REKLAMA

Unia grozi zakazem sprzedaży iPhone'ów w Europie. Apple dostał ostrzeżenie

W branży krążyły plotki jakoby Apple planował obejść nowe, surowe europejskie prawo dotyczące jednolitego standardu ładowania urządzeń mobilnych. Komisja Europejska odniosła się do tych plotek. Oficjalnie i w groźnym tonie.

04.05.2023 18.32
orange promocja iphone 14
REKLAMA

Od końca 2024 r., wszystkie urządzenia mobilne sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą obsługiwać ładowanie za pomocą ładowarek z wtyczką USB-C i w ramach uniwersalnego standardu ładowania Power Delivery.

REKLAMA

To oznacza, że każda ładowarka będzie mogła być użyta z każdym urządzeniem i wykorzystując wszystkie jej parametry, takie jak moc ładowania. Idea stojąca za nowym prawem jest ograniczenie elektrośmieci - gdy konsumenci zmieniają urządzenie mobilne na to od innego producenta, nieraz muszą wymienić też akcesoria z uwagi na inne złącze. Wkrótce, zamiast wyrzucać stare, będą mogli je wykorzystać z nowym urządzeniem.

Apple zarabia krocie na certyfikowanych akcesoriach. Wszelkie próby ochrony tych przychodów będą surowo karane przez Unię Europejską.

Według nieoficjalnych, choć pochodzących z dobrego źródła informacji, Apple planował w pewien sposób obejść nowe europejskie prawo. Nowe iPhone’y miałyby oczywiście obsługiwać wtyczkę USB-C, ale tylko certyfikowane ładowarki, zawierające dodatkowy układ scalony, działałyby z pełną wydajnością i funkcjonalnością. Apple za certyfikację pobiera opłaty.

REKLAMA

Komisja Europejska ostrzegła oficjalnym kanałem firmę Apple, nakazując firmie wybicie sobie takich pomysłów z głowy. Ograniczenia w interakcji z ładowarkami są niedopuszczalne, Jak napisał unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton w liście do agencji prasowej dpa, to niedopuszczalna praktyka, a urządzenia, które nie spełniają wymagań dotyczących jednolitej ładowarki, nie zostaną zatwierdzone na rynku UE.

Apple nie może sobie pozwolić na zakaz sprzedaży swoich telefonów na terenie Unii Europejskiej. Mieszkający w Polsce nabywcy iPhone’ów mogą zatem być spokojni: telefony Apple’a staną się równie uniwersalne, co te od większości innych producentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA