpraca ta ma na celu zapewnić klientom obu firm najlepsze usługi i korzyści, takie jak atrakcyjne oferty finansowe, programy lojalnościowe, udogodnienia na lotniskach i w samolotach. Współpraca ta ma także na celu promować polską markę i kulturę na świecie.

Boeing 737 MAX 8, latający symbol nowoczesności

Boeing 737 MAX 8 to samolot, który łączy tradycję z innowacją. Jest to czwarta generacja z serii 737, która jest najpopularniejszym wąskokadłubowym samolotem odrzutowym na świecie. Samolot ten wykorzystuje nowe silniki CFM International LEAP, które są cichsze i bardziej oszczędne niż poprzednie.

Boeing 737 MAX 8 ma nowy system wyświetlania informacji o stanie samolotu, nazywany Max Display System. System ten składa się z dwóch komputerów i czterech wyświetlaczy w kokpicie, które są identyczne jak w Boeingu 787 Dreamliner.

Samolot ma także unikalne skrzydła z rozszczepionymi wingletami, które poprawiają aerodynamikę i zmniejszają opór. Kabina pasażerska została zaprojektowana według konceptu Boeing Sky Interior, który zapewnia większą przestrzeń, lepsze oświetlenie i ergonomiczne fotele. Samolot ten może pomieścić do 204 pasażerów i pokonać odległość do 6 570 km.

Korzyści dla klientów Pekao

W pierwszym kwartale 2024 r. Bank Pekao S.A. we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT udostępni swoim klientom możliwość zbierania mil w programie Miles & More. Uczestnicy programu będą mogli gromadzić mile za codzienne transakcje dokonywane kartami kredytowymi Pekao, w tym popularną Kartą Kredytową z Żubrem. Mile będą mogli zbierać obecni i nowi posiadacze Karty Kredytowej z Żubrem oraz posiadacze kart kredytowych bankowości prywatnej.

Karta Kredytowa z Żubrem Banku Pekao to produkt skierowany do wszystkich klientów. Karta jest dostępna w trzech pakietach – Standard, Złoty i Platynowy. Może ona być bezpłatna w każdym z pakietów, a jej unikalne cechy to między innymi możliwość zmiany pakietu w dowolnym momencie, spłata w ratach 0%, zwrot za zakupy w Internecie, ubezpieczenia w podróży czy bezpłatny dostęp do saloników lotniskowych w przypadku opóźnienia lotu. Więcej szczegółów o karcie można znaleźć na stronie: pekao.com.pl/karta-z-zubrem.

Także klienci bankowości prywatnej Banku Pekao, którzy posiadają karty kredytowe Pekao World Elite Mastercard i Pekao Visa Infinite będą zbierać mile w programie Miles&More. To kolejna – obok szerokiego pakietu ubezpieczeń, serwisu concierge i nielimitowanych wejść do saloników lotniskowych w ramach Priority Pass – korzyść z posiadania prestiżowych kart kredytowych Banku Pekao S.A.

Lokowanie produktu: Bank Pekao
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze